inimesed mälestamas Kobe'it Lakersi koduväljaku ees.Foto: Reuters/Scanpix
Hindrek Pärg 27. jaanuar 2020 00:45
Pühapäeval tabas korvpallimaailma tragöödia, kui korvpallitäht Kobe Bryant suri 41aastasena helikopteriõnnetuses. Sotsiaalmeedias ei tahetud alguses kurba uudist uskuda, aga kui kartused osutusid tõeks, täitus veebimaailm järelhüüete ja mälestustega. 

Shaquille O'Neal, Kobe'i pikaajaline tiimikaaslane, kellega küll aastaid oldi avalikult tülis, avaldas sotsiaalmeedias, et tunneb südames hiiglaslikku valu. "Pole sõnu, mis suudaksid kirjeldada seda valu, mida tunnen seoses selle tragöödiaga. Kaotasin nõbu Gigi (õnnetuses hukkunud Kobe'i tütre Gianna hüüdnimi - toim.) ja venna Kobe Bryanti. Armastan sind ja sind jäädakse igatsema," säutsus Shaq. 

NBA legend Kareem Abdul Jabbar jagas sotsiaalmeedias südamlikku videot, milles avaldas kaastunnet Kobe'i perele. "Enamus inimesi mäletavad Kobe'it suurepärase sportlasena, kes inspireeris tervet generatsiooni. Aga mina jään teda mäletama mehena, kes oli palju rohkem kui sportlane." 

Los Angeles Clippersi peatreener, legendaarne Doc Rivers hakkas intervjuud andmes nutma. Rivers ja Kobe Bryant kohtusid NBA finaalides kahel korral, Bryant Lakersi mängijana ja Rivers Boston Celticsi peatreenerina. Mõlemad suutsid võita ühe finaalseeria. "See on šokeeriv uudis kõigile. Vabandust, mul pole palju öelda. Ma lihtsalt ei suuda. Ma pean minema oma meeskonna juurde enne tänast kohtumist ja ütlema, et mängime täna, aga ma lihtsalt ei suuda," ei suutnud Rivers metsikut kurbust ja pisaraid tagasi hoida. 

"NBA perekond on laastatud Kobe Bryanti ja tema tütre, Gianna, traagilisest surmast," sõnas NBA juht Adam Silver ametlikus avalduses. "20 aastat näitas Kobe'i, mida on võimalik saavutada, kui ühte inimesse tuleb kokku märkimisväärne talent ja täielik pühendumus võitmisele. Ta oli korvpalli ajaloo erakordsemaid mängijaid. Teda jäädakse mäletama peamiselt sellega, et ta inspireeris inimesi üle terve maailma korvpalli üles otsima ning võitlema oma võimete kõrgeimal tasemel. Ta oli helde oma kogetud tarkustega ja pidas enda missiooniks seda tulevaste generatsioonidega jagada, võttes erilist rõõmu ja jagades oma armastust korvpalli vastu oma tütre Giannaga. Saadame kaastunded tema naisele, Vanessale, ja tema perekonnale, Lakersi organisatsioonile ja tervele spordimaailmale," sõnas Silver.

Michael Jordan ütles enda avaldduses, et on uudisest šokeeritud. "Sõnad ei suuda kirjeldada seda valu, mida tunnen. Armastasin Kobe'it, ta oli minule nagu väikevend. Rääkisime tihti ja jään neid vestlusi väga igatsema. Ta oli vihane võitleja, läbi aegade parimaid. Kobe'i oli imeline ise, kes armastas oma perekonda sügavalt ja tundis uhkust, et tema tütar armastas korvpalli nii palju," sõnas Jordan.

"Ma isegi ei tea, kust alustada," alustas järelhüüet Joel Embiid. "Hakkasin korvpalli mängima pärast 2010. aasta finaalseeriat just Kobe'i pärast. Polnud enne seda kordagi korvpalli vaadanud ja need NBA finaalid muutsid minu elu. Tahtsin olla nagu Kobe'i. Ma olen nii paganama kurb praegu." 

Magic Johnson, NBA ja Los Angeles Lakersi legend, jagas oma kurbust mitmes säutsus.: "Kui ma üritan seda postitust kirjutada, minu mõte jookseb. Ma ei taha seda uskuda ja olen terve hommik nutnud," kirjutas ta esimeses säutsus. Ta lisas, et Kobe oli mentor nii mees- kui ka naiskorvpalluritele, kutsudes Bryantit sõbraks, legendiks, ikooniks ja Lakersi läbi aegade parimaks korvpalluriks. "Raske on aktsepteerida, et teda enam pole. Meil oli nii palju erilisi vestlusi elu ja korvpalli kohta. Meil oli väljaspool väljakult nii palju ühist. Ma jään neid vestlusi igatsema. Armastame sind igavesti," lõpetas Johnson säutsuderea.

 

Scottie Pippen sõnas Twitteris, et on vapustatud. "Sõnadega ei saa kirjeldada. Uskumatult kurb ja traagiline päev." 

Mitmeid lahinguid Kobe'i vastu pidanud Tony Parker sõnas, et ta on südamest murtud. "Sa olid tõeline legend ja sõber. Puhka rahus." 

2008. aastal Kobe Bryanti koondisekaaslasena olümpiakulla võitnud Deron Williams kirjutas Instagramis, et oli täiesti sõnatu. "Parim võistleja, kelle vastu ja kelle kõrval ma kunagi mängisin. Lapsena õppisin sinu mängu vaadates nii palju. Ei saanud sinust kunagi läänekonverentsi play-off'is sinust mööda, aga mul oli au sinu kõrval mängida kahel olümpial. Ma ei suuda uskuda, et oled läinud," kirjutas Williams. 

Dennis Rodman jagas sotsiaalmeedias palveid Vanessale, nende lastele ja Lakersi perekonnale. "Ma olen löödud sellest uudisest, et mu sõber on surnud," kirjutas Rodman ja jagas pilti, kuidas löövad käsi kokku. 

"Rohkem kui purunenud... Minu suur vennas... Ma ei suuda, ei suuda seda lihtsalt uskuda," kirjutas Kobe'iga kaks NBA tiitlit võitnud Pau Gasol.

Traagilisel päeval toimub ka kaheksa NBA mängu, millest esimesed on juba alanud. Denver Nuggetsi ja Houston Rocketsi kohtumise eel peeti vaikne minut Kobe'i mälestamiseks, Toronto Raptors ja San Antonio Spurs leppisid enne kohtumist kokku, et ükskõik, mis meeskond võidab lahtiviskest palli, ei võta 24 sekundiga viset, mäletamaks Kobe'it, kes kandis särki number kaheksa. Los Angeleses kogunesid sajad fännid Lakersi koduväljaku Staples Center'i ette, mälestamaks varakult lahkunud tähte. 

Kobe'i surm ei jäänud ainult korvpallimaailma, kurbust ja kaastunnet jagasid ka teisd spordimaailma tähed. Maailma kiireim mees Usain Bolt jagas pilti Kobe'iga ning NFL-i läbi aegade parim Tom Brady kirjutas sotsiaalmeedias, et Kobe'ist tuntakse juba puudust. Kaastunnet jagas ka Manchester City jalgpalliklubi ning brasiillasest jalgpallitäht Neymar, kes näitas pärast Prantsusmaa kõrgliigas skoorimist kaamerasse numbrit 24. 

Rohkemate NBA mängijate mälestussäutse, saab vaadata SIIT