Korvpall

VIIMANE VÕIMALUS: Kalev peab Riia VEFi nimelisest rehast üle astuma (1)

Ats Kuldkepp, 4. aprill 2019, 19:14
RASKE: Nii nagu Chavaughn Lewis sel pildil, on Kalev/Cramo Riia VEFiga mängides aina libastunud. Martin Ahven.
4:0. Kalev/Cramo fännid on harjunud, et nende lemmikud võidavad niisuguse skooriga Eesti meistrivõistluste finaalseeriaid, aga tänavusel hooajal tähistab neli-null Riia VEFi ja Kalev/Cramo mängude seisu. VEFi kasuks. Homme on kalevlastel võimalus Saku suurhallis nukker seeria murda – kell 20 vastamisi minnakse Eesti–Läti korvpalliliiga poolfinaalis.

Võtmeid, kuidas VEF alistada, on Kalevi juhendajad välja toonud iga mängu eel. Peamiselt lauavõitlus ja kolmepunktivisete pidurdamine. Seni pole ülesannetega kordagi hakkama saadud.

„Välja võiks tuua palju nüansse, miks me pole võitnud. Aga kokkuvõtlikult peame kaitses väga korralikult mängima. Samuti hoidma rünnakul distsipliini ja vältima vigu, sest VEF kasutab vasturünnakute võimalusi osavalt ära,“ ütles Kalev/Cramo abitreener Indrek Reinbok.

Reinbok nõustus ajakirjaniku väitega, et seni VEFi korvi visatud 66, 74, 75 ja 82 pole Kalevi hooajaga kuidagi kooskõlas. Aga pea ees rünnakule tormamine võib VEFiga heideldes kätte maksta. Välkkiire mäng võib sobida Poola klubi Zielona Gora vastu (viimati võitis Kalev neid VTB Ühisliigas 117 : 100), VEF tegutseb kavalamalt.

Aga Kalevil on trumpe, millega VEFi lämmatada. Reinboki sõnul on näiteks tagamees Tony Wroten võrreldes veebruari algusega – siis kohtusid Kalev ja VEF viimati – hoopis teine mängija. Paremaks on läinud ka põhitsenter Arnett Moultrie. „Nad on isegi Ühisliiga tasemel väga raskesti pidurdatav duo,“ märkis ta.

Eesti–Läti liiga finaalturniiri poolfinaali võib pidada Kalev/Cramo senise hooaja tähtsaimaks kohtumiseks. Jooni on siiski keeruline tõmmata, sest Ühisliiga play-off’i heitluses on arvel iga võit. Pealegi pole järgmine oluline heitlus enam mägede taga: juba 9. aprillil võõrustatakse Kaasani Unicsit.

On, kellelt eeskuju võtta

VEFiga mänguks hakkas kalevlaste treeneritebrigaad valmistuma pärast teisipäevast võitu Tartu Ülikooli üle. Kuigi leegionärideta mänginud Tartu ei kujutanud Kalevile mingit ohtu ja avamängust oli all 25punktiline edu, tehti Emajõe Ateena esinduse vastu korralik kodutöö.

„Tahaks näha treenerit, kes läheks mängule nii, et valmistub juba järgmiseks matšiks. Me ei lasknud ennast segada asjaolust, et Tartul olid olulised tegijad puudu,“ lausus Reinbok.

Videoanalüüsiga „piinati“ pallureid nii kolmapäeval kui ka neljapäeval ja tehti VEFi tugevad ja nõrgad küljed veel kord selgeks. Šnitti saab Kalev võtta näiteks Kaasani Unicsist, kes hoidis märtsi lõpus VEFi 52 punkti peal ja lasi Riia klubil tabada 21 kaugviskest vaid 3.

„Nad mängisid võrreldes meiega kaitses tunduvalt aktiivsemalt. Unics ja (VEFi 86 : 76 võitnud) Nižni Novgorod on meile heaks eeskujuks. Nägime veel kord, et meil on varu, kuskohast juurde panna,“ kinnitas Reinbok ja lisas, et kõik kalevlased peaksid homme rivis olema.

Kell 17.30 algavas teises poolfinaalis kohtuvad põhiturniiri võitja Ventspils ja veerandfinaalis TalTechi auti lükanud Ogre. Laupäevaste mängude ajad on samad: pronksiomanik selgitatakse kell 17.30, finaali avavile on kell 20.

***

Tallinnas mängitakse au, mitte raha nimel

EestiLäti korvpalliliiga võitjatiimile pole rahalist preemiat ette nähtud. Finaalturniirile pääsenud klubid peavad tasuma ka sõidu- ja elamiskulud. Midagi üllatavat selles pole, sest Eesti ja Läti klubikorvpallis eurodehunnikuid ei liigu.

Alaliitude esindajad kohtuvad pärast finaalturniiri ja siis peaks paika saama järgmise hooaja kondikava. Lõplik võistkondade nimekiri selgub eeldatavalt alles suvel, sest klubid peavad esmalt rahaasjad paika saama.

2018. aasta suvel oli kõige keerulisem seis lätlaste Jekabpilsiga, kes sai vahendid kokku viimasel minutil. Põhimõtteliselt mängiti noortega, keda aitas kogenud Jurijs Aleksejevs. Hiljem liitusid ka mõned odavad võõrleegionärid.

„Kõik klubid laveerivad piiri peal, aga praegu pole tulnud teateid, et Läti poolelt oleks kellelgi rahalisi probleeme. Seda näitab alles registreerimine,“ ütles Eesti korvpalliliidu liigade ja võistluste juht Henri Ausmaa.

Ideaalis loodetakse kokku saada 16 võistkonda tänavuse 15 asemel. Lisanduja oleks Eesti esiliiga võitja. Süsteem jääks sel juhul samaks – kõik klubid mängiksid omavahel kodus ja võõrsil, põhiturniiril peaks iga tiim 30 mängu.

„Osade klubide esindajad on öelnud, et mänge võiks rohkem olla, aga üldiselt ollakse Eesti–Läti liiga tekkimisega rahul,“ rääkis Ausmaa.

***

Eesti ja Läti klubide poolfinaal – mis võiks küll valesti minna?

Pärast iseseisvuse taastamist on Eesti ja Läti klubid finaalturniiri formaadis toimunud sarjas vastamisi läinud kahel korral. 2008. aastal kaotas Tartu Ülikool/Rock Küprosel FIBA Eurocupi poolfinaalis Riia Baronsile, aasta hiljem suutis Rock Balti liiga pronksiheitluses Riia ASK vastu peale jääda. Toona võõrustas Final Fouri Tartu.

Homse Kalevi/Cramo ja VEFi matši eel on elevust oluliselt vähem ja see mäng ei jää pikaks ajaks kummitama ilmselt kumbagi osapoolt. Väike ajalooline taak siiski on. Ametlikes mängudes on Cramo ja VEF vastamisi läinud 25 korral ja Läti esindus on neist võitnud koguni 18. Kui kalevlased peavad jälle väljakult kaotusega lahkuma, tuleb väljend „Riia needus“ ametlikult kasutusele võtta.

Kalev/Cramo ja Riia VEFi ametlike mängude seis hooaegade kaupa:
2009/2010 – 1 : 1
2010/2011 – 1 : 3
2011/2012 – 1 : 4
2012/2013 – 0 : 0
2013/2014 – 0 : 2
2014/2015 – 2 : 0
2015/2016 – 1 : 1
2016/2017 – 0 : 2
2017/2018 – 1 : 1
2018/2019 – 0 : 4

Kokku: Kalev/Cramo 7 võitu, VEF 18 

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee