Jalgpall

Endine jalgpallur: Eesti mängijaid peaks rohkem austama (8)

Siim Kera, Mart Treial, 5. veebruar 2019, 21:25
KODUS: Jalgpallikoondise vaatevälja kuulunud Erik Listmann lõpetas 21aastaselt karjääri ning läks Austraaliasse. Nüüd on ta tagasi Eestis.Foto: Stanislav Moškov
„Vahepeal hoidsin harja käes ja mõtlesin elu üle järele. Seisin ühe koha peal ja mõtlesin, et mängisin Nõmme Kaljus profina jalkat, nüüd istun veinitehases. Kurat küll, mida ma siin teen?“ Endine jalgpallur Erik Listmann (23) lõpetas 2016. aastal karjääri ning põrutas Austraaliasse.

„See oli raske otsus. Viiendast eluaastast alates mängisin jalkat, vaimselt oli raske lõpetada, aga see oli hea otsus. Ei kahetse,“ arutab Listmann nüüd Eestis. 

Aga raha polnud ainus põhjus, miks Listmann oma karjäärile punase kriipsu peale tõmbas. Põlvast pärit mees riputas putsad varna pärast seda, kui vigastas 2016. aasta mais kohtumisel Narva Transiga põlve.

Aasta varem oli ta Nõmme Kaljuga võitnud Eesti karikavõistlused, samuti kuulus ta Magnus Pehrssoni ajal koondislaste vaatevälja, kuigi rahvusesinduse lõplikku valikusse ei mahtunudki. Pealtnäha oli noortekoondislasel kõik ees ning vutielu tõusuteel. Kuniks trauma tekitas paremääre pähe teisi ideid.

2015. aastal Infoneti vastu pallimas.  Foto: Laura Oks

„Tahtsin proovida, kas saan Austraalias hakkama või mitte,“ tõdeb ta nüüd. „Jalgpallis on kõik ette-taha tehtud, nüüd pidi ise hakkama saama. Mingil hetkel sain aru, et piir on ees. Teised faktorid olid ka. Jalkakultuur on Eestis selline, et inimesed, kes jalgpalli vaatavad, ei austa väga siinseid mängijaid. Jalgpallurid saavad hästi vähe palka, inimesed trollivad ja kirjutavad igale poole halvasti. Mingi aeg kassib ära, ei viitsi lugeda sellist jama.

Eestis mängitakse põhimõtteliselt miinimumpalga eest, mõni teeb seda töö kõrvalt. Peaks mängijate suhtes austust üles näitama. Mõni kommenteerija on 40-50aastane vend, kes on kunagi ülikooli lõpetanud, 20 aastat kontoris istunud ja arvab, et jagab kõike ja on kõike hästi teinud.“

Kohtunik andis peksa

Austraalias ei suutnud ta jalgpallist siiski täiesti hoiduda ning mängis kohaliku liigapüramiidi madalamatel tasemetel mitmes klubis. Pikalt esindas ta 25 000 elanikuga Griffithi linna võistkonda. Kuna tiimi omaniku vana klassivend oli veinitehase boss, sai ta sinnagi tööle. Hüvesid oli veelgi.

„Klubi omanik tegi mulle kõik ette-taha ära, sai aru, et olen hea mängija. Andis mulle terve maja, lõpuks võtsin sinna ühe eestlase ka, elasime seal kahekesi suures majas. Vahepeal hakkasin neid tube eestlastele edasi rentima,“ meenutab Listmann, kuidas ta lisaraha teenis.

Mänge käis vaatamas umbes 50-60 inimest, keda Listmann nimetab lihtsalt joodikuteks. Tase oli enam-vähem, tugevamad passiksid tema sõnul kuhugi Eesti esiliiga ja II liiga vahele. Aga pühapäevajalgpallis on kõik võimalik. Nii ka Austraalias.

Listmann (valges) Griffith City särgis. Samas linnas töötas ta veinitehases. Foto: Erakogu

„Kord oli nii, et kohtunik lõpetas varem mängu ära, kuna vastasfännid karjusid c**t (v**t – toim) ja ütlesid, et ta ei oska vilistada. Kohtunik ütles seepeale, et ta on kolmas kord seal, saab iga kord sõimata ja enam ei viitsi vilistada. Ta andis lihtsalt karjujale peksa. Nii lihtne ongi. Kohtunik oli miski sõjaväe vend. Õnneks olime 3:1 ees, kui ta mängu lõpetas.“

Pärast 23 kuud Austraalia seiklusi soovib Listmann end proovile panna treeneritöös ja... kulturismis! Järgmine Ott Kiivikas?

„Lihtsalt tahaks midagi uut proovida,“ nendib ta. „Praegu tegelen sellega. Söön iga päev mingi kümme muna ja liha, söön riisi ja panen hullu.“

CV

Erik Listmann

Sündinud: 09.02.1995

Klubid

…–2013 Põlva Lootos

2013–2016 Nõmme Kalju

Eesti meistriliigas 40 mängu, 3 väravat ja 3 resultatiivset söötu

Esindanud Eesti U17, U19, U21 ja U23 koondisi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee