Eesti kergejõustiku meistrivõistlused. Foto: Stanislav Moshkov
Kergejõustik
18. august 2019, 19:33

TEINE PÄEV: Ksenija Balta võidutses Eesti hooaja tippmargiga (25)

Täna õhtul Tallinnas Kadrioru staadionil lõppenud Eesti kergejõustiku meistrivõistlustel jäi kõige säravamaks tulemuseks Magnus Kirdi odakaar 87.57.

Teine võistluspäev:

Teine võistluspäev on juba alanud. 16aastane Jekaterina Mirotvortseva püstitas 10 000 m käimises Eesti täiskasvanute rekordi 47.37,82. Olgu märgitud, et ta edestas ka kõiki mehi! Meestest oli parim Virgo Adusoo, kes läbis distantsi 48.09,00.

Naiste kaugushüpe algab kell 16.30. Täna on väga head võistlustingimused. Loodetavasti kasutab Balta need ära ja parandab oma hooaja tippmarki 6.52 vähemalt 20 sentimeetriga.

Balta astus esimesel katsel üle, teisel katsel sai ta kirja 6.36, kolmandal ja neljandal katsel oli taas üleastumine. Balta võitis kuldmedali viiendal katsel püstitatud Eesti hooaja tippmargiga 6.53.

Naiste kettaheites oli parim Kätlin Tõllasson - 56.62. Meeste 5000 m jooksu võitis Tiidrek Nurme ja naiste samal alal oli parim Liina Tšernov, nende ajad olid vastavalt 14.25,02 ja 16.19,33.

Meeste 800 m jooksus triumfeeris Kaur Kivistik, kelle võiduaeg oli 1.54,90. Ta võitis juba kolmanda kulla, eile oli ta parim 1500 m ja 3000 m takistusjooksus. Naiste 800 m jooksus krooniti Eesti meistriks Kelly Nevolihhin, kelle aeg oli 2.09,75.

Naiste 400 m tõkkejooksu võitis Liis Roose 59,65 ja meeste sama ala Jaak-Heinrich Jagor 50,66ga. Meeste vasaraheites teenis kuldmedali Adam Kelly, kelle tulemus oli 64.49. Naiste vasaraheites võitis esikoha Anna Maria Orel - 67.03.

Meeste kettaheitis noppis oma 13. Eesti meistrikulla Gerd Kanter, kelle võidutulemus oli 58.60. Suursoosik Martin Kupper sai nulli!!!

Naiste 200 m jooksu võitis Õilme Võro ajaga 24,28 ja meeste samal alal oli 21,55ga parim Ken-Mark Minkovski. Meeste kaugushüppes krooniti Eesti meistriks Hans-Christian Hausenberg, kelle tulemus oli 7.77. Naiste teivashüppe võitis isikliku rekordiga 4.05 Marleen Mülla.

Esimene võistluspäev:

Kirt teeb kohe avakatsel korraliku viske ja asub võistlust juhtima tulemusega 83.76. Laanmäe saab esimesel katsel kirja 75.28 ja on teisel kohal.

Kirt paneb teisel katsel juurde - 84.12. Küsimus on selles, mitu viset ta täna teeb. Maailma edetabelit 90.61ga juhtiv Kirt võistleb juba homme Birminghamis Teemantliiga etapil.

Laanmäe teine katse on tehniliselt kehv ja kirja läheb 70.10.

Kirt põrutab kolmandal katsel 87.57. Vägev!!!!! Sellega on tema tänane etteaste lõppenud. "See oli juba täitsa korralik võistlus, eriti kui võrrelda eelmisega (võistkondlikul EMil 81.47 - toim)," rääkis Kirt staadionil antud lühiintervjuus. Ta ütles, et järgmise etteaste kodumaa pinnal teeb ta 24. augustil Pärnus.

Meeste odviske esikolmik: 1. Magnus Kirt 87.57, 2. Tanel Laanmäe 75.28, 3. Erki Leppik 70.93.

Meeste 3000 m takistusjooksu võitis Kaur Kivistik ajaga 9.35,31. Pooleteist tunni pärast asub ta püüdma 1500 m jooksu kuldmedalit.

Kristo Galeta alustas kuulitõuget hästi, püstitades Eesti meistrivõistluste rekordi 19.96.

Naiste 3000 m takistusjooksu võitis Johanna Ardel ajaga 11.15,73.

Meeste kuulitõuge on lõppenud. Galeta võitis Eesti meistrivõistluste rekordiga 19.96, teiseks tuli Jander Heil 18.88 ja kolmandaks Kert Piirimäe 18.35ga.

Galeta täitis ühe eesmärgi - püstitas meistrivõistluste rekordi -, ometi ei jäänud ta tulemusega täitsa rahule. "Tulemus pole päris see, mida tahtsin," lausus 2ga algavat kuulikaart sihtinud 36aastane sportlane vahetult pärast etteastet. Kuid hiljem lisas: "Olen pärast võistkondlikku EMi kogu aeg tugevalt harjutanud, ainult eile oli puhkepäev. Treener (Vesteinn Hafsteinsson) ütles, et kui tõukan kehval päeval 20 meetri kanti, siis võin rahul olla."

Naiste 1500 m jooksu võitis Liina Tšernov, kes läbis distantsi ajaga 4.18,72. Hõbemedali sai Kelly Nevolihhin ja pronksi Jekaterina Patjuk, nende tulemused olid vastavalt 4.24,13 ja 4.34,28.

Kaur Kivistik tegigi täna kuldse duubli, ta võitis ka 1500 m jooksu, läbides distantsi ajaga 4.00,39. "Tegelikult on päris raske pärast 3000 m takistusjooksu uuesti rajale minna. Selleks tuleb just vaimselt valmis olla. Meistritiitlite noppimine ei olegi minu jaoks omaette eesmärk - tahan end proovile panna, mulle meeldivad väljakutsed," rääkis Kivistik, kes stardib homme 800 m jooksus.

Meeste kolmikhüppes triumfeeris olümpiavõitja Jaak Uudmäe kõige noorem poeg Jaak Joonas Uudmäe isikliku rekordiga 15.95. Naiste kõrgushüppes krooniti Eesti meistriks Grete Udras, kes ületas 1.76.

Meeste 110 m tõkkejooksus võitis kuldmedali Johannes Treiel, kelle aeg oli 14,24. Naiste tõkkesprindis oli 13,67ga parim Diana Suumann. Meeste teivashüppes krooniti võitjaks Robin Nool, kes ületas 5.25.

Naiste 400 m jooksu võitis Helin Meier ja meeste sama ala Rivar Tipp, nende ajad olid vastavalt 55,02 ja 47,65.

Naiste odaviske võitis juunioride EMi pronksmedali omanik Gedly Tugi, kelle tulemus oli 51.11. Naiste kuulitõuke võitis Kätlin Piirimäe 14.87ga.

Naiste 100 m jooksus oli kõige väledam Õilme Võro, kellele tagas kuldmedali aeg 11,86. Meeste sprindis triumfeeris 10,69ga Karl Erik Nazarov. Naiste kolmikhüppes sai esikoha Tähti Alver - 13.37.

Enne võistlust:

27. septembril Kataris algava MMi normi loodavad täita kaugushüppaja Ksenija Balta ja odaviskaja Tanel Laanmäe. Kaugushüppes tagab Doha pileti tulemus 6.72 ja odaviskes 83.00.

Balta triumfeeris eelmisel pühapäeval Horvaatias võistkondlikul EMil vastutuules 6.52ga. „Palju oleneb sellest, kuidas tuul Tallinnas puhub. Vastutuulega on normi täitmine väga raske,“ ütleb 32aastase sportlase treener Andrei Nazarov, kuid tema jutust võib aru saada, et õpilase vorm on hea.

Kolm suve tagasi 85.04 visanud Laanmäe tänavune tippmark on 76.79. „Olen raskes olukorras,“ arutleb 29aastane sportlane, keda on kimbutanud jalavigastus. „MM-normi saan täita veel neljal võistlusel. Treeningud annavad lootust, et kõik on võimalik.“

Laupäeval kell 14 algava odaviske suursoosik on maailma edetabeli juht Magnus Kirt. „Üritan endast anda 110 protsenti,“ lausub Laanmäe. „Probleemid on kõrvaldatud, tähtis on teha tehniliselt häid sooritusi.“

Suure tõenäosusega näeb publik kõrgetasemelisi tulemusi ka meeste kettaheites. Mullu tippspordist taandunud olümpiavõitja Gerd Kanter ihkab Martin Kupperist jagu saada ja taas poodiumi kõrgeimale astmele astuda.

Äsja Türgis harjutanud Eesti 400 m tõkkejooksu rekordi 48,40 omanik Rasmus Mägi on üles antud nii oma trumpalal kui ka siledas 400 meetris. Spordihuvilistele oleks maiuspala Mägi ja Jaak-Heinrich Jagori duell tõketega staadioniringil. Jagori vorm on muutunud üha paremaks, eelmise nädala lõpus püstitas ta Horvaatias oma hooaja tippmargi 49,92. Mägil on seni kirjas 49,54.

Kindlasti tasub jälgida, mida suudab kaugushüppes Hans-Christian Hausenberg. Kui tingimused on hiilgavad, võib tartlane maanduda kaheksa meetri kandis. Kas juulis Eesti kuulitõukerekordi 20.76 püstitanud Kristo Galeta suudab seitsmekilose raudmuna lennutada 21 meetri joone lähedale? Kõditavaid küsimusi on teisigi.