Rally Estonia esikolmik eelmisel aastal.Foto: Karli Saul/SCANPIX
Ohtuleht.ee 8. juuli 2019 19:45
Juba nädalavahetusel stardib tänavune Baltikumi suurim autospordisündmus ehk Rally Estonia, mis on ametlik WRC promotsiooniralli.

12.-14. juulil toimuv suursündmus pakub läbi kolme päeva palju erinevaid tegevusi, kohale on oodata kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Võistlejaid registreerus kokku 105 ja nad tulevad 16 erinevast riigist.

Enim kõneainet on pakkunud nelja WRC meeskonna osalemine, eesotsas MM-sarja liidrite Toyota Gazoo Racing WRT ridades sõitvate Ott Tänaku ja Martin Järveojaga. WRC autosid on kokku stardis kaheksa, teiste seas ka Rally Estonia esimesed võitjad Markko Märtin ja Kristo Kraag. Tugev konkurents on ka R5 autode klassis, kus kokku 13 autot ja sõitjaid nii WRC kui FIA ERC sarjast, kellega saavad ennast võrrelda Eesti parimad sõitjad.

Reedel sõidetakse Rally Estonia testikatsed, mis algavad kell 10 ja kvalifikatsioonikatse WRC autodele, mis algab kell 16.

Rally Estonia tegevused Tartus algavad juba reedel, kui kell 15 avatakse Raekoja platsil oleva poodiumi kõrval Vabaduse puiesteel Autoexpo, mis on avatud igal päeval ja kus saab uudistada väga palju erinevat tehnikat ja autosi. Eraldi on olemas laste- ja naisteala.

Tartu kesklinnas asuval poodiumil algavad tegevused reedel kell 18, kui avatakse laupäeval toimuv triatlon, millele järgneb AHHAA keskuse teadusteatri etendus. Kell 19 leiab aset samuti Tartus nädalavahetusel toimuvate 15. Eestimaa suvemängude avamine.

Rally Estonia avamise juhatab sisse kell 19.50 Cityflash feat. Laura-Ly esinemine, millele järgneb tippsõitjate stardikohtade valik ja avalik pressikonverents stardipoodiumil, mida juhib WRC sarjast tuttav Becs Williams. See kõik tipneb Rally Estonia piduliku avamisega, mis kuulutab selle aasta võimsaima Baltikumi rallinädalavahetuse alanuks. 

Kui kõik autod on üle stardipoodiumi sõitnud, algab kell 22.45 Rally Estonia ametlik kontsert. Nimed, kes seal üles astuvad kuuluvad Eesti ja Läti meelelahtuse tippude hulka. Kui Anne Veski ja aasta meesartist nublu on Eesti publikule juba väga tuttavad, siis Lätist tuleb eestlasi ja kindlasti ka paljusid lätlasi tervitama Musiqq. Päeva lõpetab ametlik rallipidu Otepää ööklubis Comeback.

Laupäeval kell 9.23 algab esimene kiiruskatse, kokku läbitakse avapäeval üheksa kiiruskatset. Esimesel ja kolmandal katsel, Maaritsa katsel asub eelmisel aastal Rally Estonial debüteerinud Leigo pealtvaatamisala, mis pakub vaatamist nii Sportland hüppe kui ka lummavate loodusvaadete poolest.

Laupäeva sõidetakse kahel korral ka Rüa katse, kus asub kuulus Alaküla pealtvaatamisala, mille krooniks on Shell Helix hüpe. Samal katsel asub ka värskeim pealtvaatamisala, Truuta.

Tegu on tänavu  spetsiaalselt ehitatud lõiguga, kust publikul on 45 sekundi vältel näha hüppeid ning erineva kiiruse ja kaldega kurve. Laupäeva lõpetab Elva linnakatse, mille alguseks on 19.20. Seejärel toimub Elva lauluväljakul suur rallikontsert, mille peaesineja on üks skandaalsemaid Venemaa poplauljaid Julia Volkova, kes tõusis kiirelt muusikaolümpose tippu provokatiivse tüdrukuteduo T.A.T.U. liikmena. Elva Laululaval toimuv kontsert toob lavale ka eesti muusika kuldse kolmiku - Nancy, Caateri ja Põhja-Tallinna.

Pühapäeval on kavas kuus kiiruskatset. Viimane neist on Tartu linnakatse, mille algus on kell 15.15. Linnakatse finišist suunduvad autod otse finišipoodiumile Tartu Raekoja platsil, kus kell 16 kuulutatakse välja ka Rally Estonia võitjad, kes saavad endale kaks identset spetsiaalse disainiga käsitsi värvitud võitjakiivrit. 

Rallipassid on Circle K jaamades üle Eesti müügil hinnaga 34 eurot, ralli ajal katsetelt kohapeal ostes 40 eurot.