Jalgpall

Inglismaal toimunud jalgpallikaose tagamaad: kohtunik ei mängi väljakul arsti (1)

Karl Juhkami, 29. aprill 2019 13:33
Vigastatud Jonathan Kodjia.Foto: Reuters/Scanpix
Jalgpalli Inglismaa esiliigas pandi nädalavahetusel tõsiselt proovile ausa mängu põhimõtted. Leeds Unitedi ja Aston Villa vahelises kohtumises näidati esiti üles tõelist matslust, kuid seejärel heastati see aumehelikkusega. 

Kogu probleemi tuum seisnes selles, et Leedsi mängijad ei löönud pärast keskväljal toimunud duelli, kus Jonathan Kodjia jäi vigastatuna murule lebama, palli auti.

Esiti tundus, et Leedsi mehed ikkagi tulevad Villa mängijate soovile vastu, kuid Tyler Robertsil ja Mateusz Klichil olid teistsugused plaanid. Nemad leidsid, et tegemist on hoopis suurepärase võimalusega vastaste segadust ära kasutada ning sepistasid tollest olukorrast hoopiski värava. 

Lugu lahenes ikkagi positiivselt. Leedsi peatreener Marcelo Bielsa käskis oma hoolealustel lasta Villal "tasuta" värav tagasi lüüa ning kohtumine lõppes 1:1 viigiga. 

Kokkuvõte intsidendist:

Kuidas on lood aga jalgpallireeglitega. Kas mängu peakohtunik oleks pidanud tolles olukorras ikkagi kohtumise seisma jätma? Ning kas fair play ehk ausa mängu põhimõtted ühtäkki enam ei kehtigi?

Toimunut selgitab Eesti Jalgpalli Liidu peakohtunik Uno Tutk: "Reeglitest lähtuvalt on kohtunikule antud kindlad suunised ainult peavigastuste puhul. Peakokkupõrke puhul on tarvis koheselt arstiabi. Ülejäänud on kohtuniku tõlgendada. Kui pole tõsine vigastus, siis lasta mängul jätkuda ning tegeleda asjaga esimesel mängupausil.

Uno Tutk. Foto: Robin Roots

Kui keegi jääb ootamatult maha lamama, sealjuurest mingisugust visuaalselt rasket tackle'it tema vastu ei tehtud, siis pole kohtunikul mingit kohustust mängu peatada. Samuti pole vastastiimil kohustust palli välja lüüa," sõnab Tutk ning lisab, et kirjutamata reeglina on selles nimistus ka eriti rõlged vigastused.

"Kui jalalaba on ikkagi teistpidi, siis saab iga inimene aru, et midagi on valesti. Aga see, kui õhuvõitluses toimub väike toks või mängijal juhtub midagi lihases. Me ei tea seda. Kohtunik pole arst ega hinda, kui valus miski võis olla.

Samuti ei tea me, mis toimub mängija mõtetes. Muidu võiks ju iga vastaste lubava rünnaku ajal teeselda suurt traumat ning kui potentsiaalne olukord kinni peetakse, siis lihtsalt püsti tõusta."

Mis puudutab fair play'd ehk ausat mängu, siis selle arusaam ning tõlgendamisvabadus on Tutki sõnul äärmisel erinev. 

"Oleme näinud ka ju, kuidas penalte teadlikult mööda lüüakse, kui mängijad mõistavad, et see oli valesti määratud ega soovi niimoodi edu saavutada," sõnab Tutk ning toob positiivse näitena välja endise Saksamaa koondise ründaja Miroslav Klose, kes on aastate jooksul korduvalt ausa mängu põhimõtete osas silma paistnud. 

Miroslav Klose keeldus tema kasuks määratud penaltist, sõnades kohtunikule, et viga polnud:

Miroslav Klose tunnistas kohtunikule üles, et lõi värava käega, mille peale tabamus tühistati:

Leeds United–Aston Villa mängus toimunuga veidi analoogne olukord juhtus nädalavahetusel ka Tallinna Levadia ja Tallinna Flora vahelises kohtumises.

Mängu 65. minutil lõikas Herol Riiberg palli vahelt ning Dmitri Kruglov läks temaga duelli, et palli vahelt lõigata. Olukorra järgselt jäi Riiberg maha lamama, kuid peakohtunik Juri Frischer olukorras viga ei vilistanud.

Dmitri Kruglov (nr 14) järjekordselt Herol Riibergi (pikali) maha tõmbamas. Foto: Jürgen Niit

Kuigi Flora nõudis, et Levadia lööks palli auti, siis nemad nii ei käitunud. Ründamist jätkati ning tollest olukorrast teeniti lõpuks küljeaut Flora värava all. 

Alles seejärel said arstid platsile tulla ning Riibergi trauma üle vaadata. Vastavalt reeglitele tuli florakal aga platsilt lahkuda, mistõttu jäi Flora ajutiselt vähemusse. Tollest küljeaudist järgnes aga koheselt Levadia tsenderdus, kust Mark-Oliver Roosnupp viigi jalule seadis. 

"Kindlasti jääb see olukord painama. Et oleks võinud kõik teistpidi minna, kui poleks nii olnud. Aga see on meie naturaalne elu. Igal juhul tuleb edasi minna ning mitte üriotad asja kompenseerida. See on kõige hullem, kui hakkad vastaskäiku otsima," selgitab Tutk.

"Vastavalt reeglitele tuli Herolil selles olukorras platsilt lahkuda, kuna kollast ei antud ning tohtrid tulid väljakule. Meeskondadel tuleb ennast nendel hetkedel, mil oled vähemuses, lihtsalt mobiliseerida," sõnab ta. 

Samal teemal

29.04.2019
HULLUMEELNE VIDEO | Leeds United ohverdas tõelist aumehelikkust näidates automaatse kõrgliiga koha
28.04.2019
GALERII | Sorga värav tõi Florale magusa võidu Levadia üle

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee