Katrina Lehis jõudis Eesti parimana individuaalturniiril 16 parema sekka.Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 21. juuli 2019 15:19
Eesti epeenaiskond, koosseisus Katrina Lehis, Julia Beljajeva, Kristina Kuusk ja Irina Embrich, jõudis Budapestis toimuval MMil veerandfinaali, kus kaotati Venemaale. Lõpuks saadi kirja maailmameistrivõistluste kuues koht.

Eesti vs. USA (5.-6. koha matš):

Algus tõotas head, sest Lehis, Kuusk ja Beljajeva hoidsid kolme minimatši järel 9:8 edu. Kuid seejärel sai USA oma mootori üha paremini tööle ja ankrunaisena läks Lehis rajale 20:23 kaotusseisust. Katherine Holmesi vastu vehkles ta südilt, kuid vastu tuli võtta 30:35 kaotus.

Eesti vs. Poola (matšid kohtadele 5.-8.):

Pärast Venemaalt saadud valusat kaotust läksid eestlannad rajale väga enesekindlalt ja juba teise minimatši alguseks oldi ees 10:3. Peatreener Kaido Kaaberma vangerdas seekord nõnda, et kasutas Irina Embrichi asemel Kristina Kuuske, lisaks käisid rajal veel Katrina Lehis ja Julia Beljajeva. Kuigi edu hakkas lõpu eel korraks ka veidi sulama, sai Eesti kirja kindla 45:35 võidu.

Viienda koha matšis läheb Eesti kokku USAga.

Veerandfinaal vs. Venemaa:

Matš Venemaa vastu algas tasavägiselt. Julia Beljajeva lahkus Violetta Kolobova vastu rajalt 3:3 viigiga, Katrina Lehis omakorda Tatjana Andrjušina vastu seisul 5:6. Ka kolmanda minimatši järel, kui Irina Embrich vehkles Ljubov Šutovaga, oli kaotusseis minimaalne ehk 8:9.

Seejärel viis Beljajeva eestlannad 13:12 ette, kuid kohtumise murdepunkt saabus viiendas minimatšis, kui Emrich kaotas Kolobovale 1:6 ja Eesti jäi 14:18 kaotusseisu. Seejärel tuli rajale Lehis, kes kaotas Šutovale 4:5.

Nüüd tuli esmakordselt rajale Kristina Kuusk, kes ristas relvad Andrjušinaga. Kahjuks seisid selle vastasseisu järel tablool juba Eesti kaotusnumbrid 20:30.

Beljajeva andis Šutova vastu parima, kuid vahet vähendada ei õnnestunud: 23:33. Ankrunaisena saatis peatreener Kaido Kaaberma kastaneid tulest välja vedama Lehise, kuid imet ta teha ei suutnud: Eesti kaotas Venemaale 35:45.

  • Beljajeva +2 (kolm minimatši)
  • Lehis -2 (kolm minimatši)
  • Embrich -5 (kaks minimatši)
  • Kuusk -5 (üks minimatš)

Venemaa naiskond kuulub maailma absoluutsesse tippu: tänavu võideti EMilt hõbe, Rio olümpial tuldi pronksile. Andrjušina on individuaalne maailmameister ja Kolobova kahekordne Euroopa meister.

Nüüd vehklevad eestlannad MMil viiendale kohale.

Eesti võitis 38:25. Kolm korda rajal käinud Lehise saldo oli +6, Beljajeva oma +1. Kahel korral vehelnud Embrich lõpetas +4 peal ning korra mõõga haaranud Kuusk sai kirja +2. 

Esimesena rajale läinud Beljajeva andis Lehisele teatepulga üle 1:2 kaotusseisust. Individuaalturniiril meie naistest parimat minekut näidanud Lehis oli rajal kindlus ise, võites minimatši 4:1, ehk Embrich tuli rajale 5:3 eduseisus. 

Embrich suurendas Eesti eduseisu veelgi, andes Beljalevale teatepulga 10:5 pealt. Viiendat minimatši alustas Embrich 15:6 eduseisust ning andis Lehisele teatepulga üle 18:8 pealt. 

Lehis ei suutnud kuuendas minimatšis vahet suurendada, ent Kuusk tuleb siiski rajale 20:12 eduseisust. Kuusk tegi hea matši ning saatis Beljajeva rajale juba kümnetorkelises (25:15) eduseisus. Ankrunaine Lehis sai teatepulga 29:21 eduseisust ning tüüris Eesti kindla 38:25 võiduni. 

Hong Kongi naiskonda ei saa aidata nende liider, individuaalvõistlusel pronksi kaela saanud Vivian Kong, keda vaevab põlvevigastus

1/16-finaal vs. Argentina: 

Eesti võitis 45:28. Kolm korda rajal käinud Lehise saldo oli +9, Beljajeval +4. Kaks korda veheklnud Emrbichil +3 ning korra mõõga kätte võtnud Kuusel +1. 

Pärast järgmist kolme minimatši, kui üldseis oli juba 30:18, tegi treener Kaido Kaabermaa vahetuse, andes võimaluse ka Kristina Kuusele, kes asendas Embrichi. Kaks aastat tagasi individuaalvõistlusel maailmameistriks tulnud Kuusk võitis oma minimatši 5:4 ja kindlustas eduseisu veelgi. Lõppseisuga 45:28 kindlustas Eesti edasipääsu järgmisesse ringi.

Enne võistlust:

Maailma edetabeli järgi kuues naiskond Eesti läheb täna kell 13.50 1/16 finaalis vastu Argentinaga (FIE 30.), kes asub võistlustulle ilma varunaiseta. Eestlannade vastu astuvad Tamara Chwojniki, Isabel Di Tella ja Josefina Maria Mendez Bello.

Järgmises ringis läheb Eesti edu korral vastamisi Hongkongiga, kes võitis Venezuelat 40:32.

Individuaalvõistlusel ei läinud meie vehklejatel kuigi hästi. Juba põhiturniiri avaringis langesid võistlustulest Kuusk ja Beljajeva, 32 parema seas kaotas Embrich ühe torkega ning 16 hulgas pidi Lehis Hongkongi vehkleja Vivian Kong Man-Waiga paremust tunnistama.

Argentinlannade parimana jõudis Di Tella 64 sekka.

Eesti naiskond sai eelmisel aastal Novi Sadis toimunud Euroopa Meistrivõistlustel kolmandal kohal. Kaks aastat tagasi tuldi Leipzigis maailmameistriteks. Toona oli Katrina Lehise asemel võistkonnas Erika Kirpu.