Eesti - Rootsi. Foto: Stanislav Moškov
6. jaanuar 2019, 18:00

Eesti võrkpallinaiskond seisab ajaloolise saavutuse järel. Andrei Ojametsa hoolealused alistasid EM-valikmängus Rootsi naiskonna 3:1 (19:25, 25:23, 25:17, 25:23) ning ajaloolisest finaalturniiri piletist lahutab neid veel vaid üks mäng.

Kui Rootsi koondises jäi kohtumisest eemale nende üks liidritest, Itaalias mängiv diagonaalründaja Isabella Haak, siis omad kaod olid ka Eesti koondises. Olude sunnil jäid tänasest mängust kõrvale nurgaründaja Anu Ennok ning temporündaja Eliise Hollas. Peatreener Andrei Ojamets saatis Ennoki asemel nurka Nette Peiti ning huvitava lükkena asus keskblokeerijana tegutsema igapäevaselt hoopis diagonaalründajana tegutsev Kristel Moor. Ülejäänud algkoosseis oli standartne: Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Kristiine Miilen, Eliisa Peit, Liis Kullerkann ja libero Kristi Nõlvak.

Täismaja publiku ees mänginud naiste jaoks algas kohtumine rabedalt. Avageimis jäädi kärmelt 1:5 taha ning edasi veniti Rootsil järel ainult kummipaela kombel. Korraks vähendati vahe 5:7 peale, kuid siis vaatas tabloolt jällegi vastu 6:13. Järgmisel hetkel juba 11:13, kuid siis jällegi omakorda 13:19. Lõpuks võtsid ülemerenaabrid oma 25:19.

Teises geimis saatis Ojamets Kristiine Miileni asemel nurka Polina Bratuhhina-Pitou. Kohest efekti see endas ei omanud ning Eesti leidis ennast taas 4:10 kaotusseisust. Küll tõi endas muutuse Nette Peiti sekkumine Kullerkannu asemel, mispeale vahe 13:14 peale vähenes. Sama vahespurdi jooksul sekkus taas mängu ka Miilen, kes seisult 15:16 kaks ässa virutas. Geimi lõpp kujunes tõeliseks närvide mänguks, mis kaldus lõpuks 25:23 Eestile.

Kui üks koosseis töötab, pole tark seda muuta. Nii talitas ka Ojamets, kes kolmanda geimi alguseks ühtegi vangerdust ei teinud. Naised pöörasid 3:6 kaotusseisu kärmelt 14:9 eduks. Kui korraks tunduski, et Rootsi tuleb sellest seisust välja (16:14), siis geimi lõpp kuulus juba kindlalt Eestile 25:17.

Neljandas geimis üritasid selg vastu seina jäänud rootslased iga hinna eest palli mängus hoida ning see tõi neile ka tulu. Pärast ülemerenaabrite 3:0 algedu oli kärmelt tablool 6:6 viigiseis. Nõnda ka edasi kulgeti - 8:8, 10:10, 12:12, 15:15, 17:17. Väike lootus tekkis, kui Laagi äss Eestile 19:17 eduseisu andis, kuid seegi sulas kärmelt tasa - 19:19.

Otsustavatel hetkedel saatis peatreener Ojamets väljakule teise sidemängija Kaisa Bahmatseva ning temporündaja Kadi Kullerkannu, kelle ründelöökide toel igavest viigiseisu (21:21, 22:22, 23:23) jätkati. Geimi- ning mänguvõidu tõid meile lõpuks Nette Peiti ning Kerttu Laagi ründelöögid.

Juba kolmapäeval läheb Eesti vastamisi Soome naiskonnaga, kes on alagrupi võidu ning EM-pileti endale juba kindlustanud. Küll pääseb finaalturniirile ka alagrupi teine ning just seda positsiooni loodab Eesti Hämeenlinnas kindlustada.

Võidu korral kindlustab Eesti omale ajaloolise EM-pileti, kaotuse korral tuleb hakata lootma täna meile alla jäänud rootslastele, kes võõrustavad samal ajal Tšehhit.