Spordiblogi

Kaarel Täll | Lubage tutvustada: minu põlvkond, minu geenius 

Kaarel Täll, kommentaar, 16. jaanuar 2019, 17:00
LEGEND: Tony Hawk ja rula on kasvanud omamoodi sünonüümideks, neid saab lahutada vaid kõigevägevam isiklikult.Foto: VidaPress
Kõik on pidevas muutumises, aga ometi meeldib meile jääda kinni oma aega. Minu põlvkond, minu sangarid, minu inimesed! Kõik, kes jäävad minu ajast välja, on kas liiga noored või liiga vanad. Üksteise mõistmine hägustub, isegi, kui teed kõik, et teistest aru saada. Aga proovima peab.

Tahtsin rääkida ühest oma põlvkonna sangarist. Tema nimi on Tony Hawk. Ta sündis pool sajandit tagasi hüperaktiivse lapsena, kellel oli tavapärasest suurem IQ. Emale ja isale meeldis tohutult, kui poiss rulaga sõites energiat kulutas, sest niimoodi oli rahulikum elada. Ja edasine on juba ajalugu, nagu öeldakse.

Miks ma sellest üldse kirjutan? Sest sisetunne ütleb, et suur hulk sporti ja meelelahutust austavaid inimesi ei pruugigi aduda, kui suur inimene on Tony Hawk. Ja see polegi nende süü, absoluutselt mitte. Minu põlvkond unustab pidevalt vanu staare ja olen siiralt tänulik, kui näiteks hea kolleeg Deivil Tserp neist pikki lugusid kirjutab ja ammuste aegade vägitegusid lehelugejatele ette manab. Kõik põlvkonnad elavad oma elu ja see jääbki mingil määral paratamatuseks.

LEGEND: Tony Hawk ja rula on kasvanud omamoodi sünonüümideks, neid saab lahutada vaid kõigevägevam isiklikult. Foto: VidaPress

Samal teemal

Täna selgus, et Tony Hawk tuleb Eestisse. Simple Sessionit kommenteerima. Kaht eelmist lauset vaadates tekkiski lõpuks tunne, et pean selle sündmuse tähtsust ka teistele generatsioonidele põhjendama.

Tony Hawk on geenius. Fenomenaalne sportlane, kes nihutas pidevalt inimvõimete piire. Tony Hawk on geenius, kes oskas teravat mõistust ära kasutada, et oma spordiala maailmale tuntuks teha. Ma ei tea oma põlvkonnast kedagi, kes teaks kedagi, kes poleks mänginud arvuti- või telekamängu „Tony Hawk's Pro Skater“. Geenius ise sai miljonäriks, aga kaudselt pani aluse hoopis sellele, et rulasõit kuulub 2020. aasta Tokyo olümpiamängude kavasse.

Geeniused ei usu piiridesse. Pole olemas! Alati on võimalik, alati saab paremini. Mitte keegi ei uskunud, et rulaga saab teha trikki, mis sisaldaks 900-kraadist pööret ümber oma telje. Hawk näitas, et muidugi saab. Möödusid aastad ja vanuse lahtris särasid numbrid 4 ja 8, kuid Hawk kordas nooruspõlve nippi, tõestades ehk isegi võimatut. Samamoodi tundus utoopiline, et omanimelist rulamängu on võimalik müüa 1,5 miljardi dollari eest. Mõledud, tehtud.

Tony Hawk on täiel rinnal seisnud ekstreemspordi kui elustiili eest. Jah, tänapäeva mõistes räägime ju tippspordist, kuid rulasõitu jääb alati saatma kunstiline ja loov poolus. Iga trepp, käsipuu või lamav politseinik pakub täiesti ainulaadseid võimalusi oma oskuste näitamiseks. Ainult siin ja praegu, uut võimalust ei pruugi tulla. Olgu käsil olümpiamängud või hoopis õhtune töölt koju veeremine. 

Hawk on oma pärandi pannud tervesse hulka elustiilifilmidesse, kus oleme teda näinud näiteks „Jackass'i“ tähtede Bam Margera ja Johnny Knoxville'iga ajuvabadusi sooritamas. Aga ta on jäänud iseendaks ja oma armastatud sporti sellega aina enam maailmale lähemale viinud.

Loomulikult leiab ekstreemspordist veel terve hulga legende, kuid Hawki haare jääb alati eriliseks. Kui lumelaudur Shaun White peaks kunagi Kuutsemäele tulema, siis võtan taas need paar minutit, et teistelegi põlvkondadele selgitada, kuidas ühel laual liueldes on võimalik maailma paremaks kohaks muuta. 

Lõpuks otsime samale sündmusele teistsugust konteksti. Kas Usain Bolt tuleb kunagi Eestisse kergejõustikku kommenteerima? Kas Michael Phelpsil on himu Kalev Openi ujumisvõistlust väisata? Kahtlane, aga lootma peab.

LEGEND: Tony Hawk ja rula on kasvanud omamoodi sünonüümideks, neid saab lahutada vaid kõigevägevam isiklikult. Foto: VidaPress

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sport@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee