PILK AJALUKKU | „Võitle lõpuni!“, „Ära anna alla!“, „Pall on ümmargune!“ ehk Mängud, mis tõestasid klišeede jõudu

Ohtuleht.ee, 8. mai 2019, 08:49
Liverpooli kapten Steven Gerrard 2005. aasta Meistrite liiga trofeega. Reuters/Scanpix
Jalgpalli Meistrite liiga tänavune esimene finalist on Liverpool, kes oli kahe mängu kokkuvõttes 4:3 üle Barcelonast. The Beatlesi sünnilinnas nähti omamoodi jalgpalliimet, sest avamängust oli kodumeeskonnal all 0:3 kaotus, kuid teisipäeval saadi kirja ajalooline 4:0 võit.

Liverpooli saavutus on vaimustav, kuid Meistrite liiga ajalugu mäletab teisigi imelisi tagasitulekuid. Meenutame siinkohal mõnda mälestusväärsemaid comeback'i käimasolevast sajandist.

• FC Barcelona – AS Roma, 2017-18 veerandfinaal | 1. mäng 4 : 1, 2. mäng 0 : 3

Barcelona võitis tänu Gerard Pique, Luis Suareze ja kahe Roma mehe omaväravale koduväljakul toimunud avamängu 4:1. Tol hetkel nad ei teadnud, et Edin Džeko 80. minuti "auvärav" nende jaoks saatuslikuks saab.

Kordusmängus oli Džeko see, kes juba 6. minutil Romale elujõudu andis. Mängu 58. minutil vähendas kapten Daniele De Rossi penaltipunktilt kaotusseisu juba minimaalseks ning 82. minutil virutas saatusliku naela Barcelona kirstu Kostas Manolas.

• Madridi Real – Monaco, 2003-04 veerandfinaal | 1. mäng 4 : 2, 2. mäng 1 : 3.

Hispaania kuninglik klubi oli kõigest kaks aastat tagasi võitnud oma üheksanda Meistrite liiga trofee. Avamäng Madridis kulges toona muretult, sest Ivan Helguera, Zinedine Zidane’i, Luis Figo ja Ronaldo väravatest purustati Monaco 4:2.

Kümnenda tiitli unistus suurenes veelgi, kui Raul nad kordusmängus 1:0 ette viis, kuid siis hakkas Monaco sõu. Realist vürstiriiki laenatud Fernando Morientese üks ning hiljem Barcelona värvides pikalt Madridi kimbutanud Ludovic Giuly kaks tabamust tähendasid, et võõrsil väravatega edenes järgmisesse ringi just Prantsusmaa klubi. Madridi La Decima unistus jäi ootele veel kümneks aastaks.

• Deportivo La Coruna – AC Milan, 2003-04 veerandfinaal | 1. mäng 1 : 4, 2. mäng 4 : 0

Kaks nädalat hiljem tegid Javier Irureta hoolealused midagi uskumatut, pannes Estadio Riazorile mahtunud 29 000 inimest neljal korral õhku ahmima. Walter Pandiani, Juan Carlos Valeroni, Albert Luque ning Frani tabamused aitasid toona nelja parema sekka just Galicia piirkonna suuruselt teise linna vutisatsi.

• Barcelona – Pariisi Saint-Germain, 2016-17 kaheksandikfinaal | 1. mäng 0 : 4, 2. mäng 6 : 1

Meeskond, kes on tosina aasta jooksul Meistrite liiga karika neljal korral pea kohale tõstnud, peab olema favoriit iga kohtumise eel. Nii oli ka tunamullu, kui Kataloonia suurklubi Katari rahašeikide vastu astus. Ometi pidi Barcelona pärast avamängu tänama puurilukku Marc-Andre ter Stegenit, et too oma selja tagant vaid neli palli välja pidi noppima. Uskumatu! Kuid veel müstilisem seisis alles ees.

Lionel Messi ja co jõudsid 50 minutiga vahe minimaalseks mängida, enne kui Edinson Cavani tabamus neilt taas kolme väravat nõudis. Jätkuvalt tagasitulekut noolinud Barcelona sai dramaatilisel moel siiski oma tahtmise. Maagilise seitsme minutiga - Neymari 88. ja 90+1. ning Sergi Roberto 90+5. väravad - kirjutati ennast vutifolkloori ajalukku ning hullunud fännid panid tantsima ka Nou Campi läheduses olnud seismogrammid.

• Liverpool – AC Milan, 2004-05 finaal | poolaeg 0 : 3, normaalaeg 3 : 3 (penaltitega 3 : 2)

Liverpooli auhinnakapis on küll neli Euroopa Karika trofeed, kuid vaid üks Meistrite liiga tiitel. Ometi võib see üks üle kaaluda kogu varasema kvarteti. Liverpool jäi Türgi pealinnas toimunud finaalis tagaajaja rolli juba esimesel minutil ning poolajaks vaatas neile tabloolt vastu 0:3 kaotusseis.

Inglaste tagasitulek, mida tuntakse „Istanbuli Ime” nime all, sai alguse 54. minutil. Vundamendi sellele ladus klubi kauane kapten Steven Gerrard, kelle peatabamusele järgnes kaks minutit hiljem Vladimir Smiceri raketikuul, mis õõnestas teel väravavõrku ka kaasmaalase Milan Baroši kõhu. Sarikameistriks osutus Xabi Alonso, kes heastas varbasirutusega oma esiti tõrjutud penalti. Viimase katusekruvi kinnitas mängujärgses penaltiseerias aga kollkipper Jerzy Dudek, kes tõrjus väravajoonel keksides kaks vastaste penaltit.

7. mai 2019, 23:56
VIDEO | Jalgpallijumal on inglane! Imeline Liverpool hukutas Barcelona ja marssis finaali
2. mai 2019, 16:59
KOLMAS POOLAEG | „Laisk“ Messi sõi Liverpooli hommikusöögiks, aga ajalugu on varemgi vimkasid visanud
2. mai 2019, 12:40
Barcelona peatreener veel ei hõiska: meil oli ka mullu kasutada kolmeväravaline eduseis
2. mai 2019, 10:40