Spordivaria

Vigastatud Mart Seim veendus EMil, et Tokyo olümpial on võimalik sekkuda medalilahingusse 

Deivil Tserp, 14. aprill 2019 16:31
Mart SeimFoto: Erki Pärnaku
Rinnalihasetraumat raviv üliraskekaalutõstja Mart Seim jälgis laupäeval Batumis lõppenud EMi sündmuste tulipunktis ja sai taas kinnitust, et kui suudab tippvormi ajastada 2020. aasta Tokyo olümpiaks, on ta seal suures mängus.

Kodupubliku rõõmuks teenisid grusiinid kehakaalus +109 kg kaksikvõidu. Kõige raskemate atleetide hulgas krooniti neljandat korda Euroopa meistriks Laša Talahhadze, kes püstitas maailmarekordi nii rebimises (218 kg), tõukamises (260) kui ka kogusummas (478). Hõbeda napsas Irakli Turmanidze 447 (206 + 241) ja pronksi armeenlane Ruben Aleksanjan 440 kiloga (195 + 245).

Seimi sõnul soosisid vägevate tulemuste sündi melu ja head tingimused. "Korralik karukoobas," arutles 28aastane eestlane, kelle tippmark on 444 kg. "Kohalikke tõstmisfänne oli saalis metsikult. Kui mainiti grusiinide nimesid, siis kogu saal karjus. Kuid rahvas käitus viisakalt, nad austasid ka teisi sportlasi. Samas polnud grusiinidel konkurente. Olnuks keegi nendega samal pulgal, oleks õhkkond äkki teistsuguseks kujunenud."

Eesti esinumber astus EMil kaalule ja osales avamisel. "Küsisin antidopingu inimestelt, kas nad soovivad mind kontrollida," märgib Batumis 149,8 kaalunud Seim. "Nad vastasid: sind me kontrollida ei taha, võid ära minna!"

EMi ajal jõudis tõsteringkondadesse teave, et positiivseks on osutunud mullu MMil pronksmedali võitnud usbekk Rustam Djangabajevi dopinguproov. "Ta jäi vahele kasvuhormooniga," nentis Seim.

Nii sai kinnitust ammune oletus, et Djangabajevi vägev areng on seotud keelatud ainete kasutamisega. Tokyo olümpia poole kiigates on valemängijate kinnipüüdmine hea märk. Vastavalt uuele reglemendile pääseb seal igas kaalukategoorias areenile vaid 14 sportlast ja iga riik tohib välja panna maksimaalselt ühe sportlase.

Grusiinide kindel esinumber on Talahhadze, Turmanidze pääseks võistlema kaasmaalase vigastuse korral. Varasemate dopingupattude eest nuheldakse valusalt armeenlasi, kes saavad Tokyos välja panna ainult ühe meestõstja. Praeguse seisuga on olümpiapääse Simon Martirosjani taskus. Kuid tema võistleb -109 kg kaaluvate sportlaste hulgas.

Seimil on kõige tähtsam tervis korda saada ja lunastada olümpiapilet. Sel juhul kuulub ta Jaapanis medalisoosikute kitsasse ringi. Rinnalihasevigastusest taastub tallinlane kuus–kaheksa nädalat.

"Kui laks ära käis, siis ma kätt liigutada ei tahtnud. Nüüd tõuseb käsi juba üle pea. Varsti alustan kodus kerge võimlemisega," selgitas Seim, kes loodab tippvormi jõuda sügisel Tais peetavaks MMiks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee