Korvpall

Sten Sokk: sain alles 16aastasena aru, kui kõva mees mu isa on (3)

Ohtuleht.ee, 22. detsember 2019 12:49
Sten Sokk.Foto: Tiit Tamme
BC Kalev/Cramo mängija Sten Sokk andis portaalile Tšempionat.ru intervjuu, kus rääkis muu hulgas sellest, kuidas temast korvpallur sai, olümpiavõitjast isast ja Venemaal mängimisest.

Korvpallipisiku sai Sokk külge väga noorelt, kuid mitte Eestis, vaid Vahemere ääres, kus tema isa tollal mängijana leiba teenis. 

"See oli aastaid tagasi. Olin siis Kreekas, kui mu isa Panathinaikose eest mängis. Korvpall on olnud osa mu elust alates varajasest lapsepõlvest. Kui su pereliige on korvpallur, siis pole seda võimalik vältida. Pärast lõunat magad sellega, lähed igale mängule kaasa elama, räägid sellest, kui koju tuled. Kogu elu on korvpalliga seotud," sõnas Sokk.

Treeningutega alustas aga tänaseks 30aastane koondislane kodumaale naastes. "Läksin trenni viieaastasena, kui tagasi Eestisse tulime. Ja pidin harjutama koos vanemate poistega. Lühidalt öeldes sai mu korvpallurikarjäär niimoodi alguse," lisas Sokk.

Kuigi mängujuht jõudis nooruspõlves tutvuda ka teiste spordialadega, oli selge, et valik langeb korvpalli kasuks. "Ainult pisut (proovisin teisi alasid). Veidike jalgpalli ja tennist, kuid neid polnud võimalik korvpalliga võrrelda. Kui aus olla, siis see oli ainuke spordiala, mille trennides ma käisin," tõdes Sokk.

Selleks, et mõista, kes täpselt tema 1988. aastal olümpiavõitjaks tulnud isa Tiit Sokk on, kulus pojal veidi aega.

"Sellest pole enne, kui oled 15- või 16aastane, võimalik aru saada. Sa ei tea, et ta on korvpallistaar. Sinu jaoks on ta lihtsalt tavaline mees. Isa on mulle alati eeskujuks olnud. Lapsepõlves ei mõelda, kes su ümber on. Neid hakatakse hiljem väärtustama. Üles kasvades saadakse pilt kokku. Olin umbes 16aastane, kui taipasin, kui lahe mees ja mängija mu isa on," sõnas Sokk. 

Ka tema vanem vend Tanel Sokk on korvpallur. Paraku ei saanud nad kuigi suure osa lapsepõlvest koos veeta. Põhjuseks tõsiasi, et nad viibisid lihtsalt tihti väga erinevates kohtades.

"Alguses ei kasvanud me üles koos. Elasin koos vanematega Kreekas ning mu vend oli samal ajal Eestis, sest ta käis seal koolis. Poole meie eludest elasime eraldi. Olime jõudnud koos elada umbes kümme aastat, siis sai temast professionaalne korvpallur ning ta kolis välja. Ja hiljem sõlmisin Tartuga lepingu. Sellest ajast alates oleme elanud eraldi. Kohtume aeg-ajalt, kuid mitte väga tihti. Proovime ühendust hoida, tõesti igatsen teda," tunnistas Sokk.

2015. aastal mängis korvpallur Moskva Dinamoga Superliigas. Venemaal veedetud perioodi jääb Sokk meenutama hea sõnaga.

"Olin varem Gruusias ja Rumeenias mänginud, seega teadsin, mis tunne see on. See (Venemaal mängimine) oli suurepärane kogemus nii sportlikus kui ka elulises mõttes. Olen näinud Venemaa korvpalli teist külge. VTB Ühisliiga on siiski veidi teistsugune. Siin on parimad Vene mängijad ja leegionärid. Lisaks suured klubid nagu CSKA, Himki ja Kaasani UNICS."

"Meeskondade kõrge tase Superliigas üllatas mind. Noored mehed püüavad järgmisele tasemele jõuda ning kogenumad mängijad teavad, kuidas mängida ja mida teha. Mängisime koos (Vladislav) Truškini ja (Deniss) Zahharoviga Dinamos ning praegu oleme kõik Ühisliigas. Tollal olime noored mehed, nüüd aga täiskasvanud," meenutas Sokk.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee