Kregor Zirk.Foto: Martin Ahven
Deivil Tserp 23. juuli 2019 13:35
Eesti meesujujate vägevad etteasted jätkusid Lõuna-Koreas peetaval pika raja MMil ka täna: Kregor Zirk püstitas Eesti rekordi 200 m liblik- ja Martin Allikvee 50 m rinnuliujumises, nende tulemused olid vastavalt 1.58,04 ja 27,79.

Zirk on MMil startinud kolm korda ja iga kord Eesti rekordist jagu saanud. Täna parandas ta oma senist tippmarki peaaegu 1,5 sekundiga ja lõpetas tugevas konkurentsis 22. kohaga. Siinkohal tuleb märkida, et soojendusel oli Tom Rushtoni hoolealuse enesetunne pigem keskpärane.

"Tundsin isegi väsimust," rääkis 20aastane tartlane Õhtulehele. "Aga tean, et kui väsimus pole päris hull, siis suudan end korralikult kokku võtta. Võistluse ajal oli tunne juba hea."

Zirk ütleb siiralt, et enne MMi ta endale erilisi eesmärke ei seadnud. "Aegadele ei mõelnud üldse," arutleb ta. "Tulin siia pingevabalt. Poleks juhtunud midagi halba, kui ma ei oleks ujunud ühtegi rekordit. Ei oodanud, et mul läheb nii hästi. Selles mõttes on superhea meel. Püstitasin kõik rekordid hommikul. Rohkemat oleks raske tahta."

Türgis baseeruvas profiklubis harjutav Zirk läheneb Tokyo olümpia A-normidele, mida saab täita järgmise kevadeni.

"200 m vaba- ja 200 m liblikujumises on puudu poolteist sekundit," lausub ta. "400 m vabaujumises võib samuti normile mõelda. Ka 100 m liblikujumises pole norm kaugel. Arvan, et mul ei tasu keskenduda ühele alale. Tuleb jätkata samamoodi nagu siiani, sest olen kõikidel aladel hästi arenenud. Mulle meeldib erinevaid distantse ujuda."

Zirgi sõnul mõjub tiivustavalt ka üha ägedamaks muutuv siseriiklik konkurents. Peale tema liiguvad seitsmepenikoormasaabastega Tokyo olümpiamängude suunas Allikvee ja Daniel Zaitsev.

"Oleme kõik kolmekesi tõestanud, et suudame maailmaga sammu pidada," arutleb Zirk. "Daniel pääses siin poolfinaali. Mina olen kolmikust kõige noorem. Omavaheline konkurents aina tugevneb. Sisimas üritame üksteisele ära panna." 

Homme stardib Zirk Gwangjus 4 x 100 m kombineeritud segateateujumises. 12 paremat võistkonda kindlustavad endale olümpiapääsme. Tartlane läbib 100 m liblikat.

"Eks siis paista, milline mu sprindikiirus on," nendib Zirk. "Üritan nobedalt alustada. Arvatavasti suudan ka teise poole tugevalt ujuda."

Allikvee alistas 2014. aastast Martti Aljandile kuulunud Eesti 50 m rinnuliujumise rekordi 27,81 kahe sajandikuga ning lõpetas etteaste 29. kohaga.

"Tegelikult tahtsin sellest rekordist juba eestikatel jagu saada," märgib Dmitri Kapelini õpilane. "Paraku ei õnnestunud toona start kõige paremini. Arvasin, et ületan 50 m rekordi enne kui 100 m rekordi, sest see oli nõrk, aga läks vastupidi. Mul on ka sel alal varu. Jäin kahel viimasel tõmbel libisema."

Nüüd keskendub Allikvee 200 m rinnuliujumisele. Juuni lõpus jäi tal sel alal olümpia A-normist puudu vaid 0,28 sekundit. "Eesmärgid, mis ma olen juba varem välja öelnud, püsivad endiselt silme ees," kinnitab 24aastane sportlane. "Samas ei taha üle mõelda. Väsimus annab pisut tunda, kuid see ei sega."