Ujumine

Praamiga silmitsi sattunud avamereujuja: olin kindel, et saan surma 

Toimetas Karl Juhkami, 11. juuli 2019, 22:30
Oslofjordi avamere ujumisvõistlusel osaleja. Foto: horten-moss.com
Nädalavahetusel võttis sadakond avamereujujat Norras ette kümnekilomeetrise teekonna Horteni linnast Mossi. Esmakordselt 1958. aastal toimunud võistlus võttis paljude osalejate jaoks tänavu hirmuäratava pöörde. 

Endine Norra käsipallikoondislane Frank Løke oli üks neist, kes ühel hetkel keset võistlust ennast praami nina eest avastas. "Sattusin paanikasse ning kartsin, et praam tirib mind vee alla. Õnneks märkas kapten ujujaid ning lülitas tagurpidi käigu sisse," meenutab ta Norra rahvusringhäälingule. 

Kogenud triatleet Ann-Kristin Lien leidis, et 105 võistleja korral oleks korraldajad pidanud neid julgestama vähemalt 50 paadiga. "Alguses oli meie ümber küll paate, kuid pärast 50minutilist ujumist olime täiesti ihuüksi," sõnab samuti napilt praami alt pääsenud norralanna.

"Olin kindel, et saan surma. Läks väga kaua aega, enne kui mind merelt ära päästeti. Kaldale jõudes olin täiesti šokis. See oli kohutav kogemus. Kui kaasvõistlejatega muljeid vahetasime, sai selgeks, et tegemist oli skandaalse võistlusega," lisab ta. 

105 startijast jõudis finišisse vaid 51. Ülejäänud kandusid tugeva tuule ning hoovuse tõttu ideaaltrajektoorist kõrvale ning lõpuks toodi korraldajate valvatavast sektorist välja kandunud ujujad Mossi kohale päästelaevaga Elias. 

"Seisime seal nagu silgud pütis ning paat oli selgelt ülerahvastatud, aga olen tänulik, et meid päästeti," sõnab Løke.

Ideaal ujumistrajektoor Hortenist Mossi. Foto: racetracker.no

Horten-Mossi ujumisvõistluse korraldaja Tom Remmani sõnul ei erinenud tänavune võistlus kuidagi eelnevatest. "Kui võistlejad ei jõua teatud ajaga vaheajapunkti, siis sõidame neile lihtsalt vastu ning toome nad laevaga Mossi. Teeme seda igal aastal. Ei maksa sääsest elevanti teha," leiab ta. 

"Kõik ujujad teavad, mis võistlusel nad osalevad. Neil on seljas kalipso ning küljes ujuv poi ning GPS-saatja. Paraku ei saa me fjordis kogu laevaliiklust sulgeda. Ujujad teavad, et tegemist on raske distantsiga ning korraldame enne võistlust ka turvaloenguid. Kui keegi tunneb, et ta enam ei jaksa, siis ta lihtsalt katkestab," jätkab Remman.

Võistlejad Mossi toonud Eliase abikapten Erik Nilsen sõnas, et neile esitati ühel hetkel palve üks teelt kõrvale kaldunud ujuja pardale võtta. "Kohale sõites selgus, et hädalisi on rohkem ning lõpuks oli meil paadis 53 sportlast," sõnab ta. 

"Pidime turvaeeskirjadele läbi sõrmede vaatama, kuna paberite järgi ei tohiks meil pardal korraga üle 12 inimese olla. Aga me ei saanud inimesi vette külmetama jätta," leidis Nilsen. 

Remmani sõnul oli fjordil võistlust valvamas 30 korraldajate päästealust ning ta on kindel, et kui Elias poleks ujujaid peale võtnud, teinuks seda nende paadid. 

Lisaks on neil juba mõtteid, kuidas indeaaltrajektoorist liiga kõrvale kaldunud ujujaid edaspidi aidata. "Tahame järgmisel aastal anda sportlastele eraldi GPS-saatja, mis annab neile teada, kui nad on meie sektorist väljunud.

Enamik võistlejaid, kellega olen rääkinud, olid siiski võistlusega rahul ning kavatsevad järgmine aasta tagasi tulla," sõnab Remman. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee