Talisport

Armutu USA süsteem peletas mäesuusapiiga Eesti lipu alla: noortekoondis oli nagu vabrik (2)

Mart Treial, 27. november 2018, 18:45
ARMASTUS: Kaitlyn Vesterstein pani isa ja vanaisa eeskujul suusad alla juba 3aastaselt.Foto: Erakogu
USAs sündinud ja mäesuusatajaks sirgunud Kaitlyn Vesterstein (19) esindab sellest talvest alates vanaisa sünnimaad Eestit, sest pettus aastate eest sügavalt USA noortekoondises.

Hurraa, rõõmustas 15aastane Kaitlyn, kui pääses väljavalitute sekka ehk USA noortekoondisesse. Ta pakkis õhinaga asjad, et kolida Minneapolisest 2000 kilomeetrit lääne poole, Utah' osariiki Park City'sse, kus asub erinevate USA suusaalade ja lumelauaspordi koondiste hiiglaslik treeningkeskus. Paraku kadus vaimustus üsna ruttu.

Samal teemal

„Mulle ei meeldinud seal üldse,“ meenutab ta nüüd, 19aastasena. Inglise keeles, sest eesti keeles oskab ta vaid mõnda sõna ja fraasi.

„Reaalsus oli ootusest väga erinev. Tundsin pidevat survet osaleda rohkematel võistlustel kui olin suuteline. Ma ei saanud piisavalt treenida, sest püüdsin koguaeg lihtsalt kriteeriume täita. 14-15aastastele noortele oli too stressikogus liiast, ainult kaks tüdrukut seitsmest said hakkama.“

Kaitlyn jätkab: „See oli nagu vabrik. Pluss ülikallis (koondiseaasta maksab suurusjärgus 15 000 - 20 000 eurot - M.T.). Mida ma vastu sain, polnud seda raha väärt. Jah, saime lahedaid kogemusi ja Euroopas võistlemas käia, aga kõik kellega rääkinud olen, jagavad mu arvamust.

Pealegi olid kriteeriumid väga kõrged. Tegin elu parima hooaja, kuid kukkusin just ses sõidus, mis otsustas, kas saan uuesti tiimi või mitte. Minu arust oli see päris ebaõiglane.“

„Süsteem on mäda“

Niisiis oli kurb ja löödud Kaitlyn sunnitud kolima tagasi koju. Ta tunnistab, et koondisest väljalangemisega oli teismelisena väga keeruline toime tulla, kuid loobumismõtted pähe ei tikkunud. 

„Mõistsin kiiresti, et asi pole minus, vaid süsteem on mäda,“ selgitab Kaitlyn, kuidas ta motivatsiooni tagasi sai. „Teistel tüdrukutel olid samad mured.“

Kaitlyn Vesterstein on senimaani õnneks karmidest kukkumistest pääsenud. "Proovin teha palju jõu- ja painduvusharjutusi, et terve püsida." Foto: Erakogu

Ühes pettumusega närbus piigas aastaid õitsenud unistus USA täiskasvanute koondisest. Ta lihtsalt ei soovinud enam sinna püüelda. „Pettusin väga selles, kuidas meid koheldi. Sportlaseid ei koheldud austusega, vaid rohkem kui investeeringut,“ ütleb neiu.

„Olin veendunud, et kuskil peab olema midagi paremat. Tahtsin, et inimesed oleksid minu olemasolu üle rõõmsad ja tahaksid mind aidata.“   

Siinkohal kerkib peategelaseks Kaitlyni vanaisa Paul Vesterstein, kes sündis 1928. aastal Otepääl, kuid põgenes II maailmasõja ajal Saksamaa kaudu USA-sse. Vanaisa päritolu andis Vestersteinidele mõtte, et ehk saaks Kaitlyngi tulevikus USA asemel hoopis Eestit esindada. 

Ootab laulupidu

2016. aasta kevadel võttis Kaitlyni isa Kirk, kel samuti Eesti pass, ühendust meie suusaliiduga ja asus asja uurima. Selgus, et kodakondsuse saamiseks peab Kaitlyn tingimata Eestisse tulema. Pika teekonna võtsid Vestersteinid ette 2017. aasta suvel ja külastasid kahe nädala jooksul muuhulgas Otepääd, Saaremaad, Tallinnat ja Pärnut.

„Väga lõbus oli,“ muljetab Kaitlyn elu esimesest Eesti külastusest. „Eestis on nii palju ajalugu. Vanaisa rääkis mulle, kuidas ta põgenes. Tema vanemad olid vangilaagris. Tean, et olite Nõukogude võimu all, kuid võitlesite väga kõvasti, et vabadust tagasi saada. Eestlased on sitked.

Tean ka seda, et muusika on teil teemas. Vanaisa näitas laulupeo pilte ja selgitas, mis see on. Ootan põnevusega järgmist suve, et seda külastada.“

Kaitlyn Vesterstein. Foto: Erakogu

Kuigi Eesti passi sai ta juba möödunud sügisel, siis Maarjamaa sportlaseks kinnitas rahvusvaheline suusaliit Kaitlyni alles eelmisel esmaspäeval. 

„Olen ülielevil!“ ütleb ta õhinal. Ja lisab, et sama emotsioon valdab tema vanaisa. „Tean, et te suhtute talisporti väga kirglikult. See on väga äge ja läheb mulle korda, sest USAs on palju jalgpalli, korvpalli ja muud säärast. Eestis aga hoolitakse individuaalspordist. On väga kihvt olla osa riigist ja kultuurist, kus minu tegemisi tõesti hinnatakse.“

***

Lindsey Vonni treener õpetas ka Vestersteini

Kaitlyn Vesterstein armastab mäesuusatamist jäägitult. Pole ka ime, sest talle pandi isa ja vanaisa eeskujul suusad alla juba 3aastaselt. Vaid aasta hiljem osales ta esimesel võistlusel.

„Eric on maailma üks paremaid noortetreenereid,“ kiidab Kaitlyn. Google ainult kinnitab ta sõnu. Eesti spordisõpra kõnetab ehk Lindsey Vonni, olümpiavõitja ja kahekordse maailmameistri nimi. Vonn on üks paljudest hilisematest tippudest, kellele Sailer noorena õpetussõnu jagas. „Sina oled minu edu põhjus,“ tänas Vonn, kes on muuhulgas neljakordne MK-sarja võitja, aasta eest Sailerit ühel heategevusüritusel.

Koondisest väljalangemise järel treenis Kaitlyn aasta kodukandis, misjärel suundus kaheks hooajaks Utah' suusaakadeemiasse. Sellest sügisest esindab ta Utah' ülikooli, kelle võistkonnas soovib võita üliõpilassarja NCAA. Pikemas perspektiivis tahab ta Eestit esindada Pekingi OMil, MMidel ja MK-sarjas. Tõsi, praegu pole Kaitlyn statuudi järgi Eesti koondise liige, kuid see ei tohiks olla takistuseks, kui ta näitab ise üles huvi veebruaris MMil osaleda.

***

Kaitlyn Vesterstein

  • On sündinud 21. juunil 1999 USA-s.
  • Lemmikdistsipliin on slaalom, aga soovib areneda ka suurslaalomis.
  • FIS-punktil põhinevas slaalomiedetabelis hoiab ta maailmas 225. kohta (26,31 punkti). Võrdluseks, paremuselt järgmine eestlanna Lise Anette Vaher on 1742. (104,57) ning Pyeongchangi OMil võistelnud Anna Lotta Jõgeva 1826. (110,25). 
  • Alates 2016. aasta jaanuarist on ta USA-s võitnud kolm FIS-kategooria võistlust, lisaks jõudnud veel üheksa korda poodiumile.
  • Tegeleb lisaks mäesuusatamisele teistegi ekstreemsete aladega, nagu motosport (enduuro), surfamine, veesuusatamine, wakeboarding ja mägirattasõit.

Kaitlyn Vesterstein naudib teisigi ekstreemsemaid spordialasid, näiteks motosporti. Foto: Erakogu
  • Tema vanaisa Paul Vesterstein pälvis 2003. aastal president Arnold Rüütlilt eestluse edendamise eest USAs Valgetähe neljanda klassi ordeni. Kaitlyni vanaonu Karl Vesterstein oli Otepääl legendaarne mäesuusataja ja treener.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee