Kergejõustik

Deivil Tserp | Õlavigastus lõpetas Eesti eksrekordimehe Donald-Aik Silla sporditee (3)

Deivil Tserp, 7. oktoober 2019 13:50
Eesti odaviske eksrekordimees Donald-Aik Sild.Foto: JAREK JÕPERA
Eile Dohas lõppenud maailmameistrivõistlustel hõbemedali võitnud, ent viiendal katsel õlga vigastanud odaviskaja Magnus Kirdi trauma pakub inimlikust seisukohast huvi isegi paljudele spordikaugetele inimestele.

Praegu ei ole arstid Tõrvast pärit kergejõustiklasele veel täpset diagnoosi pannud, sestap jäävad hinnangud spekulatsioonide tasemele.

Samal teemal

Sarnaseid õlavigastusi on olnud ka Eesti endistel tippudel. Kõige karmim tagasilöök tabas Donald-Aik Silda, kes säras 1994. aastal. Toona püstitas ta Eesti rekordi 85.28 ja pääses Helsingi EMil lõppvõistlusele.

Kuus suve hiljem naasis Sild pärast paariaastast pausi tippsporti ning pürgis Sydney olümpiamängudele. Suve lõpus astus ta areenile Kaunases, kus õlg tuligi liigesest välja.

"Mind viidi staadionilt haiglasse, kus oli ühe aknaga pime ruum," rääkis Sild eelmisel sügisel siinkirjutaja sulest ilmunud raamatus "Heiteareenid sangarid". "Arste polnud, lõpuks tuli keegi ja küsis, kas mul tervisekindlustus on. Selgus, et alaliit polnud sportlasi kindlustanud. Laenasin raha, et mulle abi osutataks. Nii kaua oli õlg liigesest väljas. Mul oli kodutu tunne. Nägin, et sellest seisust ma sportlasena enam püsti ei tõuse. Mujal maailmas oleks samasuguse vigastusega odaviskaja ära remonditud. Näiteks Jan Železnyl ja Seppo Rätyl on sarnaseid probleeme olnud. Mina teadsin, et Eestis pole variantigi."

Kordan veel kord, et praegu on raske öelda, kas Silla ja Kirdi vigastused on täpselt samasugused. Küll aga saan kinnitada, et kahekümne aastaga on meditsiinis väga palju muutunud. Eesti mulluse parima meessportlase terveksravimise huvides tehakse kõik, mida on võimalik teha. Kui meie asjatundjate teadmistest ja oskustest ei piisa, küsitakse nõu välismaa spetsialistidelt.

Kes on operatsioonilaual lamanud, teab hiilgavalt, et ühegi terviseprobleemi puhul ei anta tervenemiseks sajaprotsendilist garantiid. Ometi tasub siiralt loota, et maailma edetabelit Eesti rekordiga 90.61 juhtiv Kirt paraneb täielikult ja rõõmustab meid varsti jälle!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee