Tiidrek Nurme Doha MMil, kus õnnestus rasketes oludes joosta aeg 2:17.38.Foto: NOUSHAD THEKKAYIL/EPA
Jarmo Jagomägi 14. oktoober 2019 13:01
Keenialane Eliud Kipchoge nihutas inimvõimete piire, joostes esimese inimesena maratoni alla kahe tunni. Tõsi, ametliku maailmarekordina see kirja ei lähe, sest talle olid toeks kunstlikud abinõud. 

Kipchogel polnud ühtegi konkurenti. Lisaks olid tal abiks 41 tipptasemel tempotegijat, kes rotatsiooni korras keenialasega koos vudisid, tal õiget tempot aitasid hoida ja tuule eest kaitsesid. Grupi ees sõitis auto just sellisel kiirusel, et mehed õiges graafikus liiguks. Nike disainis Kipchogele spetsiaalselt erilised jalanõud, mis ta väidetavalt 4% kiiremaks muutsid. Jooki jagati jalgratastelt, mis samuti on tavalisel maratonil keelatud. Loomulikult valiti välja ka selline rajaprofiil, kus polnud ühtegi tõusu. 

Õhtuleht uuris Eesti praeguselt parimalt maratoonarilt Tiidrek Nurmelt, kelle tippmark on 2:13.40, milliseid emotsioone säärane jooks tekitas.

"Muljeid ja emotsioone on erinevaid. Maailmarekordist ikkagi rääkida ei saa, see läheb hoopis mingisse teise kategooriasse. Selliseid võistlusi eriti ei tehta. Aga kindlasti on tegemist väga suure ja võimsa saavutusega," arutleb Nurme.

"Analüüsida võib mitme nurga alt. Jooksu ümber oli väga suur promo, tohutu üritus, meeletu raha, kõik detailid, mis pidid kokku jooksma. Aga Kipchoge pidi tulemuse ikkagi ära tegema. Suurim emotsioon ongi, et hoolimata meeletust tähelepanust ja kärast sai ta hakkama. Ma näen ideaalset maratoonarit, tõeliselt andekat sportlast, kes suudab end valitseda ja teab, mida teeb." 

Nurme usub, et säärase aja jooksmine süstib ka paljudesse teistesse eneseusku. "Mine tea, võib-olla näeme varsti ka päris võistluses aega alla kahe tunni," sõnab ta. Praegune ametlik tippmark kuulub samuti Kipchogele, mullu septembris läbis ta 42,195 kilomeetrit 2:01.39ga. 

Aga kui kui kiiresti suudaks meie mees ideaaltingimustes joosta? "Mina pole oma tippu saavutanud, seega raske öelda. Aga ideaalis olen võimeline 2:08.20 juurde jooksma. Kui tekitada kunstlikud tingimused, siis ilmselt suudaks ka alla 2:08," spekuleerib Nurme. 

Tasub märkida, et Kipchoge läbis imejooksus (1:59.40,2) 100 meetrit 17 sekundiga ehk kilomeetrile kulus umbes 2.50. Kui kaua oleks Nurme võimeline sellises tempos vastu pidama?

"Kui ma kõvasti 10 kilomeetriks keskenduksin, siis võib-olla selle distantsi kestaksin. Aga see tähendaks täiesti maksimaalset pingutust ja eraldi ettevalmistust. Maratoni ettevalmistuselt nii palju kindlasti ei suudaks," usub ta.

Kuid Kipchoge polnud nädalavahetusel ainus, kes maratonirajal säras. Vähemalt sama hullumeelse saavutusega sai hakkama keenialanna Brigid Kosgei, kes jooksis eile aja 2:14.04 ning parandas naiste maailmarekordit ligi poolteist minutit. 

"Loodan, et tegemist on ausa tulemusega. Kui nii on, siis super saavutus! Paraku peab arvestama, et eliitspordis ja jooksmises kasutatakse keelatud võtteid. Eriti Keenias. Seal tarvitatakse dopingut vaat et kõige rohkem maailmas. Venemaa kõrval täiesti võrdväärne konkurent," ütleb Nurme.