Võrkpall

ÕL HOLLANDIS | Kapten Kert Toobal: viimased 24 tundi on olnud meeskonnale päris ränk (1)

Karl Juhkami, Rotterdam, 16. september 2019 01:18
Kert ToobalFoto: Martin Ahven
Eesti võrkpallikoondise kapten Kert Toobal tunnistas pärast kolmandat järjestikust kaotust EMil, et meie meeste mängust on hetkel puudu see miski, mis lubaks tasavägiseid geimilõppe enda kasuks kallutada. 

"Meil on praegu mingid sagedused paigast ära. Mingit head retsepti selle [tagasisaamiseks] pole. Selleks peab meeskond mängima kogu suve ühtses rütmis. Vahepeal toimub meil asi juba päris hästi, aga siis jälle otsustavust lihtsalt pole," sõnas 306. korda sinisärgi selga tõmmanud sidemängija. 

Samal teemal

"Teises geimis oli meil endal võimalus mitu korda [võidu peale] servida. Varasematel aastatel ikka keegi lõi ära, kuid seekord eksisime. Vastastel oli jällegi see mees olemas. Oleme oma trumbi hetkel kaotanud. Kuidas see tuli või kuidas selle leidsime, selle jaoks valemit pole. See on meeskonna sees ja hetkel seda pole. Ja pärast nii mitut geimilõppudes saadud kaotust on seda veelgi raskem leida," lausus kogenud söödujagaja. 

Tõenäosusteooria põhjal peaks ühel hetkel see tasavägine geim lihtsalt meile ära kukkuma, ent siiani seda juhtunud pole. "Geimilõppudes on vaja ise pall maha lüüa, aga hoopis neil tuli mees, kes virutas ässa. Ei saa öelda, et võtke serv vastu. Me ju proovime. Pettumus on ülisuur, sest eks me ise lootsime ka kordades rohkem."

Vaatamata kolmandale järjestikusele allajäämisele ei heida kapten kamraadidele ette võitlusvaimu puudumist. "Võitlesime täna kõik lõpuni välja, aga tase, mida näitasime, polnud piisav. Viimased 24 tundi on olnud meeskonnale päris ränk. Lootused olid kordades kõrgemad ja hetkel oleme ise korralikult latti kolistanud," jätkas Toobal. 

Küsimusele, kas äkki on fännid ja meedia tõstnud algkõrguse ikkagi liiga kõrgele vastas Türilt pärit sidemängija eitavalt: "Meie esimene eesmärk – alagrupist edasi pääsemine – ei kuulunud ju ulmevaldkonda," sõnas ta.

"See kõik on spordimehelik: oleme kogu aeg kergelt tõusvas joones mänginud. Ütlesin hooaja alguses, et tänavu saame teada, kas eelmine aasta oli meie lagi, või tuleb veel midagi. Ei tulnud. Kui aastaid on meil läinud hästi, siis sel aastal oleme ebaõnnestunud. Polegi midagi öelda. 

Need ootused ja lootused pole puuoksa pealt võetud. Kõik on loogiline. Seda enam ongi toetajatel põhjus olla pettunud. Ja mängijatel samamoodi. Keegi ei üritagi põhjendusi või vabandusi leida. Iga indiviid, nii mängija kui ka treener, peab peeglisse vaatama, et kas oleks saanud midagi paremini teha või mitte. 

Iseenesest mängu nagu on, aga midagi on puudu. Sel turniiril pole asjad lihtsalt jooksnud. Seda voolavust, mis meil varem on olnud, pole. Misiganes põhjusel siis. Ei oskagi öelda, miks. Häid vastuseid mul pole," jätkas Toobal. 

Kert Toobal. Foto: Martin Ahven

Kui homme on eestlastel puhkepäev, siis teisipäeval tuleb vastamisi minna hetkel kuue punkti peal oleva Hollandiga. Mida seal kohtumises õnnestumiseks pidada?

"Seda, kui meeskond läheb väljakule ja võitleb viimase vileni," sõnas Toobal lihtsa tõsiasja. "Täna seda tehti ning mul pole tiimile mingeid etteheiteid. Ma ei saa öelda, et me loobusime. Jah, me pole olnud neis kahes mängus soovitud tasemel, aga tiim võitleb. 

Okei, eilne mäng [Montenegroga] oli pisut teistsugune, sest seal oli ka frustratsiooni ja viha, mis meid ennast seest sõi. See on söönud meid ka varem, seda kõikides lollides kaotusmängudes. Aga seda ei saa öelda, et keegi poleks väljakul tahtnud. Lihtsalt otsustavusest jäi natukene puudu."

Kui tänavuse EMi eel räägiti palju sellest, et tegemist on Eesti läbi aegade parima koondisega, siis paralleelselt unustati justkui ära, et tänavu on rahvusesindus ka kõige hapram. Toobal ise kõnnib viiendat kümnendat, Rait Rikberg on 37aastane ning Robert Täht ja Renee Teppan on vastavalt hädas olnud põlve- ning õla-/seljahädadega.

"Neid murekohti on ja neist pole väga palju räägitud," tunnistab ka Toobal. "Võrreldes varasemate aastatega on tänavu olnud rohkem vigaseid või poolvigaseid mehi, millest võib meeskonna ebakõla ka olla tingitud. 

Varem olime meeskond, kes mängis suhteliselt palju sama koosseisuga ning saavutas nii hea rütmi. Nüüd on vahepeal üks mees puudu, siis teine, seejärel kaks korraga... seda on olnud rohkem, aga see pole mingi vabandus."

Fännide seas on kosta ka nurinat, justkui oleks Eesti noorenduskuuriga hiljaks jäänud ning tasemevahe esimese ja teise ešeloni vahel on seetõttu liiga märkimisväärne. Mida arvab sellest 40aastane Toobal?

"Mingisugust vägisi uuendamist ma ei poolda," lausub ta. "Aga kellegi koht koondises pole ju kindel. Ei saa öelda, et mina Toobal või mina Rikberg, kui olen koondises, siis olen ka väljakul. Nii see kindlasti pole. 

Ütlesin juba kevadel, et minu soov oleks, kui need viis [uut] meest koondisesse tulid, siis pärast seda kaks-kolm vana enam väljakule ei saaks. See oli minu soovunelm. Et uued oleks hiljem liitunud meestest nii palju rohkem harjutanud ja paremad, et nad mängiks ise Kuldliiga final four'i. Paraku päris pauguga keegi seda ust lahti ei löönud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee