Jalgpall

SUURE FINAALI EEL: vihane klassivõitlus, 71 laipa ja ülejooksikud 

Toimetas Kaarel Täll, 9. detsember 2018 17:47
River Plate'i fännid Madridis.Foto: AP/Scanpix
Täna kell 21.30 algab Madridis Lõuna-Ameerika klubijalgpalli tähtsaima sarja ehk Copa Libertadoresi finaali kordusmatš. Avamäng Boca Juniorsi ja River Plate'i vahel lõppes 2:2 viigiga, 24. novembril Riveri areenil toimuma pidanud korduslahing lükati edasi, sest kodumeeskonna fännid ründasid Boca bussi, mille tagajärjel viidi mitu jalgpallurit haiglasse. Lõpuks viidi finaal turvalisuse huvides ookeani taha, Buenos Airesest 10 000 km kaugusele.

Heidame pilgu, kust spordimaailma üks suuremaid rivaliteete pärineb ja miks Boca ja River teineteist ei salli.

Boca fännid Madridis. Foto: AFP/Scanpix

Igipõline võitlus: töölisklass vs miljonärid

Mõlemad klubid loodi Buenos Airese sadamalinnaosas La Boca. River Plate sündis 1901. aastal, Boca Juniors neli aastat hiljem. Kuid River otsustas peagi kolida ja 1925. aastal asutigi ümber Nunezi regiooni. Võimalik, et siin toimuski otsustav pööre, mis pani alguse Superclasico sünnile. 

Bocat tuntakse töölisklassi klubina, kelle toetajate seast leiab palju Itaalia päritolu immigrante. Riverist kasvas omakorda välja jõukama kontingendi lemmik, millele viitab ka tiimi hüüdnimi Los Millonarios. See kõik panebki aluse Supercalsicole, kus tähtis ei ole ainult jalgpall, vaid käib ka pidev klassisõda. 

Euroopas oleme harjunud lugema El Clasicost ehk Barcelona ja Madridi Reali omavahelisest rivaalitsemisest, kuid argentiinlastest rääkides tasub eesliidet „super“ igal juhul väga tõsiselt võtta.

Paljud, kes on Superclasicot lähedalt näinud, ei oskagi toimunut sõnadega kirjeldada. Ajalugu ja elu on jalgpallimatši ümber nii suureks kasvanud, et seda ongi raske hoomata. Superclasicost kirjutatakse raamatuid, kuid vaevalt mõni neist lõpuni ammendav on.

Suurbritannia rahvast riivas 2004. aastal ühe kohaliku ajakirjaniku võrdlus Old Firmi madinaga, kus kohtuvad Glasgow tiimid Rangers ja Celtic: „Buenos Airese derbipäeva kõrval paistab Old Firm nagu üks põhikooli pallitagumine.“ Jalgpalliajakirjanduses pannakse nn derbisid tihti paremusjärjestusse, kuid esikoht broneeritakse peaaegu alati Superclasicole. 

Politse teeb Madridis ettevalmistusi. Foto: Reuters/Scanpix

Vikatimehe külaskäik – staadionil suri 71 noort

Superclasicote ajaloo suurim tragöödia toimus 1968. aasta 23. juunil. River Plate'i staadionil suri 71 Boca Juniorsi fänni, vigastada sai 150 inimest. Mis juhtus? Täpne vastus puudub. Politsei uuris toimunut kolm aastat ja süüdlast ei leitudki.

Teooriaid on erinevaid, üks häirivam kui teine. Väidetakse, et kõrgemal tribüünil olnud Boca fännid süütasid põlema Riveri lipu ja viskasid selle alla oma fännide sekka, kus tekkis paanika. Teine teooria teeb süüdlasteks Riveri fännid, kes olevat külalispoolehoidjad lõksu surunud. Vaadatakse ka politsei poole, sest levivad ka kuuldused, et paanika provokaatoriteks olid hoopis nemad.

Kokkuvõttes ei pääsenud inimesed ülerahvastatud 12. väravast välja. Ühe teooria kohaselt oli väljapääsu ette suur paneel asetatud. Kes seda tegi? Jälle teadmata. Valdav osa üksteise jalge all surnud inimestest olid lapsed, keskmine hukkunu vanus oli 19.

Politseinike tulemusteta lõppenud uurimine tekitas kadunute perekondades palju solvumist ja viha. Vastuseid otsitakse tänase päevani, kuid tulutult.

Riveri fännid mänguks valmistumas. Foto: ZUMA Press /Scanpix

Ülejooksikute raske elu

Kaks kolmandikku Argentina jalgpallifännidest pooldavad üht Superclasico osapoolt, 40 protsenti on valinud töölisklassi ehk Boca Juniorsi, 30 protsenti hoiab miljonäride ehk River Plate'i manu. Tasub lisada, et jalgpallifänniks peavad end väga-väga paljud argentiinlased.

1986. aasta maailmameister, Argentina jalgpalli elav legend Oscar Ruggeri viis koos Diego Maradonaga Boca riigi tšempioniks, kuid kolis 1985. aastal Riverisse, kus võitis Copa Libertadoresi. „Klubivahetus polnud lihtne. Üks pool vaatab sind kui reeturit, teised omakorda ei usalda täielikult,“ kommenteeris Ruggeri kahe Buenos Airese hiiglase esindamist. Maradona kinnitas juba noorena, et tema unistus oli pääseda Bocasse, Riveriga liitumise välistas ta varakult. 

Veidi hilisemast ajast kuulub ülejooksikute sekka ka Gabriel Batistuta, kes kolis Riverist Bocase aastal 1990. Mõlemad tööotsad jäid siiski lühiajaliseks ja peagi alustas ta üliedukat klubikarjääri Itaalias, kus tõusis ülemaailmseks superstaariks.

Copa Libertadoresi finaal 2018

  • Turniiri tähtsust ja formaati võib võrrelda Euroopa Meistrite liigaga
  • Esimest korda ajaloos kohtuvad finaalis Boca Juniors ja River Plate
  • Avamäng Boca kodustaadionil lõppes 2:2 viigiga
  • Kordusmatš pidi toimuma 24. novembril, kuid River Plate'i fännid ründasid Boca Juniorsi bussi. Matš lükati edasi
  • Lõpuks otsustasid ametnikud, et kordusmatš toimub 9. detsembril Madridis ehk 10 000 km eemal algselt planeeritud paigast
  • Seni on omavahel peetud 247 kohtumist, Bocal on kirjas 88 võitu, Riveril 78

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee