Jalgpall

Endine vutikohtunik Uno Tutk valvab Meistrite liigas õigusemõistjaid. 

Uno Tutk Belgradi katlas kohtunike vaatlemisest: „Palun, kõigevägevam, ära tee seda minu mängus.“ 

Siim Kera, Karl Juhkami, 6. detsember 2018, 09:02
KAOS: Belgradi Crvena zvezda fännid on teada-tuntud mürgeldajad. Oma kokkupuude on nendega ka Uno Tutkil.Foto: Sputnik/Scanpix
Näha aasta jooksul oma silmaga staadionil mängimas Madridi Reali, Barcelonat, Torino Juventust, Romat ja Amsterdami Ajaxit – ei ole patt väita, et see on ilmselt paljude noorte ning vanemategi vutisõprade unistus. Eesti jalgpalliliidu peakohtunik Uno Tutk (59) on tänavu just nende tipptiimide Meistrite liiga kohtumistel ametis olnud.

Kui tuline kohtumine on lõppenud, on kohtunike vaatlejana tegutseval Tutkil 48 tundi aega, et kirjutada õigusemõistjate brigaadi plussidest ja miinustest Euroopa jalgpalliliidule UEFA 11-leheküljeline raport. Seal on vaja hinnata nii kohtuniku isiksust, distsipliini, füüsilist võimekust kui ka näiteks inglise keele oskust. Lõpuks saavad nad õigusemõistjalt Tutkilt hinnangu skaalal 6–10.

„Kui keegi saab kuue, on komiteel tõsiselt kahtlusi, kas seda meest edaspidi rahvusvahelisse nimekirja panna,“ ütleb viimati Torino Juventuse ja Valencia kohtumises kohtunikel silma peal hoidnud vutitegelane.

Uno TutkFoto: Robin Roots

Tutk pole kunagi kellelegi nii madalat hinnet jaganud. Selle jaoks peab kohtunik meisterdama fopaa fopaa otsa. Mängu alguses on kohtuniku skoor 8,4 punkti ning iga priskem eksimus võtab 0,5 punkti maha. Hinded väga kõrgeks ei lähegi, sest õige otsus on… oodatud otsus.

„Kui paned kellelegi üheksa või kümne, siis usun, et tuleb kohe meil või kõne ja küsitakse, mis see mees nüüd tegi, et sellist hinnet väärib.“

Mida kohtunik kümne saamiseks tegema peab? 18 penaltit õigesti määrama?

„Täpselt,“ muigab Tutk. „See mäng peab lihtsalt olema üli-üli-üli ja kohtunik peab olema üli-üli-üli.“

Eriline atmosfäär ja mütsi taha peitunud tippkohtunik

Euroopa arbiitritsunftis kõrgelt hinnatud Tutkile on sel kalendriaastal usaldatud kolme Meistrite liiga põhiturniiri kohtumise kohtunike valvamine: FC Barcelona–AS Roma veerandfinaal (!), Lissaboni Benfica–Amsterdami Ajaxi vastasseis ning Torino Juventuse ja Valencia CF mõõduvõtt. Samuti oli ta ametis augustis Tallinnas toimunud UEFA superkarikafinaalis Madridi suurklubide Reali ja Atletico vahel.

Euroopa kõige vingemat vutiõhku on ta nuusutanud. Kas on vahet ka, kas teha tööd Barcelona mängul või mõne vähetuntud Bulgaaria satsi matšil?

„Pingelised on nad mõlemad, aga Meistrite liiga on suurem tunnustus,“ räägib ta. „Juba need staadionid, see atmosfäär, see melu ja huvi mängu vastu. Torinoski käies nägin seda, olin tänavatel kohtunikega koos ja teati, kes on kohtunik, tuldi ligi ja taheti pilti teha, mida me loomulikult ei lubanud – see on meie reeglitega keelatud –, sel vennal oli Valencia särk seljas ka.

Olen seda ennegi kohanud, kui käid selliste kohtunikega nagu (Cüneyt) Cakir, (Szymon) Marciniak ja (Mark) Clattenburg. Clattenburg käis Islandil nii, et müts oli kogu aeg silmini tõmmatud. Ei tahtnud, et keegi tuleks ligi ja pildistaks. Meistrite liiga on hoopis teistsugune, see on tõesti teistsugune. Kuni selleni välja, et mängule minnes sõidab ees ja taga politseiauto. Ja öösel mängult tulles. Ka kell kaks öösel.“

Peitis end fännide eest poole ööni staadionil

Alates 2004. aastast Euroopa jalgpalliväljakutel kohtunike vaatlejana tegutsev Tutk on UEFA poolt saadetud seni 139 lähetusele. Kõige eredamalt torkavad pähe seiklused Belgradis ja Rotterdamis.

„Kurikuulsa Crvena zvezda staadionil viidi alt kohtunike ruumist mäest üles staadionile autoga. Uskumatu kogemus,“ räägib ta. „Mäng oli Crvena zvezda ja Horvaatia klubi Zaprešic vahel, Serbia–Horvaatia vastasseis oli sisse kodeeritud. Kuigi Crvena zvezda oli üle, suutsid nad 88. minutil tekitada sellise olukorra, et rahvas tahtis platsile minna. Ma ei ole eriline jumalausku mees, aga siis ütlesin, et „palun, kõigevägevam, ära tee seda minu mängus“. All tunnelis oli reaalselt koos koertega 200 hambuni relvastatud politseinikku, kes ootasid käsku juhul, kui läheb märuliks. Mängijad mõistsid, et kui see juhtub, võetakse nad turniirilt maha. Nad tulid ja palusid samamoodi fänne, et laske meil see mäng lõpetada. Nad juhtisid sel hetkel 4:0 ja eelmine mäng võideti 3:1.“

Hollandis Rotterdamis kaotas kohalik Feyenoord ühel hooajal UEFA karikasarja alagrupis kõik kohtumised ning neist viimasel oli vaatlejaks just Tutk.

„Fännid tõusid klubi vastu üles ning hakkasid klubihoonet purustama ning staadioni ümber kõike lammutama,“ jutustab ta. „Pidime kella poole kaheni öösel staadionil olema. Öeldi, et ärge minge, praegu on linnas ohtlik. Istusime staadionil ja ootasime kuni linnas märul rahunes.“

Eriti olulised küsimused ehk Kas ööbida saab viietärnihotellis ja palju palka makstakse?

Kui lähedalt sa Juventuse–Valencia mängus Ronaldot nägid?

Ronaldot nägin nii palju, kui ta minust mängueelsele treeningule minnes möödus. See oleneb staadionist – kuidas asetsevad kohtunike ja võistkondade riietusruumid. Enamasti näengi mängueelsel soojendusel. Barcelonas anti Messile 100. Meistrite liiga värava puhul auhind, Carles Puyol oli ka. Sealsamas nad olid, viie meetri kaugusel.

Uno Tutk Torino Juventuse ja Valencia mängul. Foto: Erakogu

Mitmendast reast sa mängu vaatad?

Antakse staadioni parimad kohad. Tavaliselt on need vipialas, kus rahvas üldjuhul edasi-tagasi ei saali. Minu kõrval on alati mängu delegaat ja kui on dopingukontroll, siis tema ka. Seal siis istume UEFA esindajatena. Publik teab küll, kus oleme. Kui viimane kord Torinos pealtvaatajad kohtuniku otsusega rahul ei olnud, siis keerati ümber ja vaadati meie poole. Istusime seal siis kalanägudega.

Kohtumisele lendad esimeses klassis?

On selline reegel, et kuna persoonid peavad teatud ajaks teatud kohta jõudma, siis on see tõesti nii korraldatud, et kindlustada õigeaegne kohalejõudmine. Nii on lennutõrgete juures lihtsam firmasid ja marsruute vahetada.

Ööbid viietärnihotellides?

Päris nii ei ole. On teatud standardid, aga ei pea olema viis, on kolm-neli.

Palju ühe matši eest makstakse?

Rahadest tavaliselt eetris ei räägita.

Aga on see taskuraha või veidi toekam summa?

See on täiesti tavaline päevaraha.

Õhtulehe jalgpallisaade „Kolmas poolaeg“ on eetris igal nädalal ning seda saab kuulata endale sobival ajal Soundcloudist, iTunesist või Õhtulehe spordiveebist sport.ohtuleht.ee

Samal teemal

4. detsember 2018, 19:09
KOLMAS POOLAEG | 200 relvastatud politseiniku ja Real – milline on tippmängudel tegutseva Uno Tutki töö?
30. november 2018, 11:29
VIDEO | Eesti arbiiter andis Chelsea mängus kiire punase, jalgpalliliidu peakohtunik Uno Tutk: tundus, et ta sai mänguga oodatul tasemel hakkama

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee