REPORTAAŽ | NII VALUS, ET PISARAD VOOLAVAD! Eurosarjas lisaaja trilleri pidanud Levadia oli edasipääsule kohutavalt lähedal... (1)

Henry Lääne, Lilleküla staadion, 18. juuli 2019, 21:35
Tallinna FCI Levadia peatreener Aleksandar Rogic.Foto: Stanislav Moškov
Tallinna FCI Levadia alistas jalgpalli Euroopa liiga esimese eelringi kohtumises 3:2 Stjarnani, kuid langes konkurentide võõrsil löödud väravate tõttu konkurentsist. Paari koondskoor oli 4:4. Õhtuleht toob teieni ahjusooja mängureportaaži.

Kohtumise alguses võttis juhtohjad enda kätte Stjarnan. Islandi klubi valdas oluliselt rohkem palli, ehkki väravavõimalusteni ei jõutud. Vasturünnakuid noolinud Levadia jõudis Stjarnaniga võrreldes tabamusele lähedamale, ehkki Haraldur Björnsson liiga palju higistama ei pidanud.

Avapoolajal oli Levadia mängus selge suunitlus – võimalusel üritati rünnakut kaitsest lühikese sööduga üles ehitada, kuid juba esimeste minutitega oli selge, et kuigi hea plaan see pole.

Nimelt survestas Stjarnan Aleksandar Rogici hoolealused hästi ja Levadia meeste individuaalne meisterlikkus ei lubanud säärast strateegiat kuigi edukalt viljeleda. Enamasti kaotati pall kas survestamise või valesöödu tõttu, ehkki vasakkaitsja Dmitri Kruglov mängis paar head kaarpalli vasakääre Kirill Nesterovi suunas.

Esimese 45 minuti edenedes mängis väravavaht Sergei Lepmets mõnel korral nahkkera Gando Biala pea peale. Kamerunist pärit paremäär ei hiilga pikkuse, küll aga hüppevõimega, tänu millele suutis ta paaril korral Stjarnani kaitsjale õhuvõitluses ära teha. Liiga palju Gandot siiski ei kasutatud, tahtmine – või selge käsk – lühikese sööduga alt tulema hakata oli liiga suur.

Klaar oli teinegi Levadia tendents. Kui Stjarnan palli valdas, langesid Eesti klubi mehed üpris sügavale kaitsesse. Sellel oli selge mõju ka rünnakule – palli võites pidi ründaja Nikita Andrejev madistama mitme füüsiliselt tugeva Stjarnani keskkaitsja vastu. Ülesanne polnud kerge ja märkimisväärset edu Andrejev nende vastu ei saavutanud.

Sellest hoolimata jõudis esimesena tabamusele lähedale Levadia. Dmitri Kruglov andis 14. minutil nurgalöögist oivalise tsenderduse täpselt keskkaitsja Jevgeni Ossipovi pea peale, ent Stjarnani pallur suutis mänguvahendi väravajoonelt minema lüüa.

Paar minutit hiljem teenis Levadia järgmise korneri. Joao Morelli fantastiline tsenderdus leidis taas Ossipovi pea ning seekord oli Stjarnan võimetu – venelase löök lendas võrku ja Levadia haaras paaris jämedama otsa.

Nimelt oli Eesti klubi avakohtumise Islandil 1:2 kaotanud. Tänu võõrsil kirja saadud tabamusele oli pärast tänase matši avaväravat Hispaania kõrgliiga satsi Espanyoli vastu minemas Levadia.

Stjarnan aga ei mõelnudki valget lippu lehvitada. Kaheksa minutit pärast Ossipovi pealööki viigistati seis, kui 193 cm pikkune Gudmundur Hafsteinsson võitis Levadia karistusala lähistel õhuvõitluse, pall kukkus Hilmar Halldorssonile, kelle tsenderduse lõi peaga Lepmetsa selja taha Thorsteinn Ragnarsson.

Poolaja lõpus teenis Levadia taas paar ohtlikku võimalust. Esmalt sai Gando peage löögile kornerist, kui Stjarnani kiiper eksis väljatulekuga. Gando löök läks kahjuks mööda, mõni minut hiljem sai karistusalas löögile Andrejev, kelle ürituse Björnsson probleemideta püüdis.

Nii nagu 1:1 seis seda nõudis, tuli Levadia teisele poolajale oluliselt ründavamalt. Stjarnanil oli Eesti satsiga rohkem tegemist, kuid mängu kolmandale tabamusele jõudsid lähemale islandlased, ent seekord oli Ossipovi kord pall väravajoonelt klaarida.

Mängupilt oli teisel 45 minutil avapoolajaga võrreldes selgelt lahtisem. Stjarnan kaitses väga hästi, pannes positsioonirünnakutel Levadia sööduliinid pahatihti kinni. Nii kiigutatigi palli keskringi lähistel, kui seis tablool soovitas vastupidist.

Mõned minutid enne lõppu saatis Gando karistusalla mõnusa kaarpalli, mis jõudis lõpuks Pavel Marini peanupule. Löök polnud ääremängijale küll üleliia lihtne, samas oli võimalus hea. Kahjuks maandus Marini üritus värava katusel.

Paar minutit hiljem said Levadia toetajad lüüa rõõmutantsu. Vahetusest platsile tulnud värske täiendus Eric Moreno mängis Stjarnani kaitsja üle ja andis madala tsenderduse karistusalla. Seal sai pallile jala vastu rünnakule tormanud Ossipov, kelle löögile ei jõudnud Björnsson lähedalegi. Tablool säras 2:1, kohtumine oli minemas lisaajale!

Mõneti tõi Ossipovi teine tabamus meelde Meistrite liigas Põhja-Makedoonia valitseja Škendijaga madistanud Nõmme Kalju teisipäevase eduloo – ka valitsev Eesti meister lõi korduskohtumise lõpus ülitähtsa ja -magusa värava, mis viis nad võõrsil löödud tabamuste abil edasi.

Lisaajal pidi Levadia oma puuri iga hinna eest puhtana hoidma. Tähendanuks ju üks Stjarnani värav, et Rogici mehed peavad Björnssoni selja taha lööma kaks palli.

99. minutil algas Levadia heade võimaluste jada. Esmalt sai tsenderdusest ohtlikult löögile Moreno, kelle ürituse Björnsson tõrjub nurgalöögiks. Korneriolukord tekitas suure segaduse, mille lõpus sai Levadia ründaja uuesti proovida. Võimalus oli väga hea, kuid Stjarnani puurivaht püüdis palli.

Minut hiljem saabus kohtumise otsustanud hetk. Kruglov leidis nutika passiga karistusala vasakus ääres nillinud Andrejevi. Kesktormaja tsenderdus lendab vastu Stjarnani mehe kätt ning protestidest hoolimata määras kohtunik penalti. Vilemees tundus otsuses väga kindel olevat, kuna langetas selle sisuliselt sekundiga.

11 meetri karistuslöögiks läks penaltipunktile Kruglov. Heade standardolukordade poolest tuntud vasakkaitsja löögi suuna aimas Björnsson küll ära, kuid eestlase löök oli sedavõrd tugev, et pani võrgu sahisema. Levadia läks juhtima 3:1!

112. minutil teenis publikult ülipalava aplausi Markus Jürgenson. Stjarnani pallur oli pääsemas suurepärasele löögipositsioonile, ent kaitsja ennastsalgav spaage tõmbas Islandi tiimi mehe plaanile vee peale.

Viimastel minutitel näis, et Levadia kaitse peab kindlalt. Et Stjarnan oli rünnakule viinud hulganisti mehi, tekkis Levadial suurepärased kontravõimalusi, mida ei suudetud ära kasutada. Kahjuks maksis see neile lõpuks kätte.

Minut-poolteist enne lõppu teenis Stjarnan järjest kaks nurgalööki. Neist viimane tekistas karistusalas tohutu segaduse, mille lõpuks Stjarnan palli võrku lõi. Levadia võitis küll mängu, kuid langes nii valusal kombel eurosarjast.

Kell 21.45 algavad Narva Transi ja Tallinna Flora eurolahingud. Piirilinlased lähevad Montenegros vastamisi Podgorica Buducnostiga (avamäng kaotati 0:2), pealinlased Serbias Niši Radnickiga (võideti 2:0).