Jalgpall

KORRUPTSIOONISKEEM? Lekkinud dokumendid paljastavad, kuidas venelased plaanisid endale jalgpalli MMi osta (5)

Toimetas Mart Treial, 31. oktoober 2019 13:57
Jalgpallipidu Moskvas.Foto: Stanislav Moshkov
Venemaa uuriv väljaanne The Insider avaldas väidetavalt lekkinud dokumendid ja emailid, mis sisaldavad õpetust, kuidas meelitada maailma jalgpalli katusorganisatsiooni FIFA täitevkomitee liikmeid hääletama 2018. aasta MMi korraldajamaaks Venemaad.

2010. aasta 15. mail saatis Venemaa MMi organiseerimiskomitee üks juhtfiguur kolmele teisele ametnikule kirja "FIFA ametnike toimik", millega oli kaasas fail, mis sisaldas juhtnööre, kuidas täpsemalt üht või teist FIFA täitevkomitee liiget enda kasuks mõjutada.

Näiteks toonase FIFA presidendi Sepp Blatteri puhul soovitati lähenemist nõbu Philippe kaudu. UEFA presidenti Michel Platinid tuleks töödelda UEFA äripartnerite või ühe UEFA seeniorliikme kaudu, kellele Platini võlgneb teene.

Saksa legendi Franz Beckenbaueriga olevat lugu lihtne: 3 miljonit eurot + 1,5 miljonit juhul, kui Venemaa saabki korraldusõiguse. Britt Jeff Thompsoni puhul soovitati teha hinnalisi kingitusi tema abikaasale.

Küprose kodaniku Marios Lefkaritisi hääle peaks saama 1,5 miljoni euro eest. Altkäemaksu soovitatakse ka Reynald Temari (Tahiti), Issa Hayatu (Kamerun) ja Amos Adami (Nigeeria) puhul.

Jack Warner (Trinidad ja Tobago) pidavat venelaste andmetel toetama kandidaati, kes pakub talle enim raha. Ameeriklasele Chuck Blazerile soovitati läheneda Chelsea omaniku Roman Abramovitši kaudu.

FIFA algatas 2014. aastal käsitletud korruptsioonikahtluse tõttu uurimise, kuid ei leidnud tõendeid. Nagu teame, siis toimuski jalgpalli MM eelmisel suvel Venemaal.

On oluline rõhutada, et The Insider ei toonud välja ühtki tõendit, et ülalkirjeldatud meetmed läksid käiku. MMi korraldajad nimetasid materjale võltsiks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee