Kergejõustik

Teenekas spordiarst Mardna Kirdi vigastusest: temasugune mees on kindlasti vaimselt valmis keerulistest olukordadest välja tulema (4)

Jarmo Jagomägi, 7. oktoober 2019 12:01
Mihkel Mardna. Foto: TEET MALSROOS
Kogenud spordiarst Mihkel Mardna ütles, et Magnus Kirdi vigastusele saab lõpliku diagnoosi panna alles magnetuuringu järel, kuid soostus sellegi poolest Õhtulehele olukorda veidi selgitama. 

Mis täpsemalt juhtus?

Viske käigus tekkis Magnusel vasaku õlaliigese nihestus. See on vigastus, millega võivad kaasneda mitmed väiksemad või suuremad vigastused. Eeskätte pehmekoelised: liigeskapsel, eesmine labrum, biitsepsi kinnituskoht. Pehmete kudede vigastusi näitab magnetuuring. Enne seda ei ole täpset diagnoosi.

Seetõttu pole ka selge, millist ravi õlg võib vajada. Võib-olla läheb tarvis operatsiooni, aga võib piisata ka konservatiivsest ravist ehk terapeutilistest harjutustest ja teatud režiimi jälgimisest. 

Mis on kõige halvem stsenaarium?

Hullematest variantidest ei tahakski rääkida. Loodame, et Magnuse õlg pole liiga tõsiselt viga saanud. Meie kõigi soov on, et suudaks naasta oma parimale tasemele.

Kõige halvem stsenaarium on, et sportlane ei suuda enam enda endisele tasemele tõusta. Seda on odaviskajatel juhtunud varemgi. Õlg on odaviskajate suhteliselt õrn koht. Kui sellega midagi väga tõsist juhtub, võib see palju ära rikkuda.

Magnus on väga sümpaatne sportlane. Usun, et kõik soovivad teda medalite eest võitlemas näha ka Tokyo olümpial.

Magnetuuring näitab, kas õlg vajab kirurgilist sekkumist või mitte. Positiivse stsenaariumi korral on ka lõikuse järgselt võimalik kenasti taastuda, treenida ja tõenäoliselt ka endisele tasemele tõusta.

See ei pruugi alati lihtne tee olla. Aga teame, et Magnus on end üles töötanud aastatepikkuse ränga tööga. Tema tasemel sportlane on raske tööga harjunud – midagi ei tule kergelt. Usun, et temasugune mees on kindlasti vaimselt valmis keerulistest olukordadest välja tulema.  

Sellisel tasemel toimuvad sportlase kõik liigutused automatismi alusel, ammu selgeks õpitud tunnetus. Mis Magnusel täpselt valesti läks, on raske öelda. Kindel on, et biomehaaniliselt ideaalselt sooritatud viske puhul sellist vigastust poleks tohtinud tekkida. Aga mina pole päris õige inimene hinnangut andma.

Sageli ei osatagi konkreetset põhjust tuua. Keegi ise endale ju vigastust tekitada ei soovi. Need tulevad enamasti ootamatult ja kohas, kus seda kõige vähem ootame. Magnus on ennegi viimastes voorudes oma parima visanud. Nüüd jäi esitus poolikuks. Ilmselt jääb see talle endale ka kripeldama.

Samal teemal

07.10.2019
ÕL DOHAS | Magnus Kirdi treener: oli näha, et ka kolmas ja neljas vise olid tehniliselt ohtlikul piiril
07.10.2019
Kirdi hea sõber Laanmäe: see vigastus oli ikka paras šokk!
07.10.2019
MMi üllatusvõitja Kirdi vigastusest: tänasin õnne, et see minuga ei juhtunud!
07.10.2019
ÕL DOHAS | GALERII JA VIDEOINTERVJUU | Magnus Kirt: sain õhus aru, et õlg on liigesest väljas

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee