Stuart Dallas ja Henrik Ojamaa.Foto: Reuters/Scanpix
21. märts 2019, 23:18

Eesti jalgpallurid murdusid Põhja-Iirimaa surve all. Peatreener Reim: meie plaanid ei toiminud (5)

Eesti jalgpallikoondis alustas 2020. aasta EM-valikturniiri 0:2 kaotusega Põhja-Iirimaale.

Eesti pidi juba matši eel tegema sunnitud vahetuse, sest soojendusel sai vigastada Taijo Teniste, keda asendas Gert Kams. Avapoolaja alguses õnnestus eestlastel mängutempot kontrolli all hoida, kuid mida aeg edasi, seda rohkem kodumeeskond domineeris. Pausile mindi siiski väravateta.

Teise poolaja alguses jätkas Põhja-Iirimaa eestlaste survestamisega ning sihile jõuti lõpuks 56. minutil. Eesti kaitseliinis valitses segadus ja tsenderduse järel ei õnnestunud palli klaariks lüüa. Lõpuks jäi mänguvahend Niall McGinnile, kes palli võrku virutas. 75. minutil tegi Karol Mets oma karistusalas vea, mille järel realiseeris penalti Steven Davis

Veidi enne 2:0 väravat oli Henri Anieril hea võimalus seis viigistada, kuid ründaja ei realiseerinud üks-ühe vastu olukorda.

Steven Davis tähistab 2:0 väravat. Foto: Reuters/Scanpix

„Proovisime teistmoodi formatsiooni, et põhjaiirlasi üllatada. Raske öelda, miks see ei toiminud. Rabistasime liiga palju ja olime palliga ebakindlad, liiga palju lõime pikka ette,“ rääkis Mattias Käit pärast matši ETV vahendusel. „Põhja-Iirimaa surve meid ei üllatanud, kuid arvan, et meil jäi enesekindlusest puudu.“

Kuidas hindas mängu peatreener Martin Reim? „Siin ei olegi midagi hinnata... Kaotus. Meie plaanid ründefaasis ei toiminud, sest kaotasime liiga palju duelle. Nii on keeruline ohtlikke olukordi tekitada. Võtsime riski, et kolme mängijat (Henri Anier, Henrik Ojamaa, Mattias Käit - toim) kõrgel hoida ning vastaseid survestada. Ei toiminud.“ Reim kinnitas ETV-le, et tagantjärele targana valinuks ta hoopis teistsuguse taktika.

Põhja-Iirimaa väravalööjate kommentaare saab kuulata allolevast videost (inglise keeles):

23:27

85. min. Vahetusest sekkunud Konstantin Vassiljev jagab söötu ja tekitab veidi elevust, kuid laias laastus on mäng tehtud. Põhja-Iirimaa seisab kaitses kindlalt ja seda on raske lahti murda.

23:18
2:0

75. min. Karol Mets teeb karistusalas vea ja järgneva penalti realiseerib Steven Davis. 2:0! Veidi enne oli Anieril suurepärane võimalus viigistada, kuid üks-ühe vastu olukorra suutis iirlaste väravavaht tõrjuda.

23:08

65. min. Kodumeeskond surub ja Eesti mäng on lagunenud. Loodetavasti suudetakse vahetustega asju muuta.

Seniks saab vaadata iirlaste väravat:

22:59
1:0

56. min. Põhjaiirlased tsenderdavad karistusala suunas ning eestlased ei suuda palli klaariks lüüa. Lõpuks jääb Niall McGinn täiesti vabaks ja virutab palli võrku. Lepmets ei jõua reageeridagi.

22:56

55. min. Laias laastus jätkame samamoodi. Põhja-Iirimaa püüab palli vallata ja matši domineerida, kuid peamiselt segavad nende rünnakute ehitamist meie ründajad Ojamaa-Anier-Käit. See kolmik vahetab pidevalt positsioone ja on tänase mängu käigu juures suurt rolli mänginud. Suure tõenäosesega nad lõpuni ei jätka ja vähemalt kaks neist vahetatakse pingile.

22:32

45. min. Avapoolaja lõpp kuulus jälle üsna selgelt kodumeeskonnale. Paaril korral lendas pall Lepmetsa väravast päris napilt mööda, kuid viigiseis püsib. Eesti rünnakuüritused jäid üha lühemaks ja lahjemaks. Teiseks poolajaks tuleb värskus taastada.

22:17

30. min. Viimase kümne minuti sisse jäi ka pikk periood, kus Eesti palli hoidis ja mängu ehitas. Põhja-Iirimaa on kohati meie valitud taktikaga päris hädas: Ojamaa-Anier-Käit kolmik teeb tipus tugevat survet, mis lõhub vastaste mänguplaani.

22:05

20. min. Eesti langeb tasapisi kaitsesse ära. Põhaiirlastel tekkis 18. minutil ka suurepärane võimalus juhtima minna, kuid Paddy McNair ei suutnud palli paarilt meetrilt võrku lükata. Eestil vedas.

21:57

10 min. Eesti suudab mängu tempo madalana hoida. Kummalgi meeskonnal ei teki eriti pikki rünnakuid ja senine matš on pigem kaootiline. Praegune mängupilt sobib pigem Eestile, kelle jaoks viik oleks selgelt õnnestunud tulemus.