Megan Rapinoe vedas USA maailmameistriks.Foto: AFP/Scanpix
Jalgpall
7. juuli 2019, 19:54

GALERII | Trumpi vaenlane vedas USA neljandat korda maailmameistriks (5)

Naiste jalgpalli maailmameistriks krooniti neljandat korda USA naiskond, kes sai finaalis 2:0 jagu Hollandist. Esimest korda ajaloos õnnestus ameeriklannadel tiitlit kaitsta.

Kuigi USA domineeris kohtumist peaaegu algusest lõpuni, lõppes avapoolaeg väravateta. Teisel kolmveerandtunnil said ameeriklannad oma tahtmise. Kõigepealt realiseeris Megan Rapinoe 61. minutil videokohtunike abil määratud penalti, kaheksa minutit hiljem jõudis sihile Rose Lavelle.

Finaali jälgis Lyonis ligi 60 000 pealtvaatajat.

34aastane Rapinoe tõusis tõeliseks turniiri staariks, lüües kuus väravat ja minnes veelgi enam tülli USA presidendi Donald Trumpiga (loe pikemalt artikli lõpus). Kuue tabamuseni jõudis ka inglanna Ellen White ja Rapinoe kaasmaalane Alex Morgan.

Naiste maailmameistrivõistlused toimusid esimest korda aastal 1991 ning ka toona tuli tšempioniks USA. Nad tõusid troonile ka aastatel 1999 ja 2015. Võitjaks on kroonitud veel Saksamaa (kaks korda), Norra ja Jaapan.

Megan Rapinoe vedas USA maailmameistriks. Foto: Reuters/Scanpix

* * *

Kes on Megan Rapinoe?

„Ma olen kõndiv protest,“ ütleb USA naiste jalgpallikoondise ääreründaja Megan Rapinoe (33). 

See pole sõnakõlks. Käimasoleval MMil vihastas ta välja riigi presidendi Donald Trumpi, kui teatas, et ei kavatse turniirivõidu korral mitte mingil juhul „kuradi Valgesse Majja“ minna. 

Riigipea vastas Twitteris, et Rapinoe peaks esmalt karika võitma ja alles seejärel jutustama. Pisut hiljem teatas Trump, et kutsub koondise Valgesse Majja turniiri lõpptulemusest hoolimata. 

„Megan ei tohiks kunagi meie riiki, Valgesse Majja ega lippu lugupidamatult suhtuda. Eriti arvestades, kui palju on tema ja naiskonna heaks tehtud,“ manitses Trump. 

Rapinoe on lesbi, kes ei häbene seda karvavõrdki, vaid võitleb juba aastaid häälekalt vähemuste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse eest. Märtsis kaebas ta koos kõigi koondisekaaslastega USA jalgpalliliidu soolise diskrimineerimise eest kohtusse. Etteheited puudutavad näiteks raha, treeningu- ja reisitingimusi, meditsiini ja mängupaiku.

Aastal 2016 tõmbas Rapinoe endale kaela põlvitamisskandaali, kui otsustas esimese valge naissportlasena NFLi mängija Colin Kaepernicki toetuseks samuti USA hümni ajal põlvitada. Järgnes sõimu- ja ähvarduste laviin nii tema kui ka ülejäänud pereliikmete aadressil.   

„Ma pole ise politseivägivalda ega rassismi kogenud, aga on oluline teadvustada, et need on päriselt juhtuvad asjad. Kõike polegi vaja ise kogeda, et mõista, toetada ja ohvrite sõnu uskuda,“ sõnab Rapinoe.

USA jalgpalliliit kehtestas seejärel reegli, mis käsib koondise liikmetel esinduslaulu ajal seista. Rapinoe, 2015. aasta maailmameister ja 2012. aasta olümpiavõitja, austab eeskirja, kuid tema protest jätkub. Nüüd ta lihtsalt vaikib hümni ajal ega aseta paremat kätt südamele.

„Olen väga suur jalgpallinarkomaan ja naudin jalgpallist rääkimist samuti, aga elus on väga palju jalgpallist märksa tähtsamaid teemasid.“

Hoolimata president Trumpist, keda Rapinoe on nimetanud seksistiks, misogüüniks, rassistiks ja halvaks inimeseks, tõmbab ta koondisedressi selga suurima heameelega. Jalgpalliväljak on tema tribüün.

„Olen siin tänu oma osavusele ja keegi ei saa mulle dikteerida, kas tohin siin olla või mitte. Seega on koondise esindamine omamoodi viis ütelda „kerige põrgusse“ kõikvõimalikule ebavõrdsusele ja halvale suhtumisele, mida Trumpi administratsioon omab inimeste suhtes, kes ei ole nendega identsed. Jumal hoidku selle eest, kui me kõik oleksime nagu Trump! Hirmus mõtelda!“