LOOTUSRIKAS: Helen Nelis-Naukas saabus koos abikaasa Aivariga pidulikule galale hea tujuga, kuid sai peagi spordirahvalt valusalt vastu näppe.Foto: Martin Ahven
Spordivaria
29. detsember 2018, 09:00

ÜLEVAADE | Vennatapusõja ohver Nelis-Naukas: praeguse süsteemiga on kannatanud Kanter, Novosjolov ja Lehis (45)

Jälle algas vennatapusõda. Aasta sportlaste, võistkonna ja treeneri väljakuulutamine peaks olema pidupäev, paraku polnud tulemused paljude arvates õiglased. EMilt viis medalit toonud epeevehklejad ei saanud ühtegi esikohta. Nende eestkõnelejatena annavad turmtuld kahekordne maailmameister Nikolai Novosjolov ja treener Helen Nelis-Naukas.

Novosjolov EOK-le: minule tundub, et te sülitate oma kaevu

Aasta treeneri auhinnata jäänud Nelis-Naukas käis eile operatsioonil ja kavatseb juba täna juhendada oma edukaimat õpilast, suvel Euroopa meistriks kroonitud Katrina Lehist.

„Mul oli mitu aastat kuklas tsüst,“ rääks vapper naine lõikusest. „See ei olnud kasvaja, aga hakkas segama. Panime operatsiooni spordigalajärgsele päevale. Lootsin sinna minna hea emotsiooniga, aga läks vastupidi. Pärast galat olid emotsioonid üleval, ei saanud peaaegu üldse magada. Mul on vererõhk niigi madal, kuid haiglas selgus, et see on langenud kriitilise piirini.“

Mõni tund pärast operatsiooni alustas Nelis-Naukas koduteekonda. „Peaasi, et tüsistusi ei teki,“ lausus ta. „Aga tahan homme Katrinale tundi anda. Eks siis paista, kuidas maski pähe saan.“

Siinkirjutaja soovitas Nelis-Naukasel aja kas või paariks päevaks maha võtta. „Olen ju hull,“ ütles ta muheldes. Ja lisas tõsiselt: „Kuuba võistlus on jaanuari alguses, peame Katrinaga korralikult treenima.“

Valuvaigistid sees, tundis Nelis-Naukas eelmisel õhtul tekkinud ägedat hingevalu. Parima naissportlase Kristjani sai olümpial neljandaks tulnud kiiruisutaja Saskia Alusalu, mitte Lehis.

„Seda ma küll ei oodanud, et meid mõlemaid ei valita,“ nentis Haapsalust pärit treener otsekoheselt. „Alaliidud on ilmselt vehklejate peale kadedad ja rahvas eelistab neid, kes pidevalt silme ees püsivad.“

Tõepoolest, Instagramis on Alusalul koguni 33 000 jälgijat, Lehisel vaid 900. Paljudes portaalides ja telekanalites võib kiiruisutajat näha Raha 24 reklaaminäona.

„Ega ma Saskiat süüdista,“ arutles Nelis-Naukas. „Talle on head promo tehtud ja ta on ka ise enda tutvustamisega vaeva näinud. Küsimus on olümpiakomitee väärtushinnangutes – need on valed. Parima sportlase peaks valima tulemuste põhjal. Lisada võiks mõne teise kategooria, kas aasta popim või armastatuim sportlane. Seal saavad võita need, kes ka selle nimel pingutavad. Praegu jääb õhku küsimus, mida teha juhul, kui inimene on tagasihoidlik ega taha end eksponeerida?“

Nelis-Naukas jätkas samal lainel: „Räägitakse emotsioonidest. Usun, et Eesti epeenaiste kolmikvõit EMil pakkus rahvale samuti väga häid emotsioone. Mind häirib, et kehtiva süsteemiga on kannatanud Kanter, Novosjolov ja Lehis.“

Nikolai Novosjolov Foto: Stanislav Moškov

Novosjolov võttis samal teemal sõna sotsiaalmeedias. „Kolm aastat järjest on olnud ebasportlik printsiip ja see juhtus organisatsioonis, kelle jaoks sport peaks tähendama kõike,“ kirjutas ta reedel Facebookis. „Minu arust tehti eile väga selgelt Katrina Lehisele ja kaks aastat tagasi Gerd Kanterile liiga. Katrina on väga tubli ja tugev tüdruk. Tema reaktsioon eilsele oli lugupidamist väärt, Gerdist rääkimata, ta on omaette klass. Kas selles saab süüdistada rahvast? Kindlasti mitte. Rahvas valib südamega ja see on puhas emotsioon. Kas see on objektiivne, kindlasti mitte.“

EOK teema võttis Novosjolov kokku mehiselt. „Minule tundub, et te sülitate oma kaevu,“ kirjutas ta. „Ja kui eksin, siis peaksite mängureeglitest lahtisemalt rääkima. Antud olukord tekitab väga suurt segadust. Arenguruumi on meil kõigil ja üheskoos on see tehtav.“

Nelis-Naukas lajatas EOK ametnikele: „Kui olümpiakomitee ei taha süsteemi muuta, siis mina boikoteerin nende üritust.“

Ühtlasi tegi ta ettepaneku, et aasta sportlased, treeneri ja võistkonna peaks valima spordimeedia. „Ajakirjanikud on seni kõige objektiivsemalt tegutsenud,“ arvab edukas juhendaja.

Kanter: õnneks mu kõige suurem hirm ei teostunud

Tänavu tippspordist taandunud kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanter teinuks aasta sportlaste, treeneri ja võistkonna valimise reeglites muudatusi, paraku ei võetud tema ettepanekuid kuulda.

Kanter koges auhinnagalal vastakaid tundeid. „Õnneks mu kõige suurem hirm ei teostunud – Magnus (Kirt – toim) sai ikka võidu kätte,“ ütles ta. „Naiste arvestuses oodatult ei läinud.“

Sportlikust vaatevinklist pidanuks Kristjani andma Euroopa meistriks kroonitud ja MMil seitsmendaks tulnud Lehisele, kinnitas Kanter.

Foto: Gerd Kanter (Stanislav Moškov)

„Olümpia-aastal pälvivad olümpiasportlased igal juhul rohkem tähelepanu, mis on loogiline. Samas ei nõustu ma üsna laialt levinud arvamusega, et vehklemine on marginaalne ala. See on pikkade traditsioonidega ja väärikas ala. Kui vaatame vehklemise tippriike, siis näeme, et tegemist on väga suurte riikide alaga. Arvatavasti on omavahelised kemplemised vehklemisele varju heitnud. Konfliktid tuleks ära unustada ja alustada puhtalt lehelt ning otsida ka meediaga paremat sidet. Saskiast on ilmunud ainult head lood.“

Kanter soovitab vehklemisliidul teistmoodi tegutseda. „Sportlased pole milleski süüdi,“ rõhutas ta. „Nemad keskenduvad võimalikult heade tulemuste saavutamisele. Taustajõud peavad mõtlema, kuidas ala positiivset kajastust saaks.“

Otsekohese inimesena tunnistas Kanter, et üritas senist hääletussüsteemi muuta. „Tegin mitu katset kogu süsteemi mõjutada. Ma ei ole nõus eelmistel aastatel sisse viidud muudatustega. See pole ainult minu seisukoht, mul on toetajaid. Kõik osapooled peavad olema võrdse kaaluga. Võtame minu või Kolja (vehkleja Novosjolov) näite. Meile piisanuks võiduks rahvahääletuse neljandast või viiendast kohast.“

Kui Kanter tunamullu napilt Kristjanist ilma jäi, oli rahval vaid üks hääl, hiljem on olnud kolm. Kuid meedia ja alaliidud reastavad viis paremat.

„Tänavu oli kõigi aegade hääletusrekord, rahvast ei tasu alahinnata,“ nentis Kanter. „Küll inimesed suudavad ka viis kandidaati ritta panna. Võitlesin sellegi eest, et sportlased kandideeriksid õigetes kategooriates. Ekspertidega suheldes kuulsin – autoralli on võistkondlik ala, mitte individuaalala. Kahjuks ei saanud selles küsimuses ei Aivo (EOK kommunikatsioonijuht Normak) ega Siimu (EOK peasekretär Sukles) toetust.“

Sukles: päev pärast galat on emotsioonid ikka üleval

EOK peasekretäri Siim Suklese sõnul vallandub pärast aasta sportlaste, treeneri ja võistkonna väljakuulutamist alati kirgedemöll.

Tänavu tekitas paljudes inimestes pahameelt, et naiste arvestuses ei võitnud Lehis ja et treenerite arvestuses jäi Kristjanita tema juhendaja.

„Sama palju on ka rahulolevaid inimesi,“ ütles Sukles. „Ükski süsteem ei ole täiuslik, aga praegune on minu meelest väga hästi toiminud. On kolm osapoolt: ajakirjanikud, alaliidud ja rahvas. Igaüks võib rääkida, kas tulemus on subjektiivne või objektiivne, aga sport ongi emotsioon. Oleme rõhutanud, et ei valita ju parimat sportlast, valitakse aasta sportlane, aasta treener, aasta võistkond. Ma ei ütleks, et keegi neist kolmest on rumal ja tuleks välja visata. Päev pärast galat on emotsioonid ikka üleval! Mis teha? Sporti on võimatu panna Exceli tabelisse. Medal või koht on üks kriteerium. Teine asi on see, millise emotsiooni sportlane pakub ja kuidas rahvas emotsiooni saab. Kui vaataksime ainult Excelit, siis ei peaks rahvalt, spordiajakirjanikelt ega alaliitudelt arvamust küsima. Sport on ühiskonna peegeldus, ka emotsioon on ühiskonna peegeldus.“