HEAS HOOS: Nii viskas Magnus Kirt mullu EMil, kui võitis pronksmedali.Foto: Reuters/Scanpix
Kergejõustik
26. mai 2019, 22:00

Säravad kergejõustikuetendused, peaosades Kirt, Kupper ja Laasma

Eesti kergejõustiklased alustasid pikka hooaega, mis kulmineerub septembri lõpus ja oktoobri alguses Doha MMiga, kiiduväärselt. Odaviskaja Magnus Kirt lummas Soome publikut ja vaimustas kaasmaalasi maailma tippmargiga. Paljulubavalt paotasid võimetelaeka kaant ka kettaheitja Martin Kupper ja odaviskaja Liina Laasma.

Magnus Kirt liigub MMi medali suunas

Laupäeval Soomes 89.33ga triumfeerinud Eesti odaviskerekordi omanik Magnus Kirt ütleb, et pärast kordaminekut ei tohi end lõdvaks lasta.

„Kui jääksin puhkama ja praegust tulemust nautima, siis Doha MMil mul suurde mängu asja poleks,“ rääkis Kirt telefonitsi Vantaalt. „Tööd on vaja edasi teha. See võistlus tuleb unustada ja keskenduda järgmistele. Kuklas peab olema pidevalt teadmine, et hooaeg on pikk ja heas vormis tuleb olla oktoobris MMil.“

Kõva närv oli sees

Mullu EMil pronksi võitnud Kirdile kujunes hooaja algus mitmes mõttes enneolematuks. Alaseljavigastus sundis teda kaks nädalat tagasi loobuma Shanghai Teemantliiga etapist ja Nanjingi võistlusest. Kuigi Tõrvast pärit sportlane langetas otsuse raske südamega, on ta kindel, et Hiina turneest eemalejäämine oli tark tegu.

„Nüüd andsid treeningud tagasisidet, et võin maksimaalselt pingutada,“ arutleb 29aastane odamees. „Enne Shanghaid tegin küll visketrenni, kuid tundsin, et ei saa täie võimsusega pingutada. Hiinas olnuks seetõttu vaimselt raskem võistelda kui praegu, võib-olla poleks teinud ka häid viskeid ja oleksin ennast isegi vigastanud.“

Vantaal mõõduvõtmiseks valmistudes tundis Kirt varasemast suuremat ärevust. „Esimene start on alati natuke närvilisem ja pingelisem,“ lausub ta. „Tegelikult oli võistluse eel päris suur närv sees – ei teadnud, kuidas selg võistlusolukorras käitub. Treeningul oli kõik ilusti. Lõppkokkuvõttes läks hästi.“

89.33 põrutas Kirt kohe avavoorus. „Tavaliselt on esimene katse lahtiviskamiseks,“ mõtiskleb ta. „Kuid täna pidin end hullult kõvasti kontrollima, et soojendusel liiga tugevaid viskeid ei teeks. Võib-olla seepärast oligi avakatse parim.“

Tuul esialgu märkimisväärselt ei häirinud. „Jahe oli küll, aga saime sisehallis sooja teha,“ tõdeb kolmandas voorus oda 85.06 kaugusele lennutanud Kirt. „Ilmaolude taha ei tahtnud pugeda, aga pärast kolmandat katset tundsin, et hooaja nii varajases järgus pole mõtet külma ilmaga riskida. Otsustasin, et rohkem ei viska.“

Kirt, keda abistab kolmeliikmeline treeneritestaap – Marek Vister, Heiko Väät ja Indrek Tustit – naudib tõhusa töörügamise vilju.

„Kui Portugali laagrist tagasi tulin, polnud visked kõige pikemad,“ krutib ta ajaratta neli nädalat tagasi. „Laagris annan alati endast 110 protsenti, pärast Portugali olin väga väsinud. Ometi teadsin, et tulen sellest seisundist mõne aja möödudes välja.“

Reedel viskab Tartus

Kirdile kuuluv Eesti rekord on 89.75. Pöidlahoidjad ootavad, millal alistub maagiline 90 meetri joon. „Ma ei lase meetreid endale pähe. Loomulikult on tulemus tähtis. Sportlane teeb selle nimel trenni, et parandada isiklikku rekordit. Aga neid tulemusi tuleb teha õigetes kohtades, olenemata ilmaoludest.“

Tuleval reedel astub Kirt areenile Tartus Gustav Sule memoriaalil. 11. juunil võistleb ta taas Soomes – Turus Paavo Nurmi mängudel, kus mullu püstitas Eesti rekordi 88.73. „Eelmisel aastal oli seal üks paremaid publikuid, kelle ees ma oda viskasin,“ märgib ta. „Tahan kogeda samasugust fiilingut – see oli väga võimas!“

***

Kupperil jäi MMi normist vajaka vaid 21 sentimeetrit

Kettaheitja Martin Kupper tõestas Randvere staadionil, et koostöö islandlasest treeneri Vesteinn Hafsteinssoniga on vilja kandnud. 29aastane sportlane püstitas oma hooaja tippmargi 64.79, mis on tema kolme viimase hooaja parim tulemus.

Ometi raputasid Kupperit jõuproovi järel vastakad tunded. MM-normist jäi tal vajaka ainult 21 sentimeetrit. „Võimed on oluliselt paremad. Ei teagi, kas tõmbasin end soojenduskatsetega tühjaks, aga võistluse ajal õiget energiat polnud. Jahedus ei mõjunud samuti hästi.“

Norralane Ola Stune Isene napsas esikoha 65.21ga. Vähemalt samasse kanti ihkas ketta lennutada ka Kupper. „Tulemus suurt rõõmu küll ei valmistanud,“ märgib Eesti esinumber, kes on treeningutel lootustandvalt heitnud.

Kolme suve tagusel Rio de Janeiro olümpial neljandaks tulnud Kupper võtab MMi normi sihikule eeloleval nädalavahetusel Saksamaal, kus tal on võimalik väikese hilinemisega endale sünnipäevakingitus teha.

Martin Kupper. Foto: Martin Ahven

***

Liina Laasmas pulbitseb Eesti rekord

Laupäeval Randvere staadionil toimunud heitjate seeriavõistluse avaetapil näitas naiste odaviskes head vormi Liina Laasma, triumfeerides kehvade tingimuste kiuste 60.31ga.

„Tunnen end tänavu väga hästi,“ räägib 27aastane Laasma, kelle miinimumeesmärk on MM-normi 61.50 täitmine. „Varem ei ole mul kevadel nii edukaid visketrenne olnudki. Hispaania laagris lendas oda üle 60 meetri.“

Laasma pigistas karmidest oludest maksimumi. „Ilm oli hull – külm ja puhus kõva vastutuul,“ võdistas ta eduka soorituse järel õlgu. „Odaviskes on rütm väga oluline, aga vahepeal tekkis hoojooksu ajal nii tugev vastutuul, et pidin end jõuga edasi pressima.

Liina Laasma. Foto: Tiit Tamme

Puhunuks soodsad iilid, võinuks Laasma endale kuuluvast Eesti rekordist 63.65 jagu saada. „See on tänavu kindlasti plaanis,“ lausub ta. „Loodan, et reedel on Gustav Sule memoriaalil paremad tingimused.“

Ettevalmistusetapi suurte tagasilöökideta läbinud Laasma rõhutas, et nende tiimitöö klapib hästi. „Treenerid on Heiko Väät ja Sven Andresoo, sportlased Mirell Luik ja mina,“ märgib sügisel Soomes tööl käinud ja alles jaanuaris harjutama hakanud odaviskaja.

Randveres andis Laasmale nõu Risto Mätas, kuid vahepeal saatis Tõstamaalt pärit sportlane viskevideo treener Väädile, kes oli teiste hoolealustega noorte Balti matšil, ja sai temalt telefonitsi kiirelt näpunäiteid.

***

Maicel Uibo on tagasi tipus

Götzise mitmevõistlusel hoidis Eesti lippu kõrgel Maicel Uibo (pildil), kes tuli 8353 punktiga kolmandaks.

Möödunud suvel Berliini EMil staadionilt ratastooliga ära viidud Uibo on vigastusest ja sügisel tehtud jalaoperatsioonist korralikult taastunud. Supertaset näitas ta kõrgus- ja teivashüppes, kus tema tulemused olid vastavalt 2.15 ja 5.30.

Maicel Uibo Götzises. Foto: Imago Sport / Scanpix

Janek Õiglane kogus 8050 punkti, mis andis kokkuvõttes 12. koha. Karl Robert Saluri sai kõrgushüppes nulli ja katkestas pärast kettaheidet. Võidurõõmu koges kanadalane Damian Warner, kes triumfeeris 8711 punktiga. 100 m jooksus püstitas ta kümnevõistlejate maailmarekordi 10,12!

Eesti seitsmevõistluse rekordi 6280 punkti omanik Grit Šadeiko jättis etteaste viimasel alal, 800 m jooksus pooleli. Mäekõrguse võidu võttis Suurbritannia esindaja Katarina Johnson-Thompson, kogudes 6813 punkti.

***

Ojaloo tegi suursoosik Orelile säru

Laupäevane heitjate seeriavõistlus Randvere staadionil algas üllatusega – Eesti naiste vasaraheiterekordi omanik Anna Maria Orel kaotas Kati Ojaloole. Nende tulemused olid vastavalt 67.82 ja 68.16.

Soomes elav ja treeniv Ojaloo parandas isiklikku tippmarki 90 sentimeetriga. „Enesetunne oli hea, aga esimese võistluse eel valitseb alati teadmatus,“ arutleb Ojaloo. „Trennis ma kaugele ei heida, rekord on 64.50. Võistlusel annavad konkurents ja adrenaliin päris palju juurde.“

Eelmisest aastast on Ojaloo harjutanud profisportlase kombel. Ta kolis Porisse, kus treenib Juha Lahtineni juhendamisel ja koos 76 meetri mehe Tuomas Seppäneniga. „Kõige raskem oli kaks aastat tagasi, kui heitsin 62 meetrit,“ lausub Ojaloo. „Toona mõtlesin küll, miks ma selle alaga tegelen. Aga eks kõigil sportlastel ole keerulisi aegu.“

Kati Ojaloo. Foto: Tiit Tamme

Ojaloo täht lõi särama 2015. aastal, kui ta püstitas kaks Eesti rekordit – 67.12 ja 67.26. Vahepealsel vähikäigul oli kindel põhjus, piigat kimbutas karm hüppeliigesevigastus. „Tahtsin väga Rio olümpiale minna, paraku ei saanud treenida nii, nagu soovisin.“

Nüüd vaatab 29aastane Ojaloo lootusrikkalt tulevikku. „Mis mõttes ma siis harjutan, kui ei taha MMile ega olümpiale minna, ikka tahan,“ kinnitab ta, et sihikul on Doha MMi norm 71.00.

Sama sihiga treenib ka Orel, kes kaotas väärikalt. „Mul on hea meel, et Kati nii kaugele heitis. Oleme koos harjutanud ja tean, et ta on kõvasti tööd teinud,“ lausub 22aastane sportlane, kes läheb nüüd Poola laagrisse.

***

Galeta sai õlga süsti, kuid vorm on hea

Kuulitõukaja Kristo Galeta, kelle miinimumeesmärk on habemega Eesti rekordi 20.53 alistamine, Randvere staadionil tulemust kirja ei saanudki.

„Ma ei ole neli päeva üldse harjutanud,“ selgitab 36aastane sportlane, miks ta tõukeringis nii ebakindel oli. „Teisipäeval tegi Madis Rahu õlga süsti. Praegu polnud käes mingisugust toonust. Tegelikult pidanuksin viis päeva puhkama, aga ei tahtnud esimest võistlust liiga kaugele lükata.“

Järgmise etteaste teeb Galeta reedel Tartus. „Tegelikult on vorm väga hea,“ kinnitab ta. „Enne süsti lendas kuul trennis üle 20 meetri. Doktor Rahu ütles, et jõusaalis ei tohi ma mõnda harjutust - näiteks svungi - teha, sest need mõjuvad õlale halvasti.“

Kristo Galeta. Foto: Tiit Tamme