WRC

ÕL ROOTSIS | STATISTIKAPOMM: Tänak võib Märtinist mööduda, Järveoja läheneb Parkile 

Henry Lääne, Torsby, 14. veebruar 2019, 09:44
Ott Tänak.Foto: Robin Roots
Täna õhtul antakse lühikese publikukatsega start Rootsi MM-rallile. Ralli alguse puhul koostas Õhtuleht statistikapommi, mis keskendub käimasolevale verinoorele hooajale ning erinevatele saavutustele, mis tänavu sündida võivad.

7 kiiruskatset võitis Ott Tänak Monte Carlo - võistlus sõideti küll vaid Prantusmaal - rallil. Eestlane oli ka eelmisel hooajal parim katsevõitja, kuid nagu rallispordis ikka, siis kiirusest üksi jääb maailmameistriks tulekuks väheks. Saarlasele järgneb katsevõitude kategoorias Thierry Neuville (3).

Hooaja avastardi võitis kuuekordne valitsev maailmameister Sebastien Ogier. Prantslane oli Monte Carlo rallil juhtpositsioonil pärast 10 katset, taas on tema lähim jälitaja Neuville (5).

Kaardilugeja Julien Ingrassia (vasakul) ja Sebastien Ogier. Foto: YANN COATSALIOU

102,4 km/h oli Ott Tänaku keskmine kiirus Monte Carlo ralli kõige tempokamal 12. katsel. Rootsis sõidetakse see tippmark üle, sest homme kavas olev Hof-Finnskog kuulub MM-sarja kiireimate katsete hulka.

14 rallit on tänavu MM-kalendris. Viimati oli MM-sarjas samaväärselt või rohkemgi mõõduvõtte kavas tervelt 11 aastat tagasi, mil võistlusgraafik koosnes 15 rallist. 2008. aastal sõideti näiteks ka Jaapanis ja Jordaanias.

1. korda on tänavusel hooajal kavas Tšiili MM-ralli. 9. - 12. maini sõidetav etapp korraldati esimest korda mullu ning tähtsate meeste jaoks saadi organiseerimisega piisavalt hästi hakkama.

Tšiili kaasamine tähendab, et pärast mais toimuvat rallit on MM-sarja võõrustanud 32 riiki. Lisaks tavapärastele kohtadele on MM-ralli toimunud ka näiteks Brasiilias, Kanadas ja USAs.

Kui mullu oli meeskondadel ja pilootidel võimalik autot testida 55 päeval, siis tänavu kehtima hakanud reeglite järgi on testipäevi 42. Rahvusvaheline Autoliit FIA teatas, et vähenenud võimaluste põhjuseks on tahe vähendada tiimide kulusid.

Vähendatud pole vaid testipäevi. Ka maksimaalne võistluskilometraaž kukkus 500 km pealt 350 km peale. Näiteks Monte Carlo ralli võistlustrassi kärbiti mullusega võrreldes peaaegu 72 km võrra.

Kui tänavune hooaeg novembri keskel Austraalias lõpeb, on MM-sarja ajaloos sõidetud tervelt 597 rallit. Poole sajandini jõudmiseks läks 39 aastat ning keskmiselt on iga sajanda rallini jõutud umbes seitsme aasta ja kümne kuuga.

197. MM-rallil stardib Rootsis Tänaku meeskonnakaaslane Latvala. Tegemist on MM-sarja uue rekordiga, Monte Carlos jõudis soomlane samale pulgale legendaarse Carlos Sainziga.

Jari-Matti Latvala. Foto: OLI SCARFF

Tänak on poodiumi kõrgeimale astmele tõusnud kuuel korral, millega ta jagab 25. kohta rootslase Kenneth Erikssoniga. Vähemalt 4 võitu käimasoleval hooajal kergitaksid Tänaku 20 parema sekka.

Latvalal on võitude arvestuses võimalus kandadelt raputada kaasmaalane Hannu Mikkola. Praegu jagavad nad 18 võiduga kümnendat kohta. Tõsi, ka 19 ja 20 võidu peal on keegi juba Latvalat ootamas. Nendeks on vastavalt Markku Alen ja Didier Auriol.

Ülisuure tõenäosusega tõuseb Ogier tänavu vähemalt neli korda poodiumile. Seega oleks tal MM-sarjas kirjas vähemalt 76 poodiumikohta, mida oleks ühe võrra rohkem kui Juha Kankkunenil. Lisaks soomlasele on Ogier' ees praegu Sainz (97) ja Sebastien Loeb (117).

Tänak jagab selles arvestuses 26. kohta koos Mads Östbergi ja oma mentori Markko Märtiniga. Trio on esikolmikusse jõudnud 18 korral.

624 punkti on Tänak MM-sarjas aastate jooksul kogunud. See annab talle vastavas tabelis 17. koha, tänavu tõuseb ta ilmselt 12.-13. kohale.

Tänaku kaardilugeja Martin Järveoja on MM-sarjas poodiumile jõudnud 14 korral. 4 korda veel ning Järveoja on ühel pulgal Märtini navigaatoriks olnud Michael Parkiga.

Martin Järveoja. Foto: Stanislav Moshkov

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee