Korvpall

Eesti korvpallikoondise värske peatreener ei välista Kristjan Kanguri taasliitumist (3)

Toimetas Jarmo Jagomägi, 27. detsember 2019 12:00
Jukka Toijala.Foto: Martin Ahven
Eesti korvpallikoondise 2021. aasta EMi esimeste valikmängudeni on jäänud vähem kui kaks kuud. Üha rohkem võib Maarjamaa pinnal näha rahvusmeeskonna värsket peatreenerit Jukka Toijalat.

Basket sai soomlasel nööbist kinni noorte karikavõistluste finaalturniiril Jüris, kus ta jälgis U18 vanuseklassi noormeeste esikoha kohtumist. 

Olete kaks kuud olnud ametlikult Eesti korvpallikoondise peatreener. Kuidas see aeg on möödunud, kui palju olete meie mängijatega jõudnud tutvuda?

Esmalt käisin Itaalias [Siim-Sander] Vene mängu ja [Henri] Drelli treeningut vaatamas. Seejärel siirdusin Ravenasse Kaspar Treieri ja Mikk Jurkatamme oludega tutvuma. Pärast jõule sõidan juba Hispaaniasse [Kristian] Kullamäe ja [Rauno] Nurgeri juurde. Samuti on plaanis külastada Kerr Kriisat Leedus. Kalev/Cramo mängu CSKA vastu vaatan juba homme. (Intervjuu Toijaga leidis aset 21. detsembril, toim.). Uuesti tulen Eestisse 2020. aasta alguses, mil Tallinnas peetakse Balti mere maade karikaturniir.

Rääkige pisut reisist Itaaliasse. Mida seal nägite ja millise mulje meie meeste esitused jätsid?

Nägin Varese võidumängu Veneetsia üle, kus Vene tegi väga hea etteaste. Tõeliselt nauditav oli temaga kohtuda. Ma arvan, et ta on väga heas kohas ja saab palju mänguminuteid.

Pesaros käisin ma enne peatreeneri vahetust ja tean, et Drelli situatsioon pole pärast seda olnud ideaalne. Loodame, et kõik siiski laabub. Ta näitas trennis head minekut ja kindlasti paneb ka uus peatreener seda tähele.

Seejärel nägin ma Ravenna mängu Roseto vastu, nii Treier kui ka Jurkatamm mängisid hästi. Kokkuvõttes jäin nähtuga väga rahule.

Rain Veideman siirdus samuti Itaaliasse. Mida tema selle hooaja esitustest arvate?

Tema liitumine Roma klubiga näitab, et tal hoitakse välismaal silma peal. Ta tegi koduses liigas väga hea hooaja alguse ja Itaaliasse minek oli loomulik käik. Loomulikult on Veideman ka meie luubi all. Kahjuks ei olnud ta minu külaskäigu ajal veel Itaalias, esialgne plaan oli teda mängimas näha Eestis. Nüüd peame tema tegemistel silma peal hoidma videopildi vahendusel.

Esimese EM-valikmänguni on jäänud kaks kuud. Millises seisus on praegu Eesti koondise komplekteerimine?

Kahe kuuga võib loomulikult palju juhtuda, kuid oleme Indrek Reinboki ja Heiko Rannulaga esialgse nimekirja paika saanud. Praegu jälgimegi, kuidas kandidaadid mängivad, millises vormis ja tervislikus seisundis nad on. Tõenäoliselt kutsume esimeses "aknas" koondise juurde 14 mängijat. Suvi on loomulikult teine teema.

Kuidas on sujunud läbirääkimised mängijate ja nende klubidega eelseisvate valikmängude osas?

Senimaani pole keegi keeldunud. Peame veel uurima, kas on mingit võimalust, et NCAAs pallivad Maik-Kalev Kotsar ja Matthias Tass saaksid koondisega liituda. Tavaliselt pole see hooaja keskel võimalik, aga proovime sellegipoolest. Kõik sõltub ülikoolist ja nende programmist.

Olete öelnud, et näete koondises ka vanameister Kristjan Kangurit..

Tean, et ta tegelikult juba lõpetas koondisekarjääri, aga meil oli jutuajamine. Tunnen teda juba Varese aegadest ja austan teda tohutult. Ta on läbinud märkimisväärse ja pika teekonna Eesti korvpallis ning ma austan tema otsust, ükskõik milline see ka poleks.  

Eestis räägitakse, et teil pole meie mängijatega isiklikku kokkupuudet olnud ja ühise keele leidmine võib olla keeruline. Mida te ise sellest arvate?

Eks aeg näitab. Seni on kõik mängijad võtnud mind väga soojalt vastu ja öelnud positiivseid sõnu. Häid Eesti korvpallureid on nii erinevates Euroopa liigades kui ka koduses liigas. Nii et suhtlust on veel kõvasti ees, aga siiani on kõik sujunud hästi.

Mängudeks valmistumise periood on äärmiselt lühike – jõuame enne esimest mängu tõenäoliselt teha kolm-neli trenni. Kindlasti ei saa meil olema korvpalliajaloo suurim liikumiste plaan. Meil on positsioonidel kaks, kolm ja neli päris palju mängijaid, mis tähendab, et nendega saame olla paindlikud. Juhul, kui Tass ja Kotsar tõesti tulla ei saa, siis korvialuseid mängijaid meil ülemäära palju võtta pole. Peame olema liikuvad, kiired, sitked ja agressiivsed.

Millised on teie ambitsioonid 2021. aasta EM-valiksarjas?

Peamine eesmärk on loomulikult finaalturniirile jõudmine. Meil on tugev alagrupp, kuid tunnen, et meie võimalused edasipääsuks on head. Itaalia on juba koha finaalturniiril kindlustanud, seega saame näha, millise häälestatuse ja kooseisuga nad kvalifikatsiooni mängima tulevad. Peame pingutama, et parim võimalik koosseis kokku saada ja keskenduma rohkem oma tegemistele.

Kes on tänasel päeval teie lemmikmängija?

Nüüd peaksin mõne Eesti mängija ütlema (naerab - toim.). Endise mängujuhina pean ütlema Stephen Curry. Jälgisin juba tema kolledžikarjääri ja toona räägiti, et tal pole piisavalt oskusi, et saada NBA tippmängijaks. Täna on ta absoluutne täht, kes on muutnud kogu NBAd. On imetlusväärne, kuidas ta vaatamata oma suurusele liigat domineerib.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee