Magnus KirtFoto: Stanislav Moshkov
Kergejõustik
25. mai 2019, 22:42

Maailma edetabeli liidriks tõusnud Kirt: see võistlus tuleb unustada!

Soomes Vantaal maailma hooaja tippmargiga 89.33 triumfeerinud Eesti odaviskerekordi omanik Magnus Kirt ütleb, et pärast kordaminekut ei tohi end lõdvaks lasta.

"Kui jääksin puhkama ja praegust tulemust nautima, siis Doha MMil minust asja poleks,“ ütleb mullu augustis Berliini EMil pronksmedali võitnud Kirt sündmuste tulipunktist. „Tööd on vaja edasi teha. See võistlus tuleb unustada ja keskenduda järgmistele. Kuklas peab olema pidevalt teadmine, et hooaeg on pikk ja heas vormis tuleb olla oktoobris MMil.“

Kõva närv oli sees

Kevadhooaja algus kujunes Kirdile mitmes mõttes enneolematuks. Treeningul tabanud alaseljavigastus sundis teda kaks nädalat tagasi loobuma Shanghai Teemantliiga etapist ja Nanjingi võistlusest. Kuigi ta langetas otsuse raske südamega, on ta kindel, et Hiina turneest eemalejäämine oli tark tegu.

„Nüüd andsid treeningud tagasisidet, et võin maksimaalselt pingutada,“ arutleb Tõrvast pärit 29aastane sportlane. „Enne Shanghaid tegin küll visketrenni, kuid tundsin, et ei saa täie võimsusega pingutada. Hiinas olnuks seetõttu vaimselt raskem võistelda kui praegu, võib-olla poleks teinud ka häid viskeid ja oleksin ennast isegi vigastanud.“

Vantaal mõõduvõtmiseks valmistudes tundis Kirt varasemast suuremat ärevust. „Esimene start on alati natuke närvilisem ja pingelisem,“ lausub ta. „Tegelikult oli võistluse eel päris suur närv sees – ei teadnud, kuidas selg võistlusolukorras käitub. Treeningul oli kõik ilusti. Aga lõppkokkuvõttes läks hästi.“

89.33 viskas Kirt kohe avavoorus. „Tavaliselt on esimene katse lahtiviskamiseks,“ mõtiskleb ta. „Kuid täna pidin end hullult kõvasti kontrollima, et soojendusel liiga tugevaid viskeid ei teeks. Võib-olla seepärast oligi avakatse parim.“

Tuul Eesti edukaimat meessportlast esialgu märkimisväärselt ei häirinud. „Jahe oli küll, aga saime sisehallis sooja teha,“ tõdeb kolmandas voorus oda 85.06 kaugusele lennutanud Kirt. „Ilmaolude taha ei tahtnud pugeda, aga pärast kolmandat katset tundsin, et hooaja nii varajases järgus pole mõtet külma ilmaga riskida. Otsustasin, et rohkem ei viska.“

Kirt, keda abistab kolmeliikmeline treeneritestaap – Marek Vister, Heiko Väät ja Indrek Tustit – naudib tõhusa ettevalmistuse vilju.

„Kui Portugali laagrist tagasi tulin, polnud visked kõige pikemad,“ krutib ta ajaratta peaaegu neli nädalat tagasi. „Laagris annan alati endast 110 protsenti ja pärast Portugali olin väga väsinud. Ometi teadsin, et tulen sellest seisundist mõne aja möödudes välja. Häirekell, et oleme ettevalmistusperioodil midagi valesti teinud, pole mulle ega treeneritele kordagi helisenud.“

Kirdile kuuluv Eesti rekord on 89.75. Pöidlahoidjad ootavad, millal alistub maagiline 90 meetri joon. „Ma ei lase meetreid endale pähe,“ rõhutab ta. „Selge, et tulemus on tähtis. Sportlane teeb selle nimel trenni, et parandada isiklikku rekordit. Aga neid tulemusi tuleb teha õigetes kohtades, olenemata ilmaoludest. Soomes küsiti samuti, mis mu eesmärk on. Ütlen nii, et tahan igal võistlusel teistele meestele konkurentsi pakkuda.“

Kas Kirdi tervis pidas esimesele jõuproovile korralikult vastu? „Eks pärast võistlust ja pikki viskeid läheb keha ikka kangeks,“ vastab ta siiralt. „Kuid pole midagi sellist, mida ma ei ole varem kogenud.“

Järgmisel reedel Tartus

Tuleval reedel astub Kirt areenile Tartus Gustav Sule memoriaalil. 11. juunil võistleb ta taas Soomes – Turus Paavo Nurmi mängudel, kus mullu püstitas Eesti rekordi 88.73.

„Eelmisel aastal oli seal üks paremaid publikuid, kelle ees ma oda viskasin,“ märgib ta. „Tahan kogeda samasugust fiilingut – see oli väga võimas! Loodan, et tänavu on ilm natuke parem.“

Odaviske kultuurriiki Soome läheb Kirt alati meeleldi. „Soomlastega on mul kogu aeg hea klapp olnud. Nad kutsuvad võistlema, mulle meeldib siin oda visata. Nendega on ka pärast võistlust meeldiv rääkida.“