Spordivaria

40 000 EUROT: riikliku spordi elutööpreemia pälvivad kaks Toomast (5)

Toimetas Mart Treial, 7. veebruar 2019, 10:59
Toomas Tõnise (vasakul) ja Toomas Merila.Foto: Montaaž Katri Karing; fotod Scanpix.
Valitsus otsustas täna kiita heaks Eesti Spordi Nõukogu ettepaneku ja määrata riikliku spordi elutööpreemia Toomas Merilale ja Toomas Tõnisele, teatas kultuuriministeerium pressiteate vahendusel.

Kauaaegse kergejõustikutreeneri Toomas Merila (79) esitas riigi spordi elutööpreemia kandidaadiks Eesti Kergejõustikuliit. Merila on edukas odavisketreener, kelle õpilaste seas on maailmameister Andrus Värnik, aga ka Moonika Aava, Tanel Laanmäe, Liina Laasma ja Risto Mätas.

Ta on olnud üle 20 aasta Eesti noortekoondise vanemtreener ja täiskasvanute koondise heitetreener. Paarkümmend aastat on ta olnud tegev kergejõustikuföderatsiooni treenerite nõukogus ning olnud hiljem ka selle esimees. Aastast 1967 on Merila järjepidevalt töötanud endise Tallinna Spordiinternaatkooli, praeguse Eesti Spordigümnaasiumi treener-õpetajana ja aastast 2004 Audentese Spordiklubi treenerina.

Ta on olnud parim kergejõustikutreener aastatel 2000 ja 2003 ning talle on omistatud Euroopa Kergejõustikuliidu (EAA) treeneritöö auhind ning Eesti Punase Risti IV klassi teenemärk.

Kauaaegse sporditegelase ja spordijuhi Toomas Tõnise (66) esitasid riigi spordi elutööpreemia kandidaadiks Eesti Moodsa Viievõistluse Liit, Eesti Ratsaspordi Liit, Eesti Käsipalliliit, Eesti Koolispordi Liit, Audentese Spordiklubi MTÜ ja sihtasutus Anija Valla Spordimaailm. Toomas Tõnise panus on tugev nüüdisaegse Eesti spordisüsteemi väljaarendamisel ja juhtimisel.

Tema eestvedamisel muudeti nõukogudeaegne keskjuhtimisega spordisüsteem vabatahtlikkusel põhinevaks demokraatlikuks spordimudeliks ning arendati välja spordialakeskne juhtimine. Tõnise tegeles Eesti Spordi Keskliidu ja Eesti Olümpiakomitee järjepidevuse ning õiguste taastamisega rahvusvahelises spordiliikumises. Ta on olnud eestvedaja treenerite kutsesüsteemi arendamisel ja kvalifikatsiooni tõstmise korraldamisel.

Samuti on tal olnud juhtiv roll Eesti spordistatistika kogumisel ja spordi riikliku andmekogu, Eesti spordiregistri väljatöötamisel. Toomas Tõnisele on omistatud Valgetähe V klassi teenetemärk, Harju maakonna teenetemärk, Harjumaa aukodaniku tiitel ning Eesti Olümpiakomitee teenetemärk.

Preemia elutöö eest määratakse kahele isikule ja selle suurus on 40 000 eurot. Aastapreemiaid suurusega 9600 eurot määratakse igal aastal kuus.

Aastapreemia pälvijate seas on tänavu freestyle-suusataja Kelly Sildaru, kes võitis kaks kuldmedalit juunioride vigursuusatamise maailmameistrivõistlustel pargisõidus ja rennisõidus ning valiti Eesti aasta parimaks noorsportlaseks.

Samuti odaviskaja Magnus Kirt, kes võitis pronksmedali kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel ja valiti Eesti aasta parimaks meessportlaseks. Võistlustantsijad Konstantin Gorodilov ja Dominika Bergmannova, kes võitsid kuldmedalid tantsuspordi Euroopa ja maailmameistrivõistlustel 10 tantsus.

Eesti võrkpallimeeskonna peatreener Gheorghe Cretu saab aastapreemia koondise Euroopa Kuldliiga võitmiseks ettevalmistamise ja Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile pääsu tagamise eest, triatleet Marko Albert pronksmedali võitmise eest triatloni pika distantsi maailmameistrivõistlustel ning jalgpalliliidu president Aivar Pohlak ajaloolise jalgpallivõistluse UEFA Superkarika korraldamise eest Tallinnas.

Spordi elutöö- ja aastapreemiate üleandmine toimub Eesti Vabariigi 101. aastapäeval, 24. veebruaril kell 13.30 Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia saalis. Samas antakse üle riiklikud kultuuripreemiad, teaduspreemiad ning Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhind.

5 KOMMENTAARI

e
Elutöö preemia 7. veebruar 2019, 15:12
Tore, et lõpuks sai Toomas Merila oma tehtud töö eest preemia 40000 €, aga kes on see teine Toomas, kas mitte kõrgepalgaline ametnik iga võimu ajal? Huvitav, miks spordi elutöö on väem väärt, kui teistel kultuuri valdkonnas - 64 000 €? Väga kummaline lähenemine, miks see on nii...
m
Millal saab elutöö preemia 7. veebruar 2019, 14:14
Bussijuht/kopajuht/põlluharija?
Loe kõiki (5)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee