ÕL HOLLANDIS | KOHUTAV! Eesti lõpetas EMi 0:3 kolaka ning viimase kohaga

Karl Juhkami, Amsterdam, 18. september 2019, 18:19
LOOTUSETULT HILJA: Eestlased ei saanudki ennast korralikult käima. Ei EMil tervikuna ega ka viimases mängus Ukraina vastu. Foto: CEV
Eesti võrkpallikoondis lõpetas EM-finaalturniiri 0 : 3 (17 : 25, 15 : 25, 14 : 25) kaotusega Ukrainale ning platseerus 24 meeskonna konkurentsis nukralt viimasele kohale.

Peatreener Gheorghe Cretu lubas viimaseks mänguks vangerdusi ning Ukraina vastu saatis ta väljakule Martti Juhkami, Andrus Raadiku, Timo Tammemaa, Andri Aganitsa, Markkus Keele, Hindrek Pulga ja libero Rait Rikbergi. Tõsi, vanameister Rikberg käis väljakul ainult avageimis, hiljem tegutses tema asemel Silver Maar.

Esimene geim

Meie esimesed rünnakud mängiti Juhkami peale, kes palle maha ei löönud. Ukraina seevastu kaks korda küsida ei lasknud ning 0 : 4 kaotusseisust tuli Cretul aeg maha võtta. Pärast seda saime küll silma pähe, kuid andsime taas punkti vastastele. Siis läks servima Robert Tähe tuleva hooaja tiimikaaslane Oleg Plotnitski, kes pani lihtsalt kaks ässa järjest ja tablool oli halastamatu 8 : 1.

Ning ega avageimis reaalselt mänguks läinudki. Küll raius Pulk blokki, küll servisid ülejäänud mehed võrku. Ukraina võis geimi teises pooles isegi gaasipedaalil olevat jalga veidi tõsta ning vabakäigul veeredes napsati 25 : 17 geimivõit.

Teine geim

Eesti alustas seekord veidi paremini – pärast Ukraina serviapsu ehitas Aganits üksinda vastastele bloki ning 2 : 0 edu oli olemas. Seisult 3 : 2 tuli streikiva saalivalgustuse tõttu mängu mitmeminutiline paus. Seisakust tulid paremini välja ukrainlased, kes noppisid seejärel kolm punkti järjest. Õnneks suutsid sinisärgid kosuda ning Aganitsa blokk ja Juhkami ründelöök seadsid jalule 6 : 6 viigiseisu.

11 : 11ni kulgeti võrdselt, kuid siis läks servima Plotnitski, kes virutas muuhulgas kaks ässa ja lõpetas pallinguseeria alles 11 : 19 peal. Vahepeal sekkusid Raadiku, Keele ja Pulga asemel küll Rauno Tamme, Kert Toobal ja Renee Teppan, kuid suurt vahet see ei teinud. Meie pallid ei jäänud maha ning Ukraina lihtsalt haamerdas. Geim neile 25 : 15.

Kolmas geim

Kolmandas geimis pani paremini ajama Ukraina, saades 5 : 2 algedu. Juhkami kahe ässa najal ronis Eesti aga järele (5 : 5). 8 : 7 pealt tegid ukrainlased aga otsustava vahespurdi – seekord demonstreeris järjepanu oma servioskusi Dmitro Terjomenko, kes lõpetas pallimisega alles 13 : 7 peal.

Kui terve kohtumise olid saalis häält teinud sajad Eesti poolehoidjad, siis lõpus rõkkasid kümmekond ukrainlast. Nemad võitsid geimi 25 : 14 ning mängu 3 : 0.

Eestile ei toonud ükski mängija kahekohalise arvu punkte – Pulk ja Juhkami jäid kaheksa silma peale, nende rünnakuprotsent oli vastavalt 29 ja 38. Eesti tegi 14 serviviga, vastuvõtt oli ainult 30%.