Anna-Maria Orel.Foto: Erakogu
Kergejõustik
28. aprill 2019, 19:33

Orelile terendab ideaalhooaeg: eelroaks rekord, praeks MM-norm ja magustoiduks OM-norm

Möödunud suve lõpus Rootsi treenima läinud vasaraheitja Anna Maria Orel püstitas laupäeval Horvaatias Eesti rekordi, maagilisest 70-meetri-joonest jäi tal puudu vaid 15 sentimeetrit.

Mullu Oslos heidetud Eesti rekordile 69.68 lisas 22aastane sportlane Splitis 17 sentimeetrit. „Mul ei olnud plaanis võistelda, kuid teisipäeval sain teada, et siin tuleb võistlus,“ räägib ta. „Konsulteerisin treenerite ja nõuandjatega. Rääkisin ka Gerd Kanteriga, kes on mu mental coach. Nad arvasid, et tasuks proovida.“

Muutis treeningukava

Esialgse kava kohaselt pidi Orel Horvaatiast lahkuma just laupäeval, ent ta pikendas nädalast laagrit paari päeva võrra. „Õige otsus,“ lausub ta. „Võistlus andis mulle hea tunde ja näitas, et olen õigel teel. Parandasin hooaja tippmarki rohkem kui kolme meetriga.“

Kas Oreli hing jäi natuke kripeldama, et vasar ei lennanud üle 70 meetri? „Kui heidad stabiilselt 69 kanti, loodad ikka uude meetrisse jõuda,“ vastab ta. Ja lisab hoogsalt: „Kui 70 tuleb nii raskelt, siis võtan sihikule hoopis 71!“

Järgmisel pühapäeval tasub oodata ilusaid uudiseid Kopenhaagenist, kus Orel taas areenile astub. „Nüüd peaksin korraks väsinud olema,“ ei anna ta vekslit, et täidab MMi normi 71.00. „Aga vaatame, kuidas seal läheb. Horvaatias oli hea ilm, ei tea, millised tingimused on Taanis. Edukalt tahan esineda suvel ja septembri lõpus Dohas algaval MMil.“

Praegu näitavad kõik märgid, et Orel sooritab korraliku arenguhüppe. Enne Horvaatia laagrit rassis ta 19 päeva Tenerifel koos Poola ässadega, mullu EMil triumfeerinud Wojciech Nowicki ja EMi pronksiomaniku Joanna Fiodorowaga.

„Muutsime veidi minu treeningukava,“ jutustab Orel, kelle põhitreener on rootslane Stellan Kjellander. „Heitsin kuus päeva järjest. Varem pole ma seda teinud! Pisut teistmoodi tegutsesin ka jõusaalis.“

Oreli sõnul läks põhitähelepanu tehnika parandamisele. „Poolakad andsid paar nõuannet, mis mulle kasuks tulid. Ma olin juba Tenerifel rekordivormis,“ selgitab ta arengu tagamaid.

Treeningutel heitis Orel enamasti raskeid ja kergeid vasaraid, neljakilose võistlusvasara võttis kätte neljal päeval. „Püstitasin kuuekilose vasaraga isikliku rekordi, viiesega jäin napilt oma tippmargile alla, kolmest heitsin 77 pluss. Poolakad lubasid heidete pikkusi mõõta ainult mõnel treeningul.“

Ühislaager poolakatega

Spliti laagri esimesel päeval pommitas Orel vasarat 68 ja 68.50 kaugusele. Nii tekkiski tal kindel veendumus, et võistlusel lendab raudmuna vingemalt kui iial varem.

Tippvormi jõudes ihkab Orel ka 2020. aasta Tokyo olümpiamängude normist 72.50 jagu saada. „Praegu lähen Rootsi harjutama, mul tuleb kerge nädal. Enne põhihooaja algust tahan poolakatega nende kodumaal veel ühe ühislaagri teha,“ kiikab piiga lähitulevikku.