Alo Jakin Euroopa mängude poodiumil.Foto: Eesti Olümpiakomitee
Toimetas Mart Treial 24. juuni 2019 08:40
Eesti jalgrattur Alo Jakin võitis eile Euroopa mängude raames Minski linnatänavatel peetud meeste jalgratta grupisõidus hõbemedali. Martin Laas ja Mihkel Räim teenisid kohad teises kümnes.

Oma karjääri esimese rahvusvaheliste tiitlivõistluste medali võitnud Alo Jakin tunnistas, et ei osanud starti minnes isegi loota, et medal just tema kaela võiks saada.

"Meil on meeskonnaala ja kuigi läksime täna tiimina starti medalimõtetega, siis algselt oli plaanis teistsugune lõpplahendus," sõnas medalimees pressiteate vahendusel.

"Neli ringi enne finišit arutasime poistega, et kuidas jalad on ja mis teeme – olime valmis rünnakuteks ja võtsime vastu otsuse, et olen ise see, kes ründab. Andsin endast maksimumi ja jumal tänatud, et see töötas hästi ja ma ei vedanud kedagi alt. Olen väga õnnelik kogu meie tiimi üle ja iseenda üle. Võitja oli selgelt tugevam, olen oma teise kohaga väga rahul. See medal on minu jaoks suur kordaminek, olen väga korraliku tulemusega hakkama saanud.

Ütlen ausalt, et ei osanud seda isegi loota. Läheme igasse starti võidumõtetega, aga täna läksin starti mõttega, et aitan sprintereid ja teen kõik selleks, et ükskõik kes meist tulemust teeks, aga lõpuks tuli välja, et mina ise olin see, kes tulemusega hakkama sai."

Eesti koondise peatreener Jaan Kirsipuu: "Ühtpidi on teine koht üle ootuste kõrge, teisalt väga üle ootuste ka ei olnud, sest medalimõtted olid meie meeskonnal peas. Plaan oli tegutseda Martin Laasi ja Mihkel Räimi jaoks, aga kõik on heas vormis ja leppisime enne starti kokku, et kui kellelgi teisel tekib võimalus, võib oma õnne proovida, kui adekvaatselt tundub, et on mingisugune võimalus.

Sel juhul kes iganes ette satub, teda me usaldame ja laseme tal oma sõitu teha. Pärast kuulsin, et Alo oli äramineku just Mihkel Räime nõuandel ette võtnud. Alo ründaski ja sai üksi minema, ühel hetkel tulid teised järgi ja sattuski ette väga tugev seltskond. Ja Alo õnneks oli tema see, kes sinna ette sattus, ta kasutas oma võimalused maksimaalselt hästi ära ja tõi kastanid tulest kenasti välja. Alo on kogu oma karjääri olnud nii tiimis kui koondises abimehe rollis ja väga harva, kui ta on saanud oma sõitu teha, nii et mingis mõttes sai ta täna oma elutöö medali."

Meeste grupisõit peeti Minski tänavatel, 180km distants koosnes 15kilomeetristest ringidest. Võitis itaallane Davide Ballerini, Jakini kaotus võitjale oli 16 sekundit. Eesti ratturiga said sama aja kirja austerlane Daniel Auer ja valgevenelane Aleksandr Riabushenko, neist austerlane sai kaela pronksi ning valgevenelane jäi medalist ilma.

Alo Jakin (vasakul) Euroopa mängude grupisõidu finišis. Foto: Eesti Olümpiakomitee

Martin Laas ja Mihkel Räim teenisid vastavalt 13. ja 14. koha (mõlemal kaotus võitjale 54 sekundit), Norman Vahtra sai 69. koha (+1.03) ning Karl Patrick Lauk jõudis finišisse 107ndana (+12.22). Stardis oli 134 sõitjat.

***

3x3 korvpall

Eile oli Minskis edukas ka Eesti 3x3 korvpallinaiskond koosseisus Kadri-Ann Lass, Merike Anderson, Annika Köster ja Janne Pulk, kes kindlustasid võitudega Läti ja Ukraina üle edasipääsu alagrupist. Täna ootab ees veerandfinaal Tšehhiga.

Meeste 3x3 korvpallitiim koosseisus Kristjan Evart, Egert Haller, Renato Lindmets ja Sander Viilup alistas eilses alagrupimängus esmalt Sloveenia 14 : 12, kuid pidi seejärel tunnistama Valgevene 21 : 14 ülekaalu. Kuna reedel jäädi skooriga 13 : 21 alla Leedule, jäi seekord veerandfinaali uks Eesti tiimi ees suletuks.

Poks

Poksis, kus peetakse Euroopa mängude raames Euroopa meistrivõistlused, sai -91kg kaalukategoorias kaheksandikfinaali jõudnud Ainar Karlson 0 : 5 kaotuse Briti poksijalt Cheavon Clarke’ilt.

Semjon Karhanin (-64kg) kaotas ülimalt tasavägises võitluse valgevenelasele Vazgen Safarjantsile punktidega 2 : 3.

Judo

Judos, kus toimuvad samuti Euroopa mängude raames Euroopa meistrivõistlused, astusid eestlastest esimestena tatamile Ants Oscar Pertelson (-73kg) ja Kristjan Tõniste (-81kg). Pertelson sai 64 seas ipponiga kaotuse sakslaselt Anthony Zinggilt. Tõniste langes konkurentsist 32 seas, kus kaotas kreeklasele Alexios Ntanatsidisele.

Uudse kergejõustikuformaadi Dynamic New Athletics (DNA) alagrupivõistlusel sai Eesti koondis tugevas konkurentsis 34 punktiga kuuenda koha ning jätkab võistlust 25. juunil toimuvas veerandfinaalis. Eesti koondise parimateks tulemusteks olid eile Liina Laasma teine koht odaviskes (61.88) ja Karl Lumi kolmas koht kõrgushüppes (2.11).

Eesti kergejõustikukoondis võistleb Minskis koosseisus: Maarja Kalev ja Hans-Christian Hausenberg (100m), Kreete Verlin ja Johannes Treiel (100 m tj/110 m tj), Karl Lumi (kõrgushüpe), Kreete Verlin (kaugushüpe), Liina Laasma (odavise), Liis Roose, Helin Meier, Jaak-Heinrich Jagor, Marek Niit (4x400 m teatejooks), Kelly Nevolihhin, Annika Sakkarias, Rasmus Kisel, Tony Nõu (jälitusteatejooks), Keiso Pedriks, Mirell Luik, Merilyn Uudmäe, Sten Ütsmüts, Enari Tõnström (varus).

Iluvõimlemise rühmkava

Iluvõimlejad Laurabell Kabrits, Vasilina Kuksova, Arina Okamanchuk, Carmely Reiska ja Lero Teino teenisid viie palliga kavas punktisumma 24,3, neli kurikat / kolm rõngast kavas ootamatute vahendikaotustega 20,450 punkti ehk kahe kava kokkuvõttes 44,750 punkti, mis andis 7. koha. Mitmevõistluse võitjaks krooniti Valgevene võistkond, kellele järgnesid Bulgaaria ja Venemaa.

"Pallikava soorituse ja lõpliku viienda kohaga olen väga rahul, eriti arvestades, et Eestist eespool olevad võistkonnad on võitnud olümpiatel medaleid. Teise kava vead olid ootamatud ja kahjuks kaotasime sellega mitu punkti. Oleme väga rahul Euroopa mängude korraldusega ning siit kaasavõetav kogemus on ainulaadne, kuna võistlemine kontinendi parimatega on alati pingeline," ütles Eesti iluvõimlemise rühmkava koondise peatreener Natalja Bestšastnaja.

Sambo

Sambovõistlustele olid pääsenud iga klassi kaheksa parimat, nii et võistlused algasid Eesti sportlaste jaoks kohe veerandfinaalidest.

Naiste -60kg sambovõistlusel sai Anna Ovtsarenko venelanna Yana Kosenkolt – hilisemalt pronksivõitjalt – 0 : 9 kaotuse. Lohutusringis jäi peale rumeenlanna Codrina-Mihaela Ionescu tulemusega 1 : 0.

Meeste -62kg sambos pidi Vadim Fomin veerandfinaalis võtma vastu 0 : 10 kaotuse valgevenelaselt Ivan Aniskevichilt, kes samuti võitis hiljem pronksmedali. Lohutusringis võitis Fominit aserbaidžaanlane Javidan Garayev 1 : 0.

Laskmine

Peeter Olesk, kelle põhiala olümpiakiirlaskmine on Euroopa mängude kavas teisipäeval, võistles eile ka meeste 10m õhupüstolist laskmises. 574 silma tõi talle kvalifikatsioonis 17. koha, edasipääsuks kaheksa parema hulka olnuks vaja vähemalt viis punkti enam.