Doping

Kristina Šmigun-Vähi aitab riigikogus dopinguteemat vaagida (77)

Ohtuleht.ee, 15. november 2019 14:59
Kristina Šmigun-Vähi.Foto: Martin Ahven
Eelmisel nädalal teatas kultuuriministeerium, et valitsus kiitis heaks spordiseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu ning saatis selle edaspidiseks arutuseks riigikokku. Seadusemuudatustega korrastatakse muuhulgas sportlaste tasustamist ja töösuhteid ning täiendatakse karistusseadustikku dopinguga seotud süütegude osas.

„Eelnõu annab üheselt mõistetava hinnangu, et dopingul ei ole spordis kohta. Kaitseme eelkõige sportlasi. Kriminaliseerime dopinguainete omamise ja vahendamise, dopingu tarvitamisele kallutamise, vähendades seega välist survet, mis võib mõjutada sportlast. Sportlane saab keelatud vahendite tarvitamisel võistluskeelu näol karistuse niikuinii. Loodame, et karmistuvad karistused hoiavad ära võimalikud dopingukuriteod tulevikus,“ selgitas kultuuriminister Tõnis Lukas pressiteate vahendusel.

Eelnõu korrastab sportlaste tasustamise süsteemi, millega suunatakse sportlastega sõlmima neile sotsiaalsed garantiid tagavaid lepinguid. Sporditegevusega seotud stipendiumi maksmisele seatakse aastane piirmäär ning sportlastele tehakse erisusi töölepingu seaduses. Uue toetusliigina võetakse kasutusele sportlasetoetus.

Lisaks loob eelnõu spordivõistlustega manipuleerimise vastu võitlemiseks kontaktpunkti, kus korraldatakse koolitusi ja tehakse teavitustööd. Neid ülesandeid hakkab ellu viima Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA. Ka lisatakse Eesti spordiregistri koosseisu sporditulemuste alamandmekogu, kuhu kogutakse Eesti ja rahvusvahelistel tiitlivõistlustel saavutatud tulemused. Sellest kujuneb oluline abivahend avaliku raha jagamisel ning spordipoliitiliste otsuste langetamisel. Samuti lisatakse spordiseadusesse säte, mille kohaselt võivad spordialaliidud, spordiühendused ja maakonna spordiliidud litsentsitud sportlaste sporditulemusi töödelda ilma andmesubjekti nõusolekuta.

Riigikogu koduleht annab teada, et eelnõu juhtivkomisjoniks saab kultuurikomisjon, kuhu kuulub ka endine tippsportlane Kristina Šmigun-Vähi, kelle 2006. aasta Torino taliolümpia dopinguproovidest leiti kahtlase molekuli jälgi. Tõsi, keelatud ainete tarvitamises teda süüdi ei mõistetud.

Samal teemal

07.10.2019
Minister Lukas lubab seadusi karmistada: kriminaliseerime dopinguainete vahendamise ja nende tarvitamisele kallutamise