Eesti - Soome Foto: Erki Parnaku
9. jaanuar 2019, 20:10

VÕIMAS! Võrkpallinaiskond seljatas Soome ning sõidab EMile! + GALERII (6)

Eesti võrkpalli rahvusnaiskond tegi Soomes ajalugu. Meie vollenaised jõudsid esimestena olümpiakavva kuuluval pallimängualal EM-finaalturniirile. Otsustavas valikmängus alistati võõral väljakul soomlannad 3:1 (25:20, 15:25, 25:14, 25:17).

Peatreener Andrei Ojamets saatis otsustavaks mänguks väljakule järgmise kuuiku: Julija Mõnnakmäe, Nette Peiti, Kristiina Miilen, Liis Kullerkann, Kerttu Laak, Kristel Moor ning liberona Kristi Nõlvaku.

Kui pühapäeval kodusaalis olid Eesti naised 2700pealise kodupubliku ees esialgu krambis, siis Soomes alustati 1000 võrkpallisõbra ees kohe hoogselt. Eesti pääses kärmelt 4:0 ette ning kui korraks tundus, et mugav algedu antakse käest (5:4), siis geimi keskel oli juba selge, et meie naiste lihtsalt õnnestuski esialgu kõik. Seisu hoiti kindlalt läbi geimi - 11:6, 14:9, 17:11, 21:12 - ning kuigi päris lõpus lasti Soome veidi lähemale, toodi avageim siiski punktidega 25:20 koju.

Teine geim algas aga risti vastupidiselt. Järsku oli Eesti see, kes ennast 0:4 kaotusseisust leidis ning peatreener Ojamets võttis kohe ka mõtlemisaja. Muudatust prooviti ka vangerdusega – vastuvõtul soomlannade peamiseks sihtmärgiks olnud Nette Peidi asemel sekkus Polina Brattuhina-Pitou – kuid suurt muutust see ei toonud. Seisul 3:9 naases seega omakorda Peit.

4:11 kaotusseisust andis Ojamets korraks puhkust ka Mõnnakmäele ning Laagile. Blokki tugevdama toodud Kaisa Bahmatsev ning Kadi Kullerkann suurt pööret mängu ei toonud. Seejärel naasid väljakule taas meie põhitegijad, kes siiski põhjanaabritele 15:25 alla pidid vanduma.

Ka kolmandas geimis jätkasid soomlannad servidega Peidi otsimist, kuid vähemalt esialgu see neile enam tulu ei toonud. Ning siis leidis koondis kõige lihtsama vasturelva, kuidas Soome pallinguid peatada. Tuleb ise servida! Taas hakkasid meie naised pallingujoonel õnnestuma (sh ka ässadega!) ning Eesti pääses 9:5 ette.

Seisul 16:9 võttis Soome naiskonna peatreener Tapio Kangasniemi mõtlemisaja, pärast mida põhjanaabrid mängu tagasi tulid ning vahe nelja peale vähendasid (12:16). Ojamets vastas sellele aga oma time-out’iga ning pärast juhendussõnu purjetas Eesti 25:14 geimivõiduni.

Neljas geim algas eestlannade jaoks oivaliselt. Paari minutiga vaatas tabloolt vastu 8:1 eduseis. Soomlasi ei aidanud ka Peidi peale servimine ning mida aeg edasi, seda valjemat häält hakkasid tegema ka Hämeenlinna kaas reisinud 100 eestlasest vollesõpra.

Geimi keskpaigaks olid soomlannad vahe aga sisuliselt tagasi teinud (10:13). Mõnnakmäe servidega suurendati vahe aga taas kuue peale (16:10). Seisul 17:13 virutas ässa veel omakorda Peit. Edasi kulgeti 20:15, 21:15, 21:16, 21:17, 22:17, 23:17, 24:17 ning otsustava punkti kinkisid meile soomlannad, kes palli ise auti virutasid!