Ott Tänak tähistamas Kataloonia MM-ralli võitu.Foto: PAU BARRENA
Henry Lääne, Salou 27. oktoober 2019 17:53
"Alates neljapäevast on iga teine inimene küsinud pinge ja tiitlivõitluse kohta ning midagi jäi sellest jutust ikka kummitama. Pinge on olnud tohutu ja pole olnud lihtne sellega toime tulla," rääkis värske autoralli maailmameister Ott Tänak.

Saaremaalt päriti roolikeeraja krooniti koos kaardilugeja Martin Järveojaga tšempioniteks Kataloonias, kus nad olid parimad punktikatsel ja lõpetasid ralli teisel kohal. Et vahe MM-sarja üldarvestuses on Thierry Neuville'iga 36 punkti, on see sõda enne hooaja viimast etappi Austraalias võidetud.

"Olen elus kogenud palju asju ning raskeid hetki on olnud rohkem kui häid. Need aitasid mul praeguse olukorraga toime tulla, ehkki sel nädalavahetusel olnud pinge oli minu jaoks uus. 

Ma ei teadnud alguses, kuidas kõige muuga hakkama saada ja samal ajal kiiresti sõita. Mul polnud muud võimalust kui üritada lõõgastuda ja liigseid riske mitte võtta. Nüüd on pingelangus meeletu," ütles Tänak.

"Olen elus näinud, et miski ei tule kergelt. Enne punktikatset oli kaks võimalust – kas Thierry ei saa sealt piisavalt punkte ja võidan tiitli või surun ise. Teadsin, et Thierry läheb pingutama, mistõttu oli minu ainus valik suruda ja teha kindlaks, et saan siin tiitli kindlustamiseks piisavalt punkte."

Eestlane tõdes, et ta ei teadnud punktikatsel, kas sõidab välja suurepärase aja või mitte. Lõpuks edestas ta lähimat jälitajat Elfyn Evansit 3,6 sekundiga ja oli 6,2 sekundiga kiirem Dani Sordost, tänu millele ta üldarvestuses teiseks tõusiski.

"Esimesed paar kilomeetrit katse alguses ei tundnud ma end täiesti vabalt. Mõistagi pole nii hea sõita ja üritasin võimalikult kiiresti lõõgastuda," ütles Tänak. "Pärast paari kilomeetrit oli hea tunne sees. Samas polnud minu plaan Danist ette tõusta, vaid tiitel kindlustada."

Tänak, kes üldjuhul palju emotsioone välja ei näita, tunneb tšempionistaatuse üle tohutut rõõmu. "Muidugi valdasid mind tunded. Pean ütlema, et mõni pisar tuli, kui nägin esmalt oma abikaasat ja hiljem õde nutmas. Pingelangus on meeletu.

Praegu olen natuke nagu pilvede peal. Võib-olla oli Danil eile õigus, et olen midagi suitsetanud," viitas Tänak ralli 12. katsele, mille finišis imestas Sordo eestlase kiiruse üle.

***

Kataloonia ralli võitja Thierry Neuville avaldas värsketele maailmameistritele austust. "Nii Ott kui ka Martin on olnud väga tugevad. Palju õnne esimese tiitli puhul!" Belglane lisas lõbusal toonil, et järgmisel hooajal pole eestlastel nii lihtne.

Hyundai esinumbri kaardilugeja Nicolas Gilsoul tõdes, et nädalavahetus Kataloonias tekitab vastakaid tundeid. "Ühest küljest olen väga rahul, sest tõusime poodiumi kõrgeimale astmele. Teisest küljest ei võida me jälle tiitlit. Samas tegime Hispaanias omalt poolt kõik – me ei kaotanud võitlust siin."

Neuville ja Gilsoul on nüüd MM-sarja üldarvestuses neljal korral teisena lõpetanud. Sama saatus terendab tänavugi, kuid Sebastien Ogier' jääb enne novembri keskel sõidetavat Austraalia etappi tänastest võitjatest maha kümne punktiga.