Kristo Galeta tõukas Pärnus 20.76, püstitas Eesti rekordi ja täitis MM-normi.Foto: EKJL
Kergejõustik
21. juuli 2019, 19:19

20.76 tõuganud Galeta: jaanuaris oli mul nii karm tagasilöök, et mõtlesin: sellest ma välja ei tulegi!

„Olen tohutult rõõmus, et eesmärgid lõpuks täitusid,“ ütleb kuulitõukaja Kristo Galeta pärast 40 aastat püsinud Eesti rekordi purustamist ja MM-normi täitmist. „Teekond on olnud raske, üles-alla. Jaanuaris oli mul nii karm tagasilöök, et mõtlesin: sellest ma välja ei tulegi!“

Mullu 20 meetri meeste väärikasse seltskonda jõudnud 36aastane sportlane alustas sügisel treeninguid lootusrikkamalt kui iial varem. Tema silme ees terendasid kaks eesmärki – 1979. aastast Heino Sillale kuuluva Eesti rekordi 20.53 alistamine ja MM-normi 20.70 täitmine.

Doktor Rahu aitas raskest seisust välja

Paraku oli isand Saatusel teistsugune plaan – ta niitis Galeta talve alguses jalust. „Käsi oli päris jõuetu,“ räägib tugev mees keerulisest vigastusest. „Silme eest lõi mustaks ja tasakaal läks ära. Kui tõukasin täie jõuga, maandus kuul 17 meetri kandis.“

Galeta tänab doktor Madis Rahu, kes aitas tal raskest seisust üllatavalt kiirelt välja rabelda. „Ta on mind õlaprobleemide ajal palju abistanud,“ lausub Viljandist pärit kergejõustiklane. „Ma ei ole juba kaks aastat saanud ülakeha treenida. Kaks aastat tagasi võeti mul õlast välja luutükid. Kahjuks on need nüüd tagasi kasvanud, vajutavad biitsepsilihasele ja teevad põrguvalu. Nüüd sain kaks nädalat normaalselt magada ega ole pidanud valuvaigisteid kasutama.“

Visa sportlane, doktor Rahu ja islandlasest treener Vesteinn Hafsteinsson on nuputanud, kuidas niisuguses olukorras võimalikult tõhusalt harjutada. Lahendus on leitud ja juuni lõpus püstitas Galeta isikliku rekordi 20.24.

Pärast kordaminekut ütles ta Õhtulehele prohvetlikud sõnad: usun, et Eesti rekord ja MM-norm võivad alistuda ühekorraga. Nii juhtus pühapäeval Pärnus Eesti karikavõistlustel, kus ta lennutas neljandal katsel seitsmekilost raudmuna 20.76. Eesti rekord paranes 23 ja isiklik tippmark koguni 52 sentimeetri võrra.

Olgu märgitud, et avakatsel sai Galeta kirja 19.73 ja teisel 19.75. Kolmas tõuge, mis ei läinud mõõtmisele, oli paljulubav. „Esimesed kaks katset olid tehniliselt viletsad, aga need andsid lootust, et kui õigesti pihta saan, lendab kuul kaugele. Kolmas katse oli mõne inimese arvates isegi parem kui neljas. Igatahes sain neljandaks tõukeks enesekindlust.“

Vahetult pärast jõuproovi saatis Galeta parima soorituse video treenerile. „Vesteinn vaatas seda ja ütles, et tõuge oli tehniliselt päris hea, aga varu pidi veel olema. Eks ta teeb varsti põhjalikuma analüüsi.“

Vägev palgapäev ja uued eesmärgid

Sihikindel spordimees, kes jõudis karjääri alguses ka odaviskajana rahvusvahelisele tasemele, aga pidi õlatrauma tõttu lemmikala treenimisest loobuma, koges lõpuks ilusat palgapäeva. Suurmeisterliku tulemuseni jõudis ta töö kõrvalt. Ettevõtjana tegutseb ta 13. aastat.

„Nüüd pean koos arsti ja treeneriga mõtlema, kuidas valmistuda 2020. aasta Tokyo olümpiaks,“ arutleb Galeta. „Kui saan jälle ülakeha treenida, siis on lootust, et tulemused muutuvad paremaks.“

Tuleval nädalavahetusel võistleb Galeta Maidlas, seejärel Lihulas, Horvaatias võistkondlikul EMil ja Tallinnas Eesti meistrivõistlustel. „Esialgu oli meil plaan rihtida kõige teravam vorm eestikateks, aga nüüd tahan tippvormis olla septembri lõpus Dohas algaval MMil,“ nendib Galeta.