Talisport

Andrus Ilves poja ootamatult kehvast suusavormist: poiss on lihtsalt täiesti tühi (5)

Mart Treial, 2. detsember 2018, 16:42
Andrus IlvesFoto: Aldo Luud
Kahevõistleja Kristjan Ilvese (22) MK-hooaja algus on olnud üks pettumuste jada.  

Kui avaetapil Rukal ebaõnnestus eestlane hüppemäel ega läinudki teist ala tegema, siis Lillehammeris selgus, et ka suusarajal on ta praegu enese hale vari. „Kraanid on täitsa kinni ja kehal on mingi blokk peal,“ vahendas spordimees sotsiaalmeedias oma mõtteid pärast laupäevast mass-starti.

Seal sai ta 51. aja (kaotust kiireimale 3.26,0) ega pääsenudki hüppevooru. Isegi 18aastane vend Andreas oli Kristjanist 10 kilomeetri peale enam kui 30 sekundi jagu nobedam.

Samal teemal

Tõtt-öelda oli ohumärke näha juba reedel, kui Kristjan sai 5 km distantsil 41. aja (+1.14) ja langes hüppemäe 28ndalt kohalt 34ndaks. See jäigi tema ainsaks tulemuseks Lillehammeri minituuril, sest täna tegi ta kaasa vaid suure mäe (HS 140) hüpped. 

Ta kandus 112,5 meetri peale ja pidanuks 10 km suusadistantsi alustama 26ndana, 2.27 norralasest Jarl Magnus Riiberist hiljem. Ent juba eile õhtul võeti vastu kollektiivne otsus sellest loobuda.

„Poiss on lihtsalt täiesti tühi,“ selgitas treenerist isa Andrus Ilves Õhtulehele. „Täpset põhjust ei teagi. Nende sõitude (reede ja laupäeva - M.T.) põhjal oli näha, et kuskil on midagi natuke viltu läinud. Kas ületreening või mingi muu asi. Praegu tundus kõige õigem jätte tänane sõit vahele, et asi päris hulluks kätte ei läheks.“ 

Olukorra kurbloolisus peitub selles, et objektiivset seletust kehvale seisule pole. „Palavikku või muud sellist silmanähtavat haigust pole,“ kinnitas treener Ilves. „Eks juba Ruka-eelsetel nädalatel polnud enesetunne kõige parem. Mingi asi nagu oleks seganud, aga praegu ei oska rohkem kommenteerida. Seis on suht kehv, aga põhjendada ei oska. Kui koju jõuame, teeme analüüsid ja siis vaatame edasi.“

Kas sellist reaalsust võis treeningute põhjal karta? „Ega enne saagi täpset pilti kui võistlustel,“ vastas juhendaja. „Rukal veel ei osanud seda ette näda. Arvasime, et seis on loodetust parem.“

Mis puutub suusahüpetesse, siis sealgi on Kristjanil vana hea tasemeni jätkuvalt tükk maad minna. Kui enne Ruka etappi polnud ta üle kahe nädala ühtki hüppetrenni teinud, siis Lillehammeris sai ta nii esmaspäeval, teisipäeval kui ka kolmapäeval tornist laskuda. Ometi ei küündinud ta võistlustel kordagi K-punktini ehk punktiarvutusjooneni.

Reedel hüppas Kristjan normaalmäel (HS 98, K90) 87 meetrit, laupäeval ei pääsenudki hüppevõistlusele ning täna piirdus suurel mäel (HS 140, K123) 112,5 meetriga. Samasse auku läksid ka treening- ja kvalifikatsioonihüpped.

MK-sarjas tuleb nüüd kolmenädalane võistluspaus. Ilvesed tulevad esmajoones koju, et natuke puhata ja tervis üle vaadata. „Millegi pärast on detsember ka varem problemaatiline olnud,“ lisas treener.

„Aga loodame, et läheb paremaks. Pead ei maksa norgu lasta. Tuleb analüüs teha ja rahulikult edasi minna. See oli meile ka negatiivne üllatus, aga hooaeg on veel ees. Tööd on väga palju tehtud. Praegu see veel tulemustes ei kajastu, aga usun, et õige varsti kajastub.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee