Janne Schasmin. Foto: Stanislav Moškov
Korvpall
28. jaanuar 2020, 21:15

Janne Schasmin: suur respekt Bryantile, et ta julges naisi tunnustada (1)

Õhtulehe korvpalliraadiosaade „Viies veerandaeg“ pühendas tänase eriepisoodi kopteriõnnetuses hukkunud Kobe Bryanti mälestamisele. Üks jututeemasid oli tema pärandus naiste korvpallile, mida aitas lahata Eesti naiste koondise peatreener Janne Schasmin.

Samal ajal trennis viibinud Schasmin meenutab, et ei suutnud esiti uudist uskuda. „Kui hakkasid kinnitused tulema, läksime kõik laiali. Kodutee oli väga eriline. Imelik tunne minu sees kestab ikka,“ ütleb ta kolmapäeva hommikupoolikul. „See on huvitav, et üks inimene, keda isiklikult ei tunne, võib tekitada sellise tunde.“ 

Ta jätkab korvpalliteemal: „Mängijana poleks tahtnud temaga ühes võistkonnas olla, ta polnud mu lemmik. Minu jaoks hakkas ta muutuma suureks inimeseks, kui ta lõpetas karjääri ja keskendus teiste aitamisele – kuidas igaüks meist saaks olla iseenda parim versioon. Ta tegi juba nii palju ära.

Sinna juurde see, mida ta tegi ja oli alustamas naiste spordi ja naiste korvpalli jaoks. See oli nii suur. Tal oli Mamba-nimeline akadeemia, kus tema [samas õnnetuses hukkunud 13aastane] tütargi mängis. Kuu aega tagasi tuli uudis, et ta käis sõlmimas patendilepingut, et tüdrukute võistkonnad saaksid Mambacita nime ja et see jääks temale. Seegi on märk, kuidas ta pühendus tüdrukute poole peale. Loodame, et ta mõjutas teisi inimesi, kes tõusevad nüüd tema asemele ja viivad tema ideed ellu.“

Bryant armuski naiste korvpalli tänu tütar Giannale, kes taassütitas temas kire ala vastu. Endine superstaar käis rõõmuga naiste NBA ehk WNBA ja ülikooliliiga mängudel. 

„Tütred teevad meeste mõttemaailmaga imet,“ märgib Schasmin. „Ta julges hiljuti avalikult välja öelda, et mõned naiste NBA mängijad on võimelised mängima meeste NBAs ja saaksid seal hakkama. See tekitas pahameeletormi. Ta ei nimetanud, et naised on paremad, aga et saavad hakkama. 

Ta on üks väheseid sportlasi, kes siiralt tunnustas ja julges seda avalikult teha. Tütar tekitas temas kire uuesti korvpalli vaadata, mille ta ühes sportlaskarjääriga lõpetas. Ta leidis endas kire selle väikse tüdruku sees. Nii ta jõudiski naiste maailma ja nägi, et meie panustame samamoodi ja mängime sama kirega [kui mehed]. Tunnistada, et ka teine pool teeb [hästi], ongi üks väga suur julguse aspekt. Selle eest suur respekt.“