Talisport

Kirikuisa ja professor arutavad: kuidas mälestada vastuolulist Matti Nykäneni? (7)

Toimetas Kaarel Täll, 6. veebruar 2019, 17:15
Matti Nykänen 2005. aastal, vahetult pärast vanglast vabastamist. Foto: Reuters/Scanpix
Ööl vastu esmaspäeva suri Soome kõigi aegade parim suusahüppaja Matti Nykänen. Kurb sündmus käivitas suuremat sorti ühiskondliku debati: kas pärast spordisangari surma tuleks kõik negatiivne unustada?

Sportlasena kuulub Nykänen suusamaailma legendide sekka. Nelja olümpiakulda ja viit MM-tiitlit ei saa temalt keegi ära võtta. Tõsi, tegelikult müüs Nykänen oma medalid maha, et rasketel hetkedel raha teenida.

Samal teemal

Siit koorubki välja Nykäneni teine poolus. Pärast karjääri lõppu sattus ta korduvalt suurtesse pahandustesse, mis päädisid ka karmide kuritöödega. Nykänen istus vangis ja võitles viinakuradiga. Ajaleht Helsingin Sanomat püüdiski järeldusele jõuda, kuidas Nykäneni nüüd ikkagi meenutama peaks.

Tõstati küsmus, kas Nykäneni peaks tõesti mälestama kangelasena, unustades kõik muu. „Muidugi võib seda teha. Medaleid ei võta temalt keegi ära. Lahkunut ikka austatakse, see kuulub inimlike harjumuste sekka,“ arutleb Helsingi ülikooli psühholoogia ja filosoofia doktor, professor Pekka Sauri.

Sama meelt on ka piiskop Teemu Laajasalo, kelle sõnul kaaluvad positiivsed teod pärast surma negatiivse üle, vähemalt Nykäneni näitel.

Ta toob ka välja, et „kangelase“ definitsioon võib siiski üsna erinev olla. „Sportlike kriteeriumite alusel on selge, et Nykänen oli kangelane. Samas, kui arvame, et spordisangar peaks omama voorusi ka muudes eluvaldkondades, siis polnud ta terviklik kangelane.“

Kirikuisa sõnul on levinud komme, et inimesed räägivad surnutest hästi. „Üks põhjus on surnute üldine austamine, teisalt aga teadmine, et surnud inimene ei saa enam end kaitsta,“ tõdeb Laajasalo.

Sauri jätkab: „Ehk olen vanamoeline, aga surmapäeva järelhüüetes pole vaja keskenduda halvale. Ta oli kangelane, kelle hilisem elu muutus tragöödiaks. Nii peakski teda meenutama. Kui sportlase karjäär lõppeb, pole enam midagi alles. Maailm on täis endisi sporditähti, kelle elu on väga keeruline.“

Sauri raputab veidi ka ajakirjandust, sest kirjutatakse peamiselt just neist endistest sportlastest, kellel kehvalt läheb. Samal ajal saavad paljud hea hariduse ja löövad muul alal läbi, kuid need eduluood jäävad varju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee