Doping

DOPINGUSKANDAAL | WADA: asjaga seotud sportlaste vereprofiilid pole normaalsed (13)

Toimetas Mart Treial, 14. märts 2019, 09:20
Vereproov.Foto: Reuters/Scanpix
Enamike Seefeldi veredopinguskandaaliga seotud sportlaste vereprofiilid on kahtlased.

Selle info edastas Austria ajakirjandusele Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) teadusdirektor Olivier Rabin eile Lausanne'is, kus toimub WADA iga-aastane konverents.

"Nende bioloogilised passid pole normaalsed," lisas ta.

Sportlase bioloogiline pass (Athlete Biological Passport ehk ABP) on isikustatud vahend, et jälgida sportlase biomarkerite muutumist pikema perioodi vältel. ABP võimaldab tuvastada sportlase biomarkerite kõrvalekaldeid individuaalsest normist. Bioloogilisel passil on erinevad osad.

Verepassi on WADA kasutanud 2006. aastast, 2014. aastal töötati välja steroidiprofiilid ja tulevikus kavandatakse ka hormoonide passi väljatöötamist. Tänaseks on juhtumeid, kus Rahvusvaheline Spordiarbitraaži kohus on juba arvestanud bioloogilise passi andmeid, niisiis on see tunnustatud võte dopinguvastases võitluses.

Eesti Antidopingus on verepass kasutusel aastast 2012. Vahendite puudusel tehakse verepassi kahele kuni kuuele sportlasele kogu testimisbaasist.

Skandaaliga on praeguse seisuga avalikult seotud suusatajad Karel Tammjärv, Andreas Veerpalu, Algo Kärp, Dominik Baldauf, Max Hauke, Johannes Dürr (kõik kolm Austriast) ja Kasahstani esindaja Aleksei Poltaranin. Lisaks Austria ratturid Stefan Denifl ja Georg Preidler.

Kui esialgu levis väidetavalt politseist pärit info, et ka Poltaranin tunnistas veredopingu tarvitamise üles, siis hiljem väitis suusataja meedias vastupidist. Kasahstani kultuuri- ja spordiministeerium teatas eile kodumaa ajakirjandusele, et "saatsime Austria politseile arupärimise ja saime teada, et keegi pole kinnitanud meie suusataja seost verevahetusega". 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee