Karel Tammjärv.Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 1. märts 2019 12:14
Seefeldis dopinguskandaali sattunud suusataja Karel Tammjärv andis täna Austrias pressikonverentsi, kus tunnistas avameelselt dopingu kasutamist.

Treener Anti Saarepuu: "Tere kõigile, kahjuks ma pean kurbusega teatama, et kaks meie sportlast on kinni peetud ja nagu ka teile eile ütlesin, dopingujuhtumiga seotud. Mõlemad sportlased on täna minule oma süüd tõestanud, et nad on süüdi. See on minu jaoks šokk. See pole kuidagi lihtne, seda on võimatu sõnadesse panna. Omalt poolt soovin öelda, et kõik inimesed, kes sellega seotud on, et nende julgus on see vastutus võtta. Kahjuks Andreas Veerpalu lahkus minu teadmata hotellist, koos Andrus Veerpaluga."

Saarepuu: "Karel ja Andreas elasid meist eraldi. Meie hotellis, kus elas ülejäänud koondis, pole keegi läbiotsimisi korraldanud, minuga pole korraldajad ühendust võtnud. Karel helistas mulle eile politseijaoskonnast ja ütles, tule mulle järgi. See on minule šokk. Täna oli meil Kareliga 45minutiline jutuajamine. Rääkisin teile ja Karelile, et olen Team Haanja vastutav treener, aga selle sündmuse eest ma ei saa, ega minu süda ei luba vastutust võtta."

Tammjärv: "2016. suve teine pool, mul oli jutuajamine Mati Alaveriga, kes ütles mulle, et on kontakt, et kui tahad kiiremini suusatama hakata, on sul see võimalus. Saksamaal on üks arst, kes selliseid asju korraldab. Võtsin vastu otsuse, et tahan saada abi veredopingu näol. Esimest korda 2016. suve lõpus võtsime verd välja, Lahti MMil panime uuesti sisse. Ei toonud erilist edu, sest olin haige tol MMil. Järgmisel hooajal rohkem verekotte välja suve jooksul ja rohkematel võistlustel enne võistlust veri sisse, pärast välja. Nii ei jää märke. Sel hooajal samamoodi.

Kuni siin MMil korraldas Saksa toll koostöös Austria politseiga suure operatsiooni, mida nad valmistasid ette paar kuud. Jälgisid inimesi, kes tuli Saksamaalt. Nägin ise tänavatel kahtlaseid inimesi, kes tegid minust pilti. Saksa arst arvas, et see on paranoia. Meid jälgiti ja korraldati reid. 28. veebruari hommikul pärast seda kui minu juures oli ära käinud Saksa arsti kaastöötaja, kes oli mulle minu vere sisse süstinud, valmistades 15 km klassikasõiduks. Pärast seda olin vahi all umbes 36 tundi. Andsin ütlused, rääkisin ka neile detailsemalt ja pikemalt, kuidas kõik toimus. Mulle öeldi ka, et kuna olen suure dopinguprogrammi üks väike lüli kuskil all, siis minu koostöö võimaldab mul pääseda tõenäoliselt siit koju, mitte jääda Austria vanglasse. 

Karistus - vahet pole, oleksin võinud jääda sinna kambrisse kuudeks. Minu jaoks on see vabanemine, et saan teiega rääkida, et käed ei värise. Hea, et läbi sai. Mul on muidugi väga raske rääkida Antiga, rääkida tiimikaaslastega, rääkida toetajatega, oma emaga, oma vanaemaga, kel süda murtud. Kõikide inimestega, kes lootsid, et Eesti suusatamine on nüüd jälle tõusuteel. Minagi, olles kolmandat hooaega sellega seotud. Oli tugev tunne, et ma ei taha seda teha. Aga ma lootsin, et minu tulemustest, minu parematest tulemustest tekivad võimalused. 

Rääkisin Alaveriga enne pressikonverentsi, ütlesin, et räägin sellest. 

Andreas Veerpalu teab sellest, tema isa. Anti ei teadnud. 

Tammjärv: "Minu isiklike sponsorite rahad, mida muuhulgas kasutasin selleks. Suured summad. Ei taha väga rääkida sellest."

Tammjärv: "Ma olin üksinda kambris. Ootasin, vahepeal käisin intervjuudel, siis jälle ootasin, nii see aeg läks. Süüa anti. Öösel magasin. Ma saan Andreasest aru, et ta ei ole lihtsalt valmis rääkima. Eraldi elamine on looga seotud. See oli ette kavatsetud, et tiimikaaslased ei aimaks midagi, et oleks lihtsam neid asju toimetada. Mitmetel juhtudel kasutasin ka väiksemaid või suuremaid valesid, miks mul on vaja olla seal või teises kohas."

Tammjärv: "Jah, loomulikult kahetsen. Ei ole maffiaperekond, et oleks kartnud välja astumist. Kaalusin miinuseid ja motivatsiooni ja arvasin, et tahan veel jätkata. Mul endal on kama kaks, mis minust saab. Ma rääkisin oma ema ja isaga, ma ei osanud neile midagi öelda. Ütlesin, et mis olukorras ma olen, nemad ei ole mind selliseks kasvatanud, see ei ole minu lastetuba, nemad ei ole selles süüdi. Ma ei tea ausamaid inimesi kui oma ema ja isa, see ei ole nende peegelpilt, kes siin kaamerate ees on."

"Ju oli mingi lootus, et kuna noorteklassides olin võistelnud koos sportlasega, kes praegu sõidavad maailmas võidu, lootsin nendega samal tasemel olla."

"Arst tegeles paljude sportlastega, mitte ainult suusatajatega."

"Andrus Veerpalul minuga rolli ei olnud. Kohtumised ja vereloovutamised toimusid Frankfurtis ja Berliinis. Lendasin kohale, veri välja ja tagasi. Toimus kevadsuvel."

Saarepuu: Ütlen seda pilti kuidagigi kokku panna, et kuidas ma sain nii rumal olla, et ma ei osanud sellist asja näha, või ma ei tea, mul ei ole sõnu. Minu jaoks see tundus täiesti normaalne areng, et oled 40-50, siis oled 30, heal päeval 10-20 vahel. Tundus, et kõikide asjade kokkulangemine. Kõigi jaoks on see šokk ja minu jaoks kõige suurem šokk. Ma ei tea, kuidas ma suudan selle ära seedida.

Tammjärv: Inimene harjub, muutub kalgimaks. Saksa arst oma professionaalsusega andis mõista, et see käib nii, pole varianti, et vahele jääd."

Tammjärv: "Ma olin maja ees [kui kinni võeti] ja venitasin pärast hommikujooksu. Andreas oli koos minuga. Me olime korteris veel ligi paar tundi, kuna oodati ühte uurijat, kes tuli kuskilt kaugemalt."

Saarepuu: "Koondise peatreener olen formaalselt, põhikoht on Team Haanja peatreener. Eks see on ende otsus, mina end kuidagi süüdi ei näe ja kaitsen neid sportlasi, kellega koostööd teen ja usun, et Raido ja Markoga jätkan koostööd kindlasti. Ma olen väga palju läbi elanud ja ma lihtsalt ei võta seda enda vastutada. Kui suusaliit näeb, siis see on nende otsus. Olgem ausad, mu elu on rikutud."