Tony Lopez (vasakul) ja Joey Beltran.Foto: AP/Scanpix
Võitlussport
10. jaanuar 2020, 18:44

JULM! Maailma karmima võitlusspordi käigus lendavad hambad publikusse (10)

Tänapäeval pole rusikavõitslus enam põrandaalune arveteklaarimine, vaid näiteks Suurbritannias tegeletekase sellega täiesti professionaalsel tasemel. Kuigi reeglid on paigas ja asja valvavad kohtunikud, läheb asi ikkagi päris karmiks.

Ultimate Bare Knuckle Boxing liigat juhtiv Stu Armstrong meenutas esimest korda, mil ta alaga tutvus. „Aastaid tagasi kutsuti mind rusikavõitluse sõud vaatama. Läksin koos sõbraga, kes on endine poksija,“ rääkis ta The Sunile. „Mäletan, et ütlesin sõbrale midagi sellist: „Lähme vaatame neid ideoote.“ Tegelikult polnud mul õrna aimugi, millega tegu.“

Armstrong tunnistas, et pärast paar minutit kestnud võitlust oli ta kogu asjast juba sõltuvuses. „Pikaajalise poksifännina nägin, et see on nii palju huvitavam. See on toores, siin on rohkem võitlust. Profipoks käib punktide peale ja seal on palju taktikamängu.“

Praegu tundub, et rusikavõitluse populaarsus on tõusuteel. Suurbritannia liigat käiakse vaatamas näiteks Saksamaalt, Kanadast ja Ameerika Ühendriikidest.

Paistab, et tegemist on üliohtliku spordialaga, kuid Arstrongi sõnul pole asi päris selline, nagu paljud on näinud filmidest. „Ringi ääres on kaks meedikut ja üks paberitega arst. Kiirabi on igaks juhuks ootel, kuid seda pole õnneks kunagi vaja läinud.“

Muuhulgas on riigis tööle hakanud rusikavõitluse akadeemiad, kus noori koolitatakse. Üht sellist veab Shaun Smith: „Minu jaoks on see kõige vägevam mehisuse kondiproov. Sellest enam tooremaks ei saa minna, kui mehed võitlevad paljaste rusikatega. Keegi läheb alati katki, alati näeb verd. Ringi ei minda mõttega, et äkki juhtub midagi. Alati juhtub! See on kõige ekstreemsem spordiala, mida võimalik harrastada.“

Smith toob välja eriti julma võitluse, mille tagajärjel oli tema hoolealusel Luke Atkinil katkine põsesarnaluu, purunenud ranne ja nina, lisaks paigast nihkunud lõug. Seda kõike teise raundi lõpuks. „Ta pidas vastu ja võitis matši.“

Treeneri abikaasa Amanda meenutab, kuidas ükskord võistleja hammas tema pihta lendas.

The Sun toob välja, et rusikavõitlusel on väga suured traditsioonid, mis ulatuvad Vana-Kreekasse. Suurbritannias saavutas omapärane ala suure populaarsuse 17. sajandil, kuid paarsada aastat hiljem kolis rusikavõitlus põranda alla. Nüüd ronitakse jälle avalikkuse ette.

„Arvatakse, et sellega tegelevad röövlid ja tänavakaklejad, aga tegelikult on tegemist täiesti seadusliku spordiga. Kõiki sportlasi kaalutakse, lisaks kontrollitakse, ega keegi dopingut kasuta,“ selgitab Smith.

Alma Garcia (vasakul) ja Bec Rawlings. Foto: AP/Scanpix