Dresdeni Dünamo fännid. Nende lemmiktiim pääses külll pärast Berliini müüri langemist otse Saksamaa kõrgliigasse, kuid sealt kukuti välja 1995. aastal. Pärast seda pole nad kordagi enam 1. Bundesligasse tõusnud. Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Kaarel Täll 9. november 2019 17:00
30 aastat tagasi langes Berliini müür. Ida- ja Lääne-Saksamaa said uuesti kokku ja ees pidi ootama ühine ja edukas tulevik. Igal elualal, ka jalgpallis.

Ometi selgus 1990. aastate alguses, et suurem osa idasakslaste unistusi olid loodud purunema. Elatustaseme tõusu asemel läksid suured tööstused pankrotti ning miljonid inimesed kaotasid töökoha. Seniajani pole üldiselt eeskujuliku majanduseluga Saksamaa Liiduvabariik suutnud ida ja lääne inimeste elu võrdsustada.

Sarnast rada mööda on käinud ka jalgpallielu. Müüri langedes usuti siiralt, et läänega liitumine aitab ida tippklubidel uuele tasemel jõuda. Dresdeni Dünamo, Berliini Dünamo ja FC Karl-Marx Stadt näitasid 1980. aastate lõpus eurosarjades häid tulemusi. Koondis pääses peaaegu 1990. aasta MMile. Tulevik näis pigem helge.

Kuid reaalsus saabus juba kuu aega pärast müüri langemist. Omamoodi negatiivseks teerajajaks osutus Leverkuseni bosside sekka kuulunud Reiner Calmund, kes sõitis itta ning hakkas ükshaaval parimaid mängijaid endale palkama. Ida ja lääne jalgpalliklubide rahaline seis oli niivõrd erinev, et lõpuks värvati kõik idast pärit talendid läände.

Näiteks Ulf Kirsten kolis Dresdenist Leverkusenisse, Matthias Sammer läks samast tiimist Stuttgartisse. Ida-Saksamaa tiimid jäid ilma nii noortest talentidest kui ka kogenud vanameistritest.

„Bundesliga klubid tulid kohale ja võtsid maha kõik idast pärit talendid. Idas polnud klubidel raha, et meeskondade struktuurid uuesti üles ehitada,“ meenutas endine tippmängija Uwe Rösler Deutsche Wellele antud intervjuus. Tema ise kolis Dresdeni Dünamost kõigepealt Nürnbergi ja seejärel juba mere taha Manchester Citysse.

Suurt rolli mängis ka ebavõrdsus, mis kaasnes kahe riigi kõrgliigade ühendamisel. Lääne-Saksamaalt jäid Bundesligasse püsima 18 tiimi ning neile lisati vaid kaks Ida-Saksamaa Oberliga parimat. Ülejäänud idast pärit meeskonnad jaotati ära madalamatele tasemetele. Tipptiimid Magdeburg ja Berliini Dünamo kukkusid automaatselt tugevuselt kolmandasse liigasse. Sponsorid ei soovinud Ida-Saksamaa meeskondadesse investeerida ning allakäigurada oligi lõplikult sisse tammutud.

Praegu kuulub Saksamaa kõrgliigasse kaks Ida-Saksamaa tiimi, kuid paljudel hooaegadel on see number olnud ümmargune null. Tänavu löövad seal kaasa Berliini Union ning üle öö Red Bulli abil rikastunud Leipzig.

Lisaks on erinevatel aegadel Bundesligas kaasa löönud veel näiteks Cottbus Energie ja Hansa Rostock.