Jalgpall

ANALÜÜS | 11 aastat tagasi valitud vale Jürgeni vaim saadab Bayernit tänaseni. Kas Klopp kolib lõpuks hoopis koondisesse? 

Kaarel Täll, 19. veebruar 2019, 16:05
Kui kaua Jürgen Klopp ja Müncheni Bayern veel lahus püsivad?Foto: Scanpix
Müncheni Bayern on Saksamaa jalgpalli ainuvalitseja. Soovunelmates tahaksid paljud ilmselt vastu vaielda, kuid reaalsus toetab nahkpükse. Isegi, kui tänavu ei tulda Saksamaa meistriks, siis suure tõenäosusega tehakse seda järgmisel aastal*. 

Küll aga saadab Bayernit üks omapärane saaga, mil nimeks Jürgen Klopp. Müncheni tiim on harjunud, et kõik oma riigi parimad jalgpallurid ja treenerid käivad vähemalt mingil perioodil nende juurest läbi, kuid Klopi puhul tundub olukord vastupidine.

11 aastat tagasi võttis Bayerni boss Uli Hoeness Klopiga ühendust. Väidetavalt jõuti lepingule üsna lähedale, kuid lõpuks otsustas Hoeness hoopis Jürgen Klinsmanni palkamise kasuks. Tagantjärele teame, et tööle võeti vale Jürgen.

Alati särav Jürgen Klopp eilsel pressikonverentsil. Täna kell 22 kohtub Liverpool koduväljakul Bayerniga. Foto: Reuters/Scanpix

„Valik ei õnnestunud. Samal ajal läks Klopp hoopis Dortmundi ja see osutus tõeliseks jackpotiks,“ meenutab Saksamaa jalgpalli pingsalt jälgiv FC Levadia Jalgpallikooli tegevjuht ja klubi pressiesindaja Indrek Petersoo, kes on tuttav ka Meistrite liiga telekommentaatorina.

Just täna kell 22 lähevad Euroopa suurima klubisarja kaheksandikfinaalis vastamisi Klopi juhendatav Liverpool ja Müncheni Bayern. Avalahing peetakse Inglismaal. 

Pärast 2008. aastat on Bayerni peatreeneritoolil käinud korralik virvarr. Klinsmann lasti lahti vähem kui aasta pärast palkamist ja tema järel on riigi üht tähtsamat jalgpallialast ametikohta pidanud:

  • Jupp Heynckes (kohusetäitja) 2009 aprill - 2009 juuni
  • Louis van Gaal 2009 juuli - 2011 aprill
  • Andries Jonker (kohusetäitja) 2011 aprill - 2011 juuni
  • Jupp Heynckes 2011 juuli - 2013 juuni
  • Pep Guardiola 2013 juuli - 2016 juuni
  • Carlo Ancelotti 2016 juuli - 2017 september
  • Willy Sagnol (kohusetäitja) 2017 september - 2018 oktoober
  • Jupp Heynckes 2017 oktoober - 2018 juuli
  • Niko Kovac 2018 juuli - ...

Samal ajal on Klopp aga elanud üsna rahulikku ja edukat elu. 2008. aastal lõpetas ta seitsmeaastase perioodi Mainzi peatreenerina ja kolis Dortmundi Borussiasse, kus ta end tõeliselt ajalukku kirjutas. Just selle sama Bayerni ees nopiti 2011. ja 2012. aasta kevadel Saksamaa meistritiitlid. 2013. jõuti Meistrite liigas finaali, kuid seal jäi Klopp alla just Müncheni suurklubile.

Koondis või Bayern?

„Dortmund oli Klopi saabudes pankroti veerel. Suured sponsorid olid klubist lahkumas ja seis väga-väga nutune. Klopp läks isiklikult turundusosakonda ja küsis omale kõigi suurtoetajate direktorite telefonikontaktid. Ta helistas nad ükshaaval läbi ja rääkis oma visioonist. Paljud jäidki Kloppi uskuma ja olid paari aasta pärast rõõmsad. Klopi jalajälg Dortmundis on palju-palju suurem kui lihtsalt edukal treeneril,“ selgitab Petersoo tausta.

2015. aasta oktoobris kolis Klopp Inglismaale Liverpooli, kuhu palkas järgmisel suvel ka Ragnar Klavani. Tiitleid tal seni veel kirjas pole, kuid sakslane on võitnud nii fännide kui ka klubi juhtide usalduse. Talle on antud aega, et oma ideaalne meeskond üles ehitada.

Jürgen Klopp kerkis panktrotis Dortmundi päästjaks. Foto: AFP/Scanpix

Ajalehe Bild kolumnist Walter M. Straten usub, et Bayerni jaoks ei kordu 2008. aasta võimalus, kui nad kogemata vale Jürgeni valisid, enam iial. „Klopp leidis Inglismaal oma isikliku paradiisi: maailma ühes emotsionaalsemas klubis austatakse teda piiritult. Isegi Dortmundis ei koheldud teda nii,“ arutleb vutiekspert Bildi veergudel. Sisuliselt välistab ta Klopi ja Bayerni potentsiaalse koostöö.

Straten jõuab oma mõttelennuga hoopis teise töökohani, mis Klopile võiks huvi pakkuda. Nimelt lõppeb tema leping Liverpooliga 2022. aastal ehk täpselt samal ajal, kui Saksamaa koondise peatreeneri Joachim Löwi kontraht. Straten väidab, et just viimane on ainus kodumaal pakutav amet, mis riigi parimat treenerit huvitada võiks.

Jätkab Petersoo: „Nii palju, kui mina tean, siis pärast Pep Guardiolat pidanuks Klopp ikkagi Bayerniga liituma. Väidetavalt olid juba eelnevad kokkulepped tehtud, kuid paraku jõudsid inglased ette. Liverpoolile ei saa „ei“ öelda. Nii pole Klopi ja Bayerni teed endiselt ristunud.“

Dortmundi aegadel oli just Klopp üks suuremaid Bayerni kriitikuid. See oli läbiv teema väga paljudel emotsionaalsetel pressikonverentsidel. „Kui Nõukogude ajal öeldi, et kõiges on süüdi neli aastaaega ja roiskuv kapitalism, siis Klopp teatas alati, et kõiges on süüdi Bayern,“ meenutab Levadia ametnik.

Jürgen Klopp ja Bayern on aastate jooksul kõvasti lahinguid pidanud. Foto: AFP/Scanpix

„Pigem arvan, et see on vaid aja küsimus.“

Kui Liverpool peaks tänavu jälle tiitlita jääma, võib Klopp sealt hooaja lõpus vabaneda küll. Ja keegi ei saa öelda, et Bayern teda kohe üles ei korja. Midagi ei saa välistada. Pigem arvan, et see on vaid aja küsimus. Kui Bayern saaks praegu endale täiesti vabalt kõigi hulgast peatreenerit valida, siis 90protsendise tõenäosusega võtaksid nad Klopi.“

Petersoo meenutab, et tegelikult sattus Kovac Müncheni tiimi peatreeneriks hädavariandina, sest juhatuse tasandil lasti käest võimalus palgata Julian Nagelsmann või Thomas Tuchel. Samal ajal püüdis Hoeness hoopis Heynckesile auku pähe rääkida, kuid vanameister ei võtnud lepingupikendust vastu. Lõpuks leitigi end olukorrast, kus Kovac oli alles jäänud variantidest parim.

Jürgen Klopp eilsel pressikonverentsil. Täna kell 22 kohtub Liverpool koduväljakul Bayerniga. Foto: AFP/Scanpix

Mida aga arvata stsenaariumist, et Bayerni Klopi-saaga suurimaks konkurendiks võib kerkida Saksamaa jalgpalliliit, kes Joachim Löwile lähiaastatel järeltulijat vajab. „Aga kas Klopp on olemuselt üldse koondise peatreener? Löw jäi praegu ametisse ja enne EM-finaalturniiri keegi teda kangutama ei hakka. Kõik oleneb ka sellest, millal Klopp jälle tööturul vabaneb,“ mõtiskleb Petersoo.

„Kui ta peaks järgmisel suvel hakkama tööd otsima, siis vaevalt Saksamaa koondis mängu sekkuks. Igal juhul oleks huvitav näha, kui Klopp peaks koondise ja Bayerni vahel valima! Mina isiklikult ei näe Löwi klubitreenerina ega Kloppi koondise juures. Samas, kui võimalust pakutakse... Kõigil oleks suur au Saksamaad juhendada, maailmameistriks tahaks samuti iga treener tulla.“

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sport@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee