MAAILMAMEISTRID: Soome kapten Marko Anttila ja kaitsja Atte Ohtamaa on enda õlule võtnud triumfi sepistanud peatreeneri Jukka Jaloneni.Foto: Scanpix / Imago Sport
Jäähoki
27. mai 2019, 20:20

Taavet seljatas kolm Koljatit jutti – anonüümse Soome hokikoondise imeline edulugu (7)

„Küsige nende käest. Keskendun tulijatele,“ teatas Soome jäähokikoondise peatreener Jukka Jalonen pärast MMi poolfinaali 1 : 0 võitu Venemaa üle, et teda ei huvita, mis tunded valdavad rahvusesindusele ära öelnud maailma tugevaima liiga NHLi mehi. „Meie tiim tahab oma riigi ja üksteise nimel võidelda. Tänu sellele jõudsimegi finaali.“

Tiitlilahing võttis Soome turniiri suurepäraselt kokku. Tugev ja osav Kanada läks küll 1 : 0 juhtima, kuid meie põhjanaabrid kaitsesid visalt ja üritasid rünnakul häid võimalusi tekitada. Väravašansse läks pärast kohtumise avatabamust mõlemale poole, kuid ette jäid nii kaitsjad, puurivahid kui ka väravaraamid.

Soomlaste jaoks tõusis play-off'i kangelaseks hiiglasekasvu kapten Marko Anttila. Eile 34. sünnipäeva tähistanud Helsingi Jokerite 203 cm pikkune edurivimees viskas pärast alagrupiturniiri kolmes mängus neli väravat, finaalis kostitas ta kanadalasi kahe tabamusega. Viimase naela põhjaameeriklaste kirstu lõi Harri Pesonen.

Soome kolmanda värava autor Harri Pesonen litriga. Foto: Reuters/Scanpix

Tähed ütlesid Soomele ära

Turniiri eel ei arvatud Soomet soosikute sekka. Favoriitide basseinis suplesid Kanada, Venemaa ja Rootsi, kuid play-off'is ei suutnud triost keegi meie põhjanaabreid üle mängida. Kui uskuda nende riikide meediat, oli kaotus Soomele svenssonitele fiasko ja Narvast ida pool asuva koondise ajaloo suurim šokk. Tõsi, üllataval kombel ei peegeldu Vahtralehemaast suurt kurbust.

Soome hokitase on muidugi väga hea. Nende koduliiga kuulub maailma tugevamate sekka ja NHLis käis möödunud hooajal jääl tervelt 49 mängijat. Näiteks igirivaalil Rootsil oli vaid üks lombitagune litri tagaajaja rohkem.

Slovakkias mängitud MMile läks Soome suuremate tähtedeta. Teiste hulgas jäid eemale unistuste liiga punktitabelis esimese 21 sekka mahtunud Aleksander Barkov, Mikko Rantanen ja Sebastian Aho. Nagu märkis tabavalt Venemaa väljaande Sport-Express hokikorrespondent Mihhail Zislis, oli Kevin Lankinen enne turniiri paremuselt kaheksas Soome väravavaht, aga MMil oli 24aastane Chicago Blackhawksi tütartiimis mängiv litripüüdja koondise esinumber.

Peatreener Jalonen ei varjanud, et tema soovis NHLi tähti rahvusesindusse. Olgu, Slovakkiasse nad ei tulnud, kuid juhendaja sõnul pole koondiseuks staaridele sulgunud. „Siis oleks meeskond osavam. Samas peavad ka nemad mängima nii, nagu meie süsteem ette näeb,“ ütles ka 2011. aastal oma kodumaa maailmameistriks tüürinud Jalonen. Toonagi toimus MM Slovakkias.

Pühapäeva hilisõhtul lõppenud MM-finaali võidupidu tõi Helsingi kesklinna umbes 10 000 inimest. Foto: Scanpix / EPA

25mehelises turniirikoondises oli vaid kaks möödunud hooajal NHLis jääl käinud mängijat – 19aastane Henri Jokiharju ja 23aastane Juha Lammiko. Nende roll polnud vastavalt Blackhawksis ja Florida Panthersis kuigi suur. Kanadal oli 25 ja Rootsil 21 lombitaguse liiga meest. Venemaale olid appi tõtanud NHLi staarid eesotsas Aleksandr Ovetškini ja Nikita Kutšeroviga, lisaks koduses KHLis mängiv koorekiht. 

Soome kuulsusetu koosseisu, kellest 18 olid MM-debütandid, võttis hästi kokku hokilegend Teemu Selänne. „90% maailmameistriks tulnud meestest olid mulle enne turniiri tundmatud. Turniir näitas, et nimi mängija särgil ei tähenda midagi. Palju tähtsam on, kuidas seda särki kantakse,“ tunnustas ta kaasmaalasi.

„Aitäh selle enneolematu ime eest!“

Nagu ründajad Sakari Manninen, Anttila ja Lammiko eri aegadel märkisid, näitas Soome, mis juhtub, kui tegutsetakse meeskondlikult. Ajakirjanik Zislis avaldas pärast Venemaa kaotust poolfinaalis arvamust, et Soome on MMi ajaloo ühe parema tiimivaimuga koondis, kellele tuleks püstitada ausammas.

Bratislava tiitlilahingu võitmine avab paljudele soomlastele uksi. Rahvusesinduse meediajuhi Petteri Heitaneni hinnangul pääsevad NHLi seitse-üheksa mängijat. Kaks nime on sealjuures juba kindlad – finaali avakolmandikul karistusviske luhtanud Oliwer Kaski siirdub Detroit Red Wingsi ning 18aastane Kaapo Kakko läheb draft'is ehk noormängijate valikus kaubaks esimeste seas. Ta tõestas MMil, et kuulub meeste sekka. Muide, Kakko krooniti tänavu maailmameistriks ka U20 vanuseklassis. 

Soome triumf vallandas riigis tõelise hokipeo, kuid loodetavasti on tšempionitiitel põhjanaabritele tavapärasest väärtuslikum ja armsam. Või nagu ütles žurnalist Tomas Pettersson Rootsi väljaande Expressen veergudel: „Tõestasite, et hoki on endiselt spordiala, kus on võimalik võita NHLi tähtede ja miljonärideta. Aitäh selle enneolematu ime eest!“

Kapten Marko Anttila juubeldab koos fännide ja karikaga. Foto: Reuters/Scanpix

***

Maailmameistrite emotsioonid

Peatreener Jukka Jalonen: „Ma pole veel päris kindel, mis just juhtus. See oli igas mõttes eriline turniir. Milliseid tiime me nelja päeva jooksul võitsime... Rootsi, Venemaa ja Kanada on sisuliselt NHLi tiimid, kuid meie mehed tulid peamiselt Euroopa liigadest. See on tohutu saavutus, mis näitab, et ka Euroopas mängivad head mängijad.“

Triumfi sümboliks saanud kapten Marko Anttila: „Mul pole täiskasvanute seas just palju saavutusi. See oli kas nüüd või mitte kunagi. Panin kõik mängu. Täiesti uskumatu, et turniir sellise pöörde võttis (et ta play-off'is kolme mänguga neli väravat viskas – toim)!“

Finaalis 43 tõrjet teinud väravavaht Kevin Lankinen: „Olen MM-tiitlist unistanud ajast, kui esimest korda koondisesärgi selga tõmbasin. See oli üks kaunis seiklus!“

Ründaja Toni Rajala: „Ülivinge! Meeskond tegi järjekordse imelise mängu. Rügasime 60 minutit ühtsena. Kevin oli väravasuul suurepärane, väljakumängijaid tegid ennastsalgavaid blokeeringuid. Kanada oli hea, kuid meie olime pisut paremad.“

Ründaja Jere Sallinen: „See on imeline tunne! Mul pole aimugi, kuidas me võitsime. See on uskumatu! Ime jääl või midagi sellist.“