KAS TÕESTI?! Nii reageeris kreeklane Stefanos Tsitsipas Austraalia lahtistel poolfinaali pääsemisele.Foto: REUTERS / SCANPIX
Tennis
24. jaanuar 2019, 21:00

Tõusev tennisetäht Stefanos Tsitsipas mängis end Austraalia lahtistel kuulsaks

„Tal on Björn Borgi pilk, Andy Murray võitlejahing ja Roger Federeri rahulikkus.“

Sääraste legendidega võrdles endine tipptennisist Greg Rusedski 20aastast kreeklast Stefanos Tsitsipast, kellele ennustatakse suurt tulevikku. 

Et Tsitsipas (ATP 15.) täna Austraalia lahtiste poolfinaalis Rafael Nadalile (ATP 2.) 2:6, 4:6, 0:6 kaotas, on praegu väheoluline. Tema turniir oli niigi võimas, elu parim Suur slämm (senine oli mulluse Wimbledoni 4. ring) ja esimene tõsine samm ala kitsaima tipu suunas. 

Nagu ütles tennisetreener Patrick Mouratoglou: „Aasta alguses ei teadnud ilmselt enamik tennisetippe Stefanosest suurt midagi, kuid nüüd on lood teisiti.“ 

Teekonnal nelja parema hulka alistas kreeklane, kes aastal 2016 võitis koos Kenneth Raismaga Wimbledoni noorteturniiril paarismängu, teiste seas legendaarse Roger Federeri (ATP 3.) tulemusega 6:7 (11:13), 7:6 (3), 7:5, 7:6 (5).

„Selge see, et Austraalia lahtised andsid mu karjäärile uue dimensiooni,“ sõnas Tsitsipas pärast kaotatud poolfinaali. „Olen väga rõõmus, et sain mõned head võidud, eriti Rogeri üle, aga olen ka pettunud. Tahtsin pisut rohkem oma iseloomu näidata, mitte lasta [Nadalil] tervet matši domineerida.“

Stefanos Tsitsipas mängis end Austraalia lahtistel kuulsaks. Foto: Reuters/Scanpix

Segu Nõukogude ja Kreeka koolist

Tsitsipase isa (Apostolos Tsitsipas) on kreeklane ja ema (Julia Apostoli-Salnikova) venelanna, endine juunioride maailma tenniseedetabeli esinumber nagu Stefanoski. Seda kultuuride segu peab tennisist oma karjääris väga oluliseks, kuid selleni jõuame pisut hiljem.

Muide, Tsitsipase emapoolne vanaisa Sergei Salnikov võitis Nõukogude liidu jalgpallikoondises 1956. aasta olümpiamängudel kuldmedali. Nii et sport on seal peres geenides. Ka Tsitsipase nooremad vennad Petros ja Pavlos ning õde Elisavet mängivad tennist.

"Uskuge või mitte, aga ämmaemand lausus mulle, et Stefanos sündis käsi üleval nagu tennisemängijal,“ lausus Apostoli-Salnikova lõbusalt New York Timesile. 

Juba kolmeaastaselt kollaste tennisepallidega tutvust sobitanud Tsitsipas olevat spordialale lõplikult käe andnud üheksa-aastaselt, kui ta treenerist isaga Prantsusmaal viibis. 

„Ta äratas mind keset ööd üles ja lausus „isa, ma tahan tennisemängijaks saada, mulle meeldib võistelda“,“ meenutas Apostolos Tsitsipas, kes tuli töölt ära, kui Stefanos oli 11aastane, et temaga mööda turniire käia.

Ent ema Julia ei andnud meesperele päris vaba voli, vaid hoidis noore Stefanose treeningprotsessil silma peal. Et töö kulgeks nõukogudeliku karmi korra järgi. 

„Ärritusin väga, kui soojendust ei tehtud korralikult või treeningul ilmnesid distsipliiniprobleemid,“ sõnas ta. „Minu kodumaal võtsime neid asju väga tõsiselt. Mitte ainult tennises, vaid selline ongi sealne spordikultuur.“

Stefanos: „Minu mängudistsipliin on puhtalt ema teene. Usun, et see on mind palju aidanud. Julgen öelda, et Kreeka kultuuris pole distsipliin liiga tavaline nähtus.“

Videoblogid maandavad stressi

Eesmärgid on Tsitsipasel paigas: muuta tennis Kreekas populaarseks (“Tahan näha rohkem lapsi tennist mängimas ja ala kasvamas.“) ja mängida end ajaloo parimaks tennistiks. 

„Tean, et see nõuab roppu tööd, palju ohverdusi ja jäägitut pühendumust, kuid olen selle tee valinud,“ sõnas Tsitsipas. „Minu unistust on keeruline realiseerida, kuid olen selleks nõus tegema kõike, mida vaja.“

Stefanos Tsitsipase fännibaas Kreekas aina paisub. Foto: Reuters/Scanpix

Ema Julial on pojale vaid üks nõuanne: „Ära kaota kirge. Mina ei suhtunud tennisesse kirglikult. Tean, kui hästi mõjub tema mängule ja karjäärile see, kui ta suudab oma fanaatilisust säilitada.“

Staariainest näib Tsitsipases olevat ka iseloomu poolest. Ta on kütkestavalt temperamentne nii platsil kui ka väljaspool seda, mis kahtlemata läheb rahvale rohkem peale kui tuimus ja emotsioonitus.

Pealegi kasutab ta suurepäraselt ära moodsat tehnoloogiat ning rahuldab fännide uudishimu taskuhäälingu (moodsas keeles podcast) „A Greek Abroad“ (tõlkes „kreeklane välismaal“) ja videoblogide tegemisega. „Videod maandavad mu stressi ja pettumust,“ lausus kreeklane.

„Tahan inimesi inspireerida tennist mängima ja anda neile aimu, kuidas tennisekarussell keerleb. Videod tulevad mul loomulikult välja. Tunnen end neid tehes palju rõõmsamalt kui varem.“

***

Kenneth Raisma Tsitsipasest: ta on noorem Federer

Eestlane Kenneth Raisma (20) alistas koos Stefanos Tsitsipasega 2016. aasta suvel Wimbledoni noorteturniiri paarismängus järjepanu kõik vastased ning krooniti ühiselt tšempioniks. Mõlemad noormehed said triumfist omal ajal kõva emotsiooni, kuid nüüd on kreeklane jõudnud maailma tipule oluliselt lähemale kui hiljuti ajateenistuse läbinud Raisma.

„Eks see ole kõigi jaoks natuke uskumatu, et ta nii kiiresti nii kõrgele on rühkinud,“ kommenteeris eestlane Õhtulehe palvel vana paarimehe edulugu. „Ikka olen vaadanud ja jälginud, ta mängib hästi, midagi pole öelda.

Kõige lihtsam on ehk öelda, et ta on [mängustiililt] noorem [Roger] Federer. Ta üritab sarnaselt mängida ja on ise ka öelnud, et Federer on tema iidol. Tal on hea serv, hea eeskäsi, võrgus mängib hästi. Tagakäsi (mida Tsitsipas mängib ühe käega - M.T.) on ajaga oluliselt stabiilsemaks läinud, relvaks ma seda ei nimetaks, aga ega vastased sealt kergesti punkte ka ei saa.“ 

Raisma tunnistab, et pärast juunioride aastaid on noormeeste teed lahku läinud ja viimasel ajal pole väga suheldud. „Ta on hästi energiline ja tore inimene,“ iseloomustab ta kreeklast. „Ei ole ülbe ega midagi, väga normaalne vend. Pere on tal natuke [heas mõttes] hull. Kui ema-isa ja kõik koos on, siis on natuke väsitav, energiakogus läheb natuke liiga suureks. Aga väga tore, läbi ja lõhki tenniseperekond.“

Stefanos Tsitsipias (vasakul) ja Kenneth Raisma 2016. aastal Wimbledoni noorteturniiri paarismängu võidutrofeega. Foto: Wimbledon.com

***

Stefanos Tsitsipas

  • Sündinud 12. augustil 1998 Ateenas.
  • Endine juunioride maailma esinumber.
  • Aegade noorim meestennisist ATP edetabeli esimese 20 seas.
  • Võitnud ühe ATP turniiri.
  • Valiti aastal 2018 teiste mängijate poolt aasta enim arenenud tennisistiks.
  • Oleks teismelisena kodumaal Heraklionis äärepealt uppunud, kuid isa päästis ta.