Talisport

Tõnis Sildaru MMi pargisõidu tühistamisest: kurb, et MMiks ei suudeta asju läbi mõelda 

Ats Kuldkepp, 7. veebruar 2019, 03:58
Tõnis Sildaru.Foto: Alar Truu
USAs Park Citys toimuva freestyle-suusatamise MMil otsustati naiste pargisõit pärast lõputuna tundunud edasilükkamisi ära jätta. Nii ei saa elu esimesel täiskasvanute MMil võistlev Kelly Sildaru oma trumpalal esikoha eest heidelda.

Kelly isa ja treener Tõnis Sildaru kostis esimese hooga, et „tunne on huvitav“. Õhtuleht palus tal selgitada, mis asjaolud rahvusvahelist suusaliitu (FIS) sellise otsuseni viisid.

Samal teemal

„Pärast meeste finaali oli koosolek, kus öeldi, et väike võimalus on naiste võistlus läbi viia neljapäeva hommikul. Aga FIS polnud koondiseid informeerinud, et võistlused võivad päeva võrra edasi lükkuda. Tavaliselt on pandud ajakavasse paika, et kehvade ilmaolude tarbeks on lisapäev. Seekord polnud.

Seetõttu tegid osad koondised plaani, mille järgi saaksid nad neljapäeval MMilt lahkuda. FIS otsustas, et nende kõrvale jätmine pole aus ja tegi sellise otsuse. Kolmapäeval poleks naised sellise ilmaga saanud kindlasti võistelda, ka mehed sõitsid täiesti riski piiri peal,“ rääkis Tõnis Sildaru.

MMilt lahkuda soovinud koondiste motiivid võivad erinevad olla. Näiteks venelaste puhul võis tekkida viisaprobleem. Kanadalased võisid FISile demonstratiivselt näidata, et alaliit ei saa uuemat sorti talispordialade suurvõistluste korraldamisega piisavalt hästi hakkama.

Pealegi on suurematel koondistel keerulisem lennupileteid vahetada kui näiteks kolmest Sildarust koosneval Eesti koondisel. Sellega peaks tegelema alaliit, aga näiteks Euroopas olid käes juba öötunnid. Lisaks Venemaa ja Kanada koondistele soovisid MMilt lahkuda ka Itaalia ja Ukraina esindused.

Viimane võimalus: rennisõit

Tõnis Sildaru ei soovinud FISi suunas tuld ja tõrva pritsida, aga mõned küsimised jäävad siiski õhku.

„Eksimine on inimlik, aga loomulikult on meil kurb meel, et on juba teine start, kus me ei saa osaleda (Big Airi hüpetest loobus Kelly hooprobleemide tõttu - A.K.). Et tegu on välitingimustes toimuva võistlusega, võib (FISi) mõista, aga värskelt X-mängudelt tulles, kus organisatoorne pool toimis laitmatult, on selge, et siin on veel arenguruumi. Väga kurb, et MMiks ei suudeta asju piisavalt läbi mõelda,“ ütles ta.

Millised emotsioonid valdasid Kellyt? „Selline otsus tekitab ikka kerget ehmatust. Igal võistlusel on arvestatud, et on ilmapäev. Kuidas siis MMil seda ei ole? Võistlused kestavad siin ju pühapäevani. Aga hoolimata juhtunust püüame positiivsed olla ja keskenduda rennisõidu kvalifikatsioonile,“ vahendas Tõnis Sildaru suusapere tundeid.

Rennisõit ongi Kelly Sildarule viimane võimalus MMilt midagi näppude vahele jätta. Kuigi Park Citys läheb ilm järjest külmemaks, siis 10-15 miinuskraadi ei tohiks võistlust ohtu seada. Pealegi on tihe lumesadu lakanud.

MMi renni sai 16aastane eestlanna proovida vaid ühel päeval, aga õnneks on kõik rennid üsna sarnased.

Ajakava järgi peaks naiste rennisõidu kvalifikatsioon algama neljapäeval Eesti aja järgi kell 18.10. Tõnis Sildaru sõnul võib algus siiski pisut nihkuda, aga muretsemiseks põhjust pole - rennisõit on tunduvalt stabiilsem ala kui pargisõit.

Rennis on suurim favoriit Cassie Sharpe, medalinõudlejate seas on kindlasti ka Sildaru. Detsembris Copperis peetud MK-etapil suutis Sildaru Sharpe'i edestada, X-mängudel jäi peale kanadalanna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee