Andrus Veerpalu.Foto: Jörgen Norkroos
Toimetas Mart Treial 29. november 2019 11:22
Rahvusvaheline suusaliit (FIS) väljastas täna dopinguteemalise pressiteate, kus käsitles muuhulgas ka Seefeldi MMil alanud skandaali. Selgub, et FIS süüdistab dopingureeglite rikkumises lisaks kolmele Eesti suusatajale ja treener Mati Alaverile ka Andrus Veerpalu.

Veerpalu oli Seefeldis ja sellele eelnenud aastatel Kasahstani suusataja Aleksei Poltaranini, kelle Austria politsei MMil arreteeris, treener ja abimees. Lisaks jäi veredopingu tarvitamisega vahele Veerpalu poeg Andreas.

FIS uuris juhtumit koostöös organisatsiooniga Global Sports Investigations ning Austria, Eesti ja Saksamaa õiguskaitseorganitega.

Selle tulemusena süüdistab FIS dopingureeglite rikkumises suusatajaid Algo Kärpi, Karel Tammjärve, Andreas Veerpalu ja Aleksei Poltaraninit ning abipersonali Mati Alaveri ja Andrus Veerpalu. Süüdistuse sisu FIS ei täpsusta, sest uurimisprotsess pole lõppenud.

Esmakordne rikkumine tähendab nelja-aastast suusatamises tegutsemise keeldu. Nimetatud isikutel on õigus süüdistus vaidlustada, misjärel tegeleb teemaga rahvusvahelise spordikohtu (CAS) antidopingu divisjon.

Kõik kolm Eesti suusatajat on veredopingu tarvitamise üles tunnistanud. Harju maakohus määras kaks nädalat tagasi treener Alaverile dopingu tarvitamisele kallutamise eest tingimisi aastase vanglakaristuse pooleteist aasta pikkuse katseajaga. Andrus Veerpalu on siiani olnud loos pigem kõrvaltegelane.

Tõsi, Tammjärv tunnistas 1. märtsil Seefeldis toimunud pressikonverentsil, et tema ja Andrease hämaratest tegudest oli teadlik ka viimase olümpiavõitjast isa. Andrus Veerpalu täpne roll dopinguskeemis on avalikkusele siiani saladus.